Точицький - на конференції РЄ: Україна як ніколи раніше розуміє залежність між культурою й демократією
На цьому наголосив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький під час виступу на конференції Ради Європи «Без культури немає демократії»: відзначення 70-річчя Європейської культурної конвенції» у Страсбурзі, передає кореспондент Укрінформу.
На конференції, організованій під час головування Люксембургу в Комітеті міністрів Ради Європи, зібрались профільні міністри, урядовці, культурні активісти та митці з усього континенту. Вони говорили про провідну роль культури у формуванні та функціонуванні демократії та захисті прав людини.
«Сьогодні Україна розуміє цю взаємозалежність між культурою та демократією як ніколи раніше. У дуже складних умовах боротьби з агресією ми захищаємо не лише нашу ідентичність, але й наші права та культурну спадщину. У цьому протистоянні культура стала для нас одним з головних елементів ідентифікації та опору», - наголосив міністр.
Він додав, що мова, історія, мистецтво, культурна спадщина і національна пам'ять є потужними засобами збереження досвіду та гідності. Точицький також нагадав, що на сьогодні внаслідок російської агресії в Україні вже постраждали 1222 пам'ятки, 2130 об'єктів інфраструктури - музеї, бібліотеки, театри були зруйновані чи пошкоджені. 137 митців та діячів культури були вбиті з початку повномасштабного вторгнення РФ у 2022 році.
Міністр наголосив, що культурний суверенітет є одним із пунктів Плану національної стійкості президента Зеленського.
«Захист української культури ще ніколи не був таким важливим, як сьогодні, коли українці борються за виживання своєї країни в лещатах російської агресії. У той час, коли Росія відкрито намагається знищити українську державу та стерти українську ідентичність, захист української культури є національним пріоритетом», - сказав міністр.
За його словами, перед Європою постало чимало викликів, зокрема, через популізм, дезінформацію, політичну поляризацію, і саме культура може стати точкою для діалогу та взаєморозуміння.
«Україна готова ділитися досвідом, підтримувати проєкти та поглиблювати співпрацю з країнами-партнерами Європейського Союзу. Разом ми можемо зміцнити нашу спільну ідентичність і зробити культуру силою для захисту та просування демократичних цінностей», - наголосив Точицький.
Нагадаємо, Європейська культурна конвенція, ухвалена в 1954 році, була одним з перших великих договорів Ради Європи, що підтверджує роль культури в просуванні спільних ідеалів демократії та прав людини.
Як повідомляв Укрінформ, міністр культури і стратегічних комунікацій Микола Точицький та голова Комітету з питань культури та освіти Європейського парламенту Нела Ріль на зустрічі у Брюсселі обговорили питання захисту культурної спадщини України під час повномасштабного вторгнення Росії.
Фото: Лідія Таран