Деякі нардепи намагаються залишити мантії "підконтрольним суддям" - депутат
Про це заявила народний депутат України Вікторія Пташник на брифінгу у п’ятницю в Києві, повідомляє кореспондент Укрінформу.
“У парламенті ті процедури, які відбувалися минулого тижня, для мене дуже чітко вказали на те, що окремі політичні діячі хочуть зберегти свій політичний вплив на діяльність суддів. І коли у парламенті розглядалося абсолютно адекватне питання про звільнення суддів, які Вищою радою юстиції на той момент були визнані як ті, що порушили присягу, для мене питання було однозначне - як можна не голосувати за звільнення, якщо вже є колегіальний орган, який сказав, що ці судді порушили присягу? У парламенті намагалися зберегти київських суддів, зокрема 5 суддів з Апеляційного суду міста Києва. Деякі політики робили абсолютно все, аби завадити цьому процесу. При чому, аргументи були різні - починаючи від того, що порушення присяги є неадекватною чи юридично некоректною підставою”, - сказала вона.
Так, на переконання депутата, найголовнішою проблемою та ризиком, який може виникнути у судовій реформі у її подальшому русі є закон про Вищу раду правосуддя. “Враховуючи те, що ми з 30 вересня передали усі повноваження, які були у Верховної Ради, що стосується призначення чи звільнення суддів, притягнення до дисциплінарної відповідальності до Вищої ради правосуддя, то, очевидно, що від цього органу буде залежати дуже багато, якщо не сказати - все”, - зауважила вона.
Пташник запевнила: успішність реформи залежатиме від того, наскільки вдасться прибрати політичний вплив на суддів.
“Я розумію усі застереження щодо того, хто стане членами Вищої ради правосуддя, але в той же час тут має бути баланс - з одного боку між людьми, які можуть оцінити, чи відбулося порушення певним суддею матеріального і процесуального права, а також з боку людей, які є представниками юридичної професії, але не є представниками цієї системи. Якраз коли Конституційна комісія напрацьовувала ці зміни, був знайдений такий баланс, і тут за основу були взяті рекомендації Венеціанської комісії”, - підкреслила вона.
Таким чином, наголосила депутат, оскільки Вища рада юстиції має реорганізовуватися у Вищу раду правосуддя терміново потрібен закон, бо без нього діяльність Вищої ради правосуддя може бути заблоковано.
“Тому наразі профільному комітету потрібно дуже швидко вносити у порядок денний свого засідання проект даного закону, який був розроблений Радою з питань судоустрою, і виносити його на пленарне засідання. На цьому тижні комітет його чомусь у порядок денний не поставив, а я виступаю за те, щоб таке обговорення відбулося якомога швидше. Я сподіваюся, що політичні сили не будуть блокувати прийняття цього закону з одного боку, а з іншого боку, я можу повідомити, що вже є альтернативний законопроект, поданий представниками Опозиційного блоку. Тому для мене очевидно, що з боку Опозиційного блоку, який не голосував за звільнення суддів, є намагання якраз зберегти своїх суддів і завадити продовженню судової реформи”, - наголосила Пташник.