Бізнес на тлі війни песимістично оцінює майбутній розвиток своїх підприємств - Нацбанк
Як передає Укрінформ, про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у IІ кварталі 2022 року, повідомляє пресслужба регулятора.
"Бізнес очікує скорочення обсягів виробництва товарів і послуг в Україні внаслідок повномасштабної війни та песимістично налаштований щодо рівня ділової активності своїх підприємств. У наступні 12 місяців респонденти прогнозують зростання інфляції та девальвацію курсу національної валюти", - йдеться в повідомленні.
Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 72,6% проти 108,2% у І кварталі 2022 року (далі – І квартал). Зниження ІДО відбулося через погіршення оцінок за всіма складовими індексу, найсуттєвіше – щодо інвестиційних видатків на виконання будівельних робіт, на машини, обладнання та інвентар. Респонденти підприємств усіх видів діяльності очікують зменшення кількості працівників на своїх підприємствах.
Підприємства очікують скорочення обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Баланс відповідей становив «мінус» 48,7% порівняно з «мінус» 1,7% у І кварталі. Погіршилися очікування бізнесу щодо курсу гривні. Понад половина респондентів (52%) уважають, що обмінний курс перевищить 36,00 грн/дол. США. Середнє значення обмінного курсу, що респонденти очікують через 12 місяців, становить 36,06 грн/дол. США (у попередньому кварталі – 29.35 грн/дол. США). Інфляційні очікування підприємців також зросли: у IІ кварталі очікувана річна інфляція становила 21,5% порівняно з 9,5% у попередньому кварталі. Крім цього 58,2% опитаних підприємств уважають, що інфляція в наступні 12 місяців перевищить 20,0%. Воєнні дії є найвагомішим проінфляційним чинником, на думку 93,2% респондентів.
Керівники суттєво погіршили оцінки поточного фінансово-економічного стану власних підприємств: баланс відповідей становив «мінус» 28,8% проти 6,6% у І кварталі.
Оцінки підприємств щодо зміни власного фінансово-економічного стану в наступні 12 місяців також є негативними: баланс відповідей – «мінус» 17,1% (у І кварталі – 7,2%). Погіршення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, за винятком підприємств будівництва. Найпесимістичніші очікування в підприємств енерго- та водопостачання («мінус» 26,7%) і транспорту та зв’язку («мінус» 26,4%).
Бізнес прогнозує зменшення обсягів реалізації своєї продукції як в Україні, так і на зовнішньому ринку. Погіршилися також очікування підприємств щодо інвестиційних видатків як на машини, обладнання та інвентар, так і на будівельні роботи. Водночас, пропри низький рівень, залишилися позитивними оцінки щодо обсягів залучення іноземних інвестицій підприємствами, які їх залучають. Разом з тим, бізнес прогнозує скорочення кількості працівників на своїх підприємствах. Найпесимістичніші оцінки в підприємств будівництва («мінус» 50.0% та добувної промисловості («мінус» 45.9%).
Квартальне опитування проводилося з 3 травня до 1 червня 2022 року. В опитуванні взяло участь 592 підприємства з 21 регіону країни. Серед опитаних підприємств 22,5% – компанії оптової й роздрібної торгівлі,19,3% – переробної промисловості, 15,7% – сільського господарства, 12,2% – транспорту та зв’язку, 6,4% – добувної промисловості, 5,1% – енерго- та водопостачання, 3,0% – будівництва, 15,9% – інші.
Як повідомлялося, 24 лютого президент рф володимир путін оголосив про початок повномасштабного вторгнення в Україну. Війська рф обстрілюють і руйнують ключові об'єкти інфраструктури, проводять масовані обстріли житлових районів українських міст і сіл з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню, балістичних ракет.