Лікар-дієтолог: Кому схуднути – то це після війни
Комусь може видатися, що ця розмова не на часі. Які ще дієти? Війна! Яка увага до раціону, якщо більшість з нас нині взагалі не фіксується на тому, що їсть. «Дієтологічні» поради в дні, коли для багатьох українців в окупації недоступні навіть елементарні продукти, можуть сприйматися, як блюзнірство.
Менше з тим, війна не відміняє елементарну турботу про здоров’я своє та своїх близьких. І передусім тому, що для того, щоб битися – як на фронті, так і в тилу - треба мати і сили, і відповідний настрій. Не скажемо, що раціон харчування відіграє в цьому єдино важливу роль, але те, що ця роль дуже важлива - однозначно.
Правильне харчування не поможе, поки розладнані нерви
Але почнімо зі стресу. Протягом останніх трьох місяців кожен з нас у більшій чи меншій мірі відчуває саме стрес. Незалежно від того, чи знаходиться людина у зоні воєнних дій або десь у евакуації, вважає лікар-дієтолог, терапевт і ендокринолог Тетяна Литвинова: « Ми все одно всі «стресуємо». Й не лише ті, хто каже, що у них вже «мозоль» на нервах від нескінченних повітряних тривог». У когось стрес проявляється розладами зі сном, у інших щось з пам’яттю або почала з’являтися якась «важкість у шлунку», чого не було раніше – до війни.
І тут ніякі ліки та правильне харчування не допоможуть, поки людина не заспокоїть нерви.
Яким чином?
- Зараз у багатьох ускладнений доступ до медиків, які можуть виписати потрібні ліки, - каже Тетяна Литвинова. - Але трави можна придбати в будь-якій аптеці або, навіть, у супермаркеті. Наприклад, я б радила звернути увагу на мелісу, м’яту, хміль, ромашку, чабрець, лаванду, глід, пасифлору. До збору тих чи інших трав можна додавати трохи шипшини - це особливо актуально, навесні-на початку літа, коли відчувається нестача вітаміну С.
Важливий нюанс: треба не забути, що один і той же збір трав можна пити не більше чотирьох тижнів, а потім робити перерву на 10 днів або змінювати на інший збір.
Дітям – а вони переживають навіть більший стрес, ніж дорослі – можна приготувати трав’яний чай з лаванди та невеликої кількості меліси. І давати його дитині за кілька годин до сну. І тут є нюанс: температура цього чаю має бути трохи нижчою, ніж кімнатна.
Триптофан. Можна не знати, що це, але їсти його - треба
- У цей важкий для всіх період дуже важливо, щоб на нашому столі були продукти, багаті на триптофан - продовжує лікар. Ця речовина допомагає боротися зі стресом та втомою, піднімає настрій.
А все тому, що з триптофану в організмі утворюється серотонін – гормон радості, який допомагає нам боротися зі стресами. Завдяки триптофану синтезується і мелатонін, який часто називають гормоном сну, адже він виробляється в основному вночі. Чим вище його рівень в організмі, тим міцніше у людини сон, що так потрібно для нервової системи.
Найбільш багаті на триптофан продукти – більш ніж традиційні: м'ясо, риба (ті ж оселедці та скумбрія), твердий сир, яйця, бобові, горіхи, насіння соняшника, банани, цільнозерновий хліб.
Ще нюанс: наприклад, в яйцях, зварених в круту, його менше, ніж у яєчні, омлеті або яйцях, зварених некруто.
І не їжте зеленої моркви!
- Окрема тема - особливості харчування навесні та на початку літа, - продовжує дієтолог. – Усі ми знаємо, що це час, коли організм загалом ослаблений після зими. А тут ще – війна і пов’язаний з нею щоденний стрес, який ми всі переживаємо.
Та якщо постаратися правильно побудувати харчування, дати собі фізичне навантаження, це допоможе стабілізуватися, попри все. Що для цього робити?
По-перше, треба зменшити в раціоні овочі та фрукти минулорічного врожаю. Вони не тільки практично не містять вітамінів, але можуть бути шкідливі для організму, особливо якщо неправильно зберігалися.
Тут – нюанс про який практично всі знають, але ми все одно нагадуємо: стару картоплю слід чистити так, щоб товщина лушпиння була не менш 3 міліметри. Особливо там, де знаходяться оченята картоплі, саме там накопичується найбільше солоніну. Якщо позеленіла стара морква, цю зелень теж треба зрізати.
І ще. Налягаємо свіжу на зелень, яка в травні активно росте і вже не так дорого коштує: шпинат, петрушку, кріп, різні види хрумких салатів. До того ж, петрушка, щавель, шпинат, цибуля, часник та селера мають високий вміст кальцію – побільше, ніж магазинні молочні продукти. От-от, незважаючи на уже традиційно холодну весну, «підуть» молода капуста, морква, буряк.
Булочки і макарони їдять, коли холодно
Щоб впоратися з дефіцитом вітамінів групи В, треба їсти більше цілісних круп. У той же час, нагадуємо давно відоме, але важливе: постарайтеся таки скоротити споживання вуглеводів – тих же булочок та макаронів. Зараз вже тепло, і вуглеводи не потрібні нам в такій кількості, як взимку, коли вони допомагають регулювати температуру тіла під час холодів.
Основний принцип приготування їжі навесні - це мінімальна термічна обробка. Ті продукти, які можна вживати у сирому вигляді, краще їсти сирими. Так ми зберігаємо максимум вітамінів.
Нагадуємо. Вітамін С – у цитрусових, зелені, червоному перці. Вітамін В6 – у бананах та броколі. Вітамін А – у моркві. А вітамін В1, який до речі відповідає за нервову систему, організму забезпечить шпинат і томати.
Хто хочете схуднути, то це – після війни
І дуже важливо – жодних суворих дієт навесні, будь ласка! Наш організм і так ослаблений, а якщо його ще й залишити без важливих білків та вітамінів, це може призвести як до загострення хронічних захворювань, так і появи нових проблем зі здоров'ям. Той же гастрит, який – ви це знаєте - дуже часто виникає на фоні тривалих стресів, особливо потребує регулярного та щадного харчування.
І не переживайте, якщо трохи набрали зайві кілограми. Це часто буває через високий рівень кортизолу - гормону стресу. Зараз головне – вижити, і фізично, і психологічно. А з зайвою вагою ми якось вже впораємося.
Лариса Гаврилова, Київ