Вирвалися з пекла: як саме Україна повернула 215 полонених
Увечері 21 вересня, після довгих і важких перемовин, Україні вдалося з полону окупантів двісті п’ятнадцять своїх захисників, серед яких відомі командири «Азова», морської піхоти та Нацгвардії, вагітні військовослужбовиці та іноземці.
Ворогу віддали кума путіна Віктора Медведчука та ще 55 військових рф.
Що про це відомо – в огляді Укрінформу.
ЯК ВІДБУВАВСЯ ОБМІН
За словами президента Зеленського, ця операція готувалася доволі довго і росіяни спочатку пропонували повернути 50 людей в обмін «на одного з тих, хто перебував у слідчому ізоляторі СБУ».
Йдеться про Віктора Медведчука, якого підозрюють у держзраді.
«Ми говорили. Наполягали. Число 50 зросло до двохсот… ми обміняли одного фаната росії на 200 воїнів», - сказав Зеленський.
Віддати Медведчука за справжніх воїнів - не шкода, зазначив президент і розповів, що Медведчук пройшов усі слідчі дії, які передбачені законодавством.
«Україна отримала від нього все, що необхідно для встановлення правди в межах кримінальних проваджень», - сказав Зеленський.
До слова, в. о. голови СБУ Василь Малюк стверджує, що обмін Медведчука не перешкоджає розгляду його справ у суді: «Це стосується і ухвалення рішень, і призначення покарання, і конфіскації арештованого майна. Адже у такому разі застосовується процедура спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченого. (…) Його провина повністю зафіксована у відповідних матеріалах, які зібрала СБУ. Крім того, під час роботи по справах Медведчука ми знешкодили не одну агентурну мережу, затримали багатьох державних зрадників та здобули велику кількість важливої інформації, яку використовуємо у контррозвідувальних заходах».
За словами Малюка, проведення обміну стало можливим завдяки змінам до чинного законодавства, які врегулювали відповідні правові механізми: «Сам Медведчук також надав згоду на це. Тож суд задовольнив клопотання прокурора».
Окрім 200 військових також вдалося повернути пʼятьох бойових командирів, за яких, за словами президента, довелося боротися найдовше і найскладніше.
«В обмін на них ми віддали 55 тих, хто не заслуговує ані жалю, ані співчуття, ані взагалі будь-яких слів. Тих, хто воював проти України. І тих, хто зрадив Україну. Тих, хто нам з вами точно не потрібен», - заявив глава держави.
Кремль, як повідомив представник ОП, весь час робив «дивні» пропозиції щодо обміну, намагаючись зменшити кількість українських воїнів у списках: «Переговорний процес був дуже важким, але він йшов практично відразу з початком переговорів про вихід з Азовсталі. Люди виходили й вже починалися переговори щодо того, як вони потім повернуться до України. Безумовно, були попередні домовленості, від яких декілька разів намагалася відмовитися росія».
Тим часом голова Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов розповів, що обмін проходив на території 4 країн: України (на кордоні з рф в Чернігівській області), Польщі (один з етапів), Туреччини та Саудівської Аравії.
«Це було надзвичайно складне завдання. Тому що окрім переговорів з російськими представниками треба було добитися синхронізації, щоб не було зриву у жодній з цих точок. Але, як бачите, обмін відбувся успішно. Обміни будуть проводитися і надалі, ми повернемо усіх наших громадян», — наголосив пан Буданов.
КОГО ЗВІЛЬНЕНО З РОСІЙСЬКОГО ПОЛОНУ
Звільнено п’ять командирів з «Азовсталі», а саме це:
- Денис «Редис» Прокопенко, командир Окремого загону спеціального призначення «Азов». Герой України та відважний керманич, який фактично відповідав за оборону Азовсталі впродовж невимовно довгих героїчних 82 днів.
- Сергій «Волина» Волинський, в. о. командира 36-ї окремої бригади морської піхоти. Саме під командуванням Сергія бригада морпіхів у Маріуполі з'єдналася з полком «Азов» і продовжила оборону міста. Це він з пекла Азовсталі звертався до світових лідерів з проханням евакуювати з Маріуполя цивільних.
- Святослав «Калина» Паламар, заступник командира полку «Азов» по роботі з особовим складом
- Денис Шлега, командир 12-ї бригади оперативного призначення ім. Дмитра Вишневецького
- Олег Хоменко, командир комендантської роти, який безпосередньо командуваі обороною «Азовсталі».
Згідно з домовленостями, вони будуть знаходитися на території Туреччини до завершення бойових дій – у повній безпеці, у комфортних умовах і під особистою протекцією президента Ердогана. Тобто, наші хлопці опинилися на території третьої держави, що й було озвучено в їхніх зверненнях ще з Азовсталі (так звана процедура extraction, - Ред.). Повідомляється, що до них зможуть приїжджати родичі.
Звільнено з полону також Євгенія Бову, командира Першого окремого батальйону морської піхоти, Лева Пашко, командира роти «Азову», Дмитра «Ореста» Козацького, старшого солдата, фото та відео якого з «Азовсталі» облетіли весь світ (нещодавно серія його портретів бійців полку «Азов», здобула перемогу в категорії «Преса/Війна/Конфлікт» міжнародного конкурсу International Photography, - Ред.), Михайла «Піаніста» Діанова, старшого сержанта 36-ї бригади (того самого змученого, важко пораненого бійця з металевою конструкцією в руці… але усміхненого, - Ред.), Дмитра Кубряка, українського арбітра та нейрохірурга, Михайла Вершиніна, главу патрульної поліції Маріуполя, Олександра «Ведмедя» Кравцова, бійця ЗСУ, який згодом воював у добровольчому формуванні УДА, де очолював диверсійно-штурмову групу «Ведмеді».
Визволення з полону захисників Маріуполя: як це булоДодому їде також знаменита Катерина «Пташка» Поліщук — парамедик-доброволиця Національної гвардії України, яка підтримувала бойовий дух воїнів у підземеллях «Азовсталі».
Повертається Мар’яна Мамонова, військова лікарка, капітан медичної служби, яка перебуває на останніх місяцях вагітності. А також наймолодший захисник «Азовсталі» – 19-річний парамедик Назарій «Грінка» Гринцевич.
Голова ГУР МОУ Кирило Буданов розповів, що повернули:
- 118 нацгвардійців (з них 108 військовослужбовці полку «Азов»);
- 50 представників Військово-морських сил;
- 22 з інших підрозділів ЗСУ;
- 9 поліцейських;
- 9 прикордонників;
- 9 з підрозділів ТРО;
- 1 співробітник СБУ;
- 1 співробітник Держспецслужби транспорту;
- 1 співробітник Митної служби.
- 2 цивільних.
Серед усіх звільнених 124 офіцери, рядових та сержантів — 89. З тих, кого вивели з заводу «Азовсталь», звільнили 188 осіб. Поранених під час теракту в Оленівці, де окупанти підірвали барак з українськими військовополоненими, — 8.
З повним списком можна ознайомитися тут.
ТАКОЖ ЗВІЛЬНЕНО 10 ІНОЗЕМНИХ ГРОМАДЯН
На волю також вийшли десятеро іноземців, більшість з яких були «засуджені» маріонетками кремля до смертної кари. Наприклад, громадянина Великої Британії Ейдена Есліна та Шона Піннера, а також підданого Королівства Марокко Брагіма Саадуна визнали «винними у найманстві та вчиненні дій, спрямованих на захоплення влади та повалення конституційного устрою ДНР».
«Нам вдалося звільнити десятьох іноземних громадян, які перебували в російському полоні. Свого часу ми обговорювали це з Борисом Джонсоном - він звертався по сприяння. І з американськими друзями. Тепер додому повернуться: п’ять громадян Великої Британії, два громадяни США, один громадянин Марокко і громадянин Швеції, один громадянин Хорватії», - розповів Володимир Зеленський.
Наразі названі захисники-іноземці перебувають в Саудівській Аравії, в місті Ер-Ріяд. Їх звільнення відбулося за сприяння принца Саудівської Аравії Махаммеда бін Салмана.
Радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, а також прем’єр-міністр Великої Британії Ліз Трасс подякували Україні за включення громадян їхніх країн до обміну полоненими.
УКРАЇНСЬКІ ЗАХИСНИКИ ДУЖЕ ВИСНАЖЕНІ Й ПОТРЕБУЮТЬ ВІДНОВЛЕННЯ
Українських військових, яких повернули додому з російського полону, розподіляють до лікарень для надання їм первинної медичної допомоги.
«Просимо суспільство та засоби масової інформації не турбувати героїв та дати їм час для адаптації. Зараз в пріоритеті – відновити здоров‘я військових після полону, забезпечити необхідною психологічною допомогою, та дати їм можливість насолодитися спілкуванням з родинами», - повідомили в Асоціація родин захисників «Азовсталі».
Щодо стану здоров’я, то, як розповів екскомандир «Азову» Максим Жорін, у більшості він дуже складний.
«Майже всім потрібна медична допомога. Проте морально-бойовий дух всіх тих, хто повернувся, надзвичайно високий. Хлопці навіть не всі ще вірять у те, що з ними відбулось, що вони насправді вже вдома. Багато хто дорогою думав, що когось ведуть на розстріл, когось везуть знову на допит, а когось - знову знущатись. Але вони вже вдома, вони в безпеці»,– додав Жорін.
ПЕРША РЕАКЦІЯ РОДИЧІВ
Катерина Прокопенко - дружина Дениса Прокопенка (Редиса), мама Іллі Самойленко та дружина Арсенія Федосюка, які перебувають у США, де продовжують боротьбу за визволення всіх українських захисників із російського полону, розповіли журналістам «Голос Америки», якими були перші реакції на визволення полонених азовців.
Катерина Прокопенко
Катя розповіла, що чоловік зателефонував і сказав буквально пару слів, що він живий, усе гаразд і його звільнили з полону.
«Емоції переповнюють. За голосом здається, що все добре, але я побачила, як він виглядає зараз на брифінгу... І одні емоції. Звичайно ж я рада, що він живий, але той малюнок, який я звикла бачити в житті, яким він був зовні й те, як він зараз виглядає… Я просто боюся уявити, що з ним там робили та що буде далі…» – зі сльозами на очах розповіла Прокопенко, додавши, що готова летіти до чоловіка хоч сьогодні, першим же рейсом.
Алла Самойленко
Мама Ілля Самойленко зізнається, що відчуття словами не передати. Вперше схожі почуття були, коли Ілля зателефонував матері після поранення. Він витяг самотужки трубку, яку йому вставили, щоб він міг дихати. І він говорив із мамою не своїм голосом, а Алла Самойленко спочатку не могла повірити, що це її син. А потім раділа та плакала.
Ілля зателефонував мамі з чужого номера та коротко повідомив, що він уже в Україні й незабаром приїде додому.
«Але почуття змішані, тому що дуже багато наших там ще залишилося. Чи будуть у нас такі козирі для того, щоб їх міняти надалі? Ще багато наших залишається у полоні, і за них треба продовжувати боротися», – не забулп сказати Алла Самойленко.
Юлія Федосюк
Юлія каже, що сьогодні щасливий день для багатьох жінок в Україні. Вона рада за всі сім'ї, які матимуть змогу побачити своїх рідних. Проте її чоловік, Арсеній Федосюк, до списків на обмін цього разу не потрапив.
«Ми розуміємо, що їх мучать там, допитують з насиллям. Про це говорять хлопці, які повернулися. Тому і цей день, окрім радості, хотілося б говорити про те, що ми маємо далі продовжувати боротися за тих, хто залишився. Ми не знаємо, де вони знаходяться, я не знаю, де мій чоловік, зв’язку з ним немає. Наша ціль залишається недосягнутою», – сказала Юлія Федосюк.
Дещо згодом з’явилася реакція представниці Асоціації родин захисників «Азовсталі» й сестри начальника штабу полку «Азов» Сандри Кротевич.
В ефірі національного телемарафону вона розповіла, що обмін тримали в таємниці до останнього моменту й, зустрічаючи хлопців та дівчат із полону, члени асоціації не знали, хто саме повернеться: «Це був сильний шок. І ми точно не чекали швидкого повернення командирів. Я поговорила з братом, але ми з ним не поспілкувалися поки що так, як хотілося. Вони зараз проходять медичний огляд. І самі, якщо чесно, шоковані. Вони не знали, куди їх везуть і були вражені, що обмін відбувся».
Сандра озвучила прохання до ЗМІ «не роздмухувати ейфорію», тому що повернути поки що вдалося лише п'яту частину з тих, кому було наказано здатися в полон на «Азовсталі»: «Родичі тих, хто ще не вдома, болісно сприймають переможні реляції у пресі. Це лише 20% людей, які нам потрібні. Ми продовжуємо боротьбу за інших. І ми вимагаємо повернути всіх захисників «Азовсталі», для того нам потрібна підтримка і журналістів, і всього світу».
РЕАКЦІЯ УКРАЇНИ
Перша леді Олена Зеленська наголосила, що цього дня чекала вся Україна. До 215 родин наших Героїв повернулось щастя.
«Думки і радість мільйонів українців сьогодні разом із ними. Дякуємо. За подвиг, за незламність, за Україну», – написала Олена Зеленська.
Українська парамедик Юлія Паєвська (Тайра), яку у червні також звільнили з російського полону подякувала усім, чиїми зусиллями цього вдалось досягти. І зазначила, що попереду багато роботи – потрібно добитись звільнення усіх полонених і в’язнів.
Лідер гурту «Океан Ельзи» Святослав Вакарчук: «Новина, від якої захоплює дух! Командира "Азову" Редіса, заступника командира Калину востаннє я чув у день, коли вони виходили з "Азовсталі". Всі ці місяці я знав, відчував, що вони повернуться! Величезна вдячність всім, хто з нашого боку причетний до їх звільнення! Попереду ще багато роботи! Ми маємо звільнити всіх наших хлопців та дівчат! І всі наші території! Слава Україні!», - написав співак.
Журналіст і колишній політв’язень Станіслав Асєєв прокоментував вітання звільнених з полону командирів: вони виглядають, як ті, кого заводили до камери Ізоляції тільки-но після катувань.
«Розгублена міміка, збиті емоції, навіть руки за спиною. Сподіваюсь, їм нададуть фахову психологічну допомогу, вона їм дуже потрібна», – додав Асєєв.
А співачка Оля Цибульська зізналася, що вже багато разів переглянула відео, на якому наші захисники повертаються додому.
«Яке щастя, живі, вдома! Серце вискакує з грудей, я не уявляю, що відчувають вони, що відчувають їхні рідні та скільки щастя у нас у всіх у серці, і скільки болю залишилося у тих, хто ще чекає на своїх рідних».
ЕКСПЕРТИ: НАША ДЕРЖАВА ЗДОБУЛА ДУЖЕ ВЕЛИКУ І ГУЧНУ ПОЛІТИЧНУ ПЕРЕМОГУ
На думку політолога Миколи Давидюка, обмін «один до чотирьох» демонструє перевагу України в цьому переговорному процесі, і це насправді дуже сильний удар по «мобілізації».
«Син пєскова, який каже, що він «господін Пєсков і не піде воювати», обмін «один до чотирьох» на нашу користь, початок протестів – це тренди того, що до кінця тижня ця мобілізація в рф може бути зірвана», - сказав експерт.
За словами політолога Валерія Димова, обмін став можливий, завдяки великій кількості політичних домовленостей, які стоять за лаштунками. Тут і особиста порука президента Туреччини Реджепа Ердогана, і робота з боку ООН, зокрема генерального секретаря організації, і участь Саудівської Аравії та, перш за все, відмінна робота України.
«Нас цікавить результат. Українська сторона отримала дуже велику політичну перемогу – як складову в нашій перемозі над росією в цілому... Можна говорити про велику перемогу саме на політичному фронті» - переконує пан Димов.
Нарешті, голова Комітету виборців України, політичний експерт Олексій Кошель вважає, що створено черговий прецедент масштабного обміну. І є сподівання, що буде продовжуватися обмін полоненими надалі. Але…
«Я відкрив соціальні мережі і побачив, що багато хто подає подію, як велику перемогу. Так, це перемога. Але ми не повинні забувати про ту кількість громадян і наших воїнів, які ще перебувають у російському полоні», - резюмував пан Кошель.
Мирослав Ліскович. Київ