Свято наближається: ялинка з соломи, іграшки з отави та слоїк із шишками

Ідеї для новорічних екоприкрас: використовуємо природні матеріали та даємо старим речам другий шанс

Колись давненько найкращими ялинковими прикрасами були горішки, загорнуті у фольгу, мандаринки, яблучка, печиво, цукерки, свічки натуральні воскові. Потім – скло і синтетичні матеріали завоювали новорічні свята. Дійшло до того, що навіть серпантин уже не паперовий, а скляної кульки ще пошукаєш. Але настав час екотрендів, і сучасні дизайнери радять включити трішки фантазії, аби створити затишок в оселі на Новий рік та Різдво з простої й підручної сировини. Головний тренд нинішнього сезону – природні матеріали плюс фантастичні ідеї та ручна робота. Розповідаємо, як декорувати ялинку і дім оригінально і максимально екологічно.

Фото: alpine.rizdvo

РОБИМО ЯЛИНКУ ВЛАСНОРУЧ

Напередодні новорічних свят вирушати на ялинковий базар не обов’язково: ялинку може замінити креативна дизайнерська інсталяція. Художниця Галина Федоряк з Івано-Франківська знає, як створити чудову ялинку власноруч. Для цього, каже, необхідно просто скрутити з картону конус, закріпити його клеєм та з його ж допомогою обмотати джгутом. Починати потрібно знизу до верху. Джгут можна замінити гілочками декоративної верби. Найкраще, якщо вони будуть зовсім свіжими.

«Верба дуже крихка, тому її краще використовувати тоді, коли в ній ще гуляють соки. Лозу не потрібно ні мочити, ні варити, ні чистити, як на кошики. На заготовлений конус просто намотувати гілочки лози, а закріпити ялинку можна на дерев’яний зріз – і це теж буде гарно виглядати», – радить Галина Федоряк.

Галина Федоряк

Готову ялинку можна пофарбувати золотою чи срібною фарбою, або ж просто помалювати її фарбою у білий колір. За бажанням, таку інсталяцію можна лише трішки обробити водяним лаком без запаху, або й взагалі залишити як є. Далі ялинку прикрашаємо, і тут Галина Федоряк радить не скупитися на фантазію. У неї в хід іде все – від дарів лісу до мандаринової шкірки. Тому такі ялинки не лише гарно виглядають в інтер’єрі, а ще й наповнюють оселю духмяним ароматом.

Новорічну ялинку можна ще зробити зі звичайної соломи. Майстриня і художниця з Надвірнянського району Прикарпаття Богдана Шпитко запевняє, що цей «матеріал» виглядає дуже оригінально. Якщо соломкою, порізаною на трубочки, обклеїти конус, вийде та ж ялинка, але золотистого кольору, який, каже художниця, у тренді на рік Тигра. А ще декоративні ялинки можна складати з модринових чи ялинкових шишок, із соломи чи зі звичайної отави.
Богдана Шпитко

До слова, в моді тепер і живі ялинки, які не рубають спеціально під свято. Замість того, щоб викошувати лісових красунь, можна замінити їх на альтернативні. Так, зараз почали набирати популярність деревця, створені з живих гілок данської ялиці Нобіліс. Їх зрізають під час планової осінньої обрізки хвойних (не більше 30% від загального обсягу крони дерев). Такий підхід залишає можливість регенерації та збереження екосистеми. Плюс цієї ялинки в тому, що вона навіть коли засихає, то не осипається.

ДЕКОРАЦІЇ ДО СВЯТА: З ЯПОНСЬКОЇ АЙВИ І ТРУБОЧОК

У гарної господині піде у хід все – навіть коробки з-під піци і горох з квасолею. Безліч матеріалів навколо нас – чудова сировина для ялинкових прикрас і кімнатних декорацій.

РІЗДВЯНІ ВІНОЧКИ. Художниця Галина Федоряк радить плести їх із лози, ялинкових гілок, а декорувати шишками. Тут головне «закрутити» їх в одному напрямку і все скріпити клеєм. Цьогорічний тренд – природність, а тому не варто нехтувати усім, що вам до душі, й братися за все, що ви раніше принесли з прогулянок у лісі чи парку.

«2022 – це рік Тигра. А йому притаманні легкість, повітряність. Жодних різких та ядучих кольорів у дизайні не варто використовувати. Все має бути просте і натуральне. Перевагу треба надавати срібним, золотистим кольорам, блакитному, білому, синьому. В жодному разі не фіолетовому, бо він – важкий. Аби задобрити Тигра, можна використовувати пісочний колір, або ж ніжний помаранчевий», – радить майстриня.

ДАРИ ПРИРОДИ. Природні матеріали – найкращі прикраси, впевнена Галина Федоряк. До прикладу, чудовий декоративний кущик – японська айва. Весною він буяє червоним цвітом, а потім родить яблучка. Вони тверді і кислі, а тому Галина Федоряк додає їх у чай і використовує в дизайні. У розрізі, каже, їх вигляд неймовірний, до того ж, їх можна зафарбувати у різні кольори. Так само прикрасити можна ялинку просушеними шматочками лимона.

«Дуже люблю використовувати дрібні шишки з модрини, жолуді та їх капелюшки, кісточки з кизилу, горішки, або ж трояндочки, які я роблю з мандаринової шкірки. Мої діти знають, що мандаринки їм лущить лише мама, а потім ці шкірки, зняті спіраллю, я згортаю і кріплю зубочисткою чи просто сірником. Щойно шкірка схопить форму квітки, допоміжні матеріали можна прибрати», – розповідає Галина Федоряк.

Природні матеріали завше будуть у тренді, впевнена й художниця Богдана Шпитко.

«Ті, хто живуть біля лісу, або люблять там гуляти, мають можливість зробити чудові прикраси без жодних затрат. Якщо залучити до роботи своїх дітей, то вийде неповторний декор з позитивною енергетикою. Повірте, така робота не лише відтягне малюків від гаджетів, а й принесе злагоду, задоволення, позитив і тепло у родину на зимові свята», – запевняє майстриня.

З АРОМАТНОЇ ТРАВИЧКИ. Для виготовлення своїх декорацій Богдана використовує отаву (молоденька трава, що відросла після покосу). Каже, в роботі вона м’яка і з неї можна формувати будь-яку фігуру. Отаву варто збирати у вересні. Якщо вдасться це зробити, не потрапивши під дощ, то вона надовго збереже зелену окрасу. Сушити її треба недовго – достатньо три-чотири дні.

«Вироби з отави – це ще й чудова аромотерапія, бо іграшки неймовірно пахнуть травою», – стверджує Богдана Шпитко.

Каже, формувати кулі з отави дуже легко. Траву треба зім’яти в руках і сформувати кульку. Аби трава не розпалась, її фіксують звичайною ниткою, а за оздобу беруть лляні стрічки, намистинки, мушлі чи звичайну квасолю, яка в кожної ґаздині є на кухні. У хід можна пустити горох жовтий та зелений, а манку використати для імітації снігу. Одну з таких іграшок з отави Богдана Шпитко оздобила насінням буку, яке радить збирати восени.

Торік пані Богдана з отави робила під ялинку великого оленя, а нині майструє з дітьми кульки, пташки та янголят.

ДЖГУТОМ ТА НИТКАМИ. У виготовленні новорічного декору художники ще радять використовувати дерево, екошкіру та скло. Галина Федоряк пропонує у селянський слоїк «від бабусі» просто насипати шишки і зав’язати його стрічкою. Каже, таке рішення обов’язково стане родзинкою в інтер’єрі. Важкі пластикові китайські іграшки художниця радить замінити паперовими витинанками, або ж просто розфарбувати на свій смак фігурки, вирізані зі скла. Їх можна придбати у спеціальних крамницях.

«На склі добре тримаються акрилові фарби, як альтернатива – гуаш. Що малювати? Квіткових візерунків варто уникати, а ось геометричні форми сніжинок чи ялинок підійдуть чудово», – радить майстриня.

Ще одна порада – надути гумову кульку, на неї намотати лляні нитки, закріпити клеєм ПВА. Коли клей підсохне, кульку здувають – й ажурна, надлегка ялинкова прикраса готова. Ще красивішими такі іграшки будуть, якщо заздалегідь із лляної нитки гачком виплести красиві узори.

«Мішковина в роботі теж гарно виглядає. Вирізається будь-яка форма – сердечка, ялинки, сніговики, зірки. Наповнення – дрібне сіно, вата, стара пряжа. Форма зшивається і знову в рух ідуть природні прикраси для декорування», – показує Галина Федоряк.

Трохи складніше, але й цікавіше, каже художниця, зробити іграшкову сову. Тут потрібно скрутити картон у циліндр, склеїти його і намотати джгут, закріплюючи клеєм (починати роботу краще згори донизу). Далі з того ж джгута «намотати» очі пташки, а крильця зробити зі звичайного картону. Оздоба – стрічки з лляної нитки.

ЗАЛУЧАЄМО ЕКОШКІРУ. Майстриня Богдана Шпитко взагалі вважає іграшки з мішковини та джгуту найкращим новорічним декором. Каже, із нього можна створювати надзвичайні візерунки, сплітати у різноманітні форми, які лише трішки потребують блискіток для оздоби. Якщо лише такими виробами прикрасити зелену ялинку, вона виглядатиме вишукано.

«А ще цього року дуже популярним є декор із фоамірану (декоративний пінистий матеріал, – авт.). Його ще називають еко-шкірою. Він має блискучі відтінки, легкий у роботі й гарно виглядає. Ножицями з цього матеріалу вирізають геометричні фігури і склеюють їх так, аби досягти об’ємної форми, а далі – прикрашають», – пояснює художниця і додає, що до цього декору пасуватимуть намистинки та стрічки ніжних кольорів. 

ТРИ ІДЕЇ «ШВИДКИХ» ПРИКРАС

Не кожному до снаги зліпити щось неймовірне з простих джгутів чи шишок: замало вільного часу чи талантів. На щастя, святкова індустрія пропонує нам багато «напівфабрикатів», які лиш трохи довести до завершення – і маєш оригінальну прикрасу, зроблену власноруч.

Фото: decor_galina_maguza

ДЕРЕВ’ЯНЕ МИСТЕЦТВО. Цього року як ніколи багатенько реклами прикрас із дерева. Різьблених ялинок на підставці та іграшок на ялинку різної форми – повний інтернет. Чудова альтернатива традиційним кулькам і довго морочитися не треба! Численні студії пропонують такий варіант: вирізьблені прикраси з нанесеними на них спеціальним лазером контурами, які вдома можна самостійно розмалювати.

Фото: hipsovi_fihurky

ОБЕРЕЖНО, ГІПС! Гіпсові фігурки можна зробити самому чи замовити у майстра. Задекорувати кожен може їх на власний розсуд: розмалювати фарбами, обклеїти в техніці декупаж або задекорувати глітером чи блискітками. Потім цей гіпс можна віддати дітям, щоб малювали ним по асфальту.

СМАЧНО Й ГАРНО. Прикрасьте свою ялинку, використовуючи харчі. Ви не повірите, наскільки естетично це може виглядати. Асортимент, насправді, широкий – підійдуть кориця в паличках, імбирне печиво на пов’язці, сушені цитруси чи навіть макарони. Чудові гірлянди з них виходять і підвіски на ялинку.

ЗАМІСТЬ СМІТНИКА – НА ПЕРЕРОБКУ

Насправді, у смітник ми відправляємо чимало добра, що може послужити у якості сировини для ялинкових декорацій. Вміла рука майстра здатна створити шедевр із будь-чого. Ось і Галина Федоряк має у запасі ще один варіант виготовлення основи для різдвяного віночка: треба вирізати два «бублики» зі звичайної коробки з-під піци, обмотати їх мішковиною і декорувати сушеницями та дарами лісу.

Фото: decor_galina_maguza

Галина Магуза, майстриня з Києва, для виготовлення своїх екоприкрас використовує як шишки з корою, так і вживаний шпагат, лляні та бавовняні нитки.

“Цінність виробництва екоіграшок також у тому, що на них ідуть залишки від пошиття, природні матеріали, непотрібні коробочки, упаковки з-під йогуртів”, – запевняє майстриня.

Фото: Ольги Лагоди

Є ще плетені прикраси – відгук далекого минулого. Колись таке вже практикували, а нині актуалізували як справді еко-френдлі прикраси для новорічної оселі. Такі іграшки нині плетуть із соломи, трубочок або ниток. Ольга Лагода, майстриня з Луцька, використовує тонесенькі кольорові паперові трубочки (каже, клієнти часто розпитують, з якого матеріалу прикраси, щоб знати, чи безпечні вони).

Фото: Ольги Лагоди

«Звучить тендітно, але насправді вони досить міцні, бо просочені спеціальними сумішами та покриті лаком. Я користуюсь безпечними для здоров'я лакофарбовими матеріалами, але, на жаль, вони акрилові, тобто суцільним "еко" це не назвеш, – розповідає вона. – Але краса плетіння з трубочок у тому, що таким чином можна переробляти старі журнали та газети, фарбуючи водними морилками. Так можна приємно провести свій час, позбутися сміття вдома і створити собі ексклюзивні прикраси”.

Ірина Дружук, Ольга Данилюк, Івано-Франківськ–Київ

Фото: Ірина Дружук