ООН має змінюватися вслід за мінливим світом
Організація Об'єднаних Націй офіційно відзначає свій 70-річний ювілей 24 жовтня. Міжнародна структура, в основу якої був закладений світопорядок, який виник відразу після Другої світової війни, неодноразово здійснювала рішучі кроки з підтримки миру і безпеки, підтверджуючи свій авторитет. Однак, у процесі прийняття рішень не обходилося і без провалів. Особливо останніми роками, коли про це заговорив навіть генсек Організації, критикуючи, зокрема, багаторічну нездатність країн-членів ООН запобігти масовим безчинствам у Сирії.
Найбільш гостро внутрішній криза ООН проявився з наростаючою агресією Росії. Маючи статус постійного члена Ради безпеки Організації, РФ не раз блокувала рішення щодо встановлення миру і безпеки. Це стосувалося і політики Росії в Грузії в 2008-2009 рр., і анексії Криму в 2014-му, і спроби Москви уникнути відповідальності за збитий над Україною пасажирський рейс МН-17.
Наскільки гостро міжнародне суспільство сьогодні потребує змін принципів роботи ООН та її основних інституцій? Як можна змінити Статут Організації, і чи не простіше розпустити її, створивши новий міжнародний орган? З цими питаннями Укрінформ звернувся за коментарями до міжнародних політиків та експертів, які базуються у США.
В РОЗПУСКУ ОРГАНІЗАЦІЇ НЕ БАЧУ СЕНСУ
Деніел Келінгерт (Daniel Calingaert), виконавчий віце-президент міжнародної організації Freedom House:
- Організація Об'єднаних Націй ніколи не була досконалим інститутом, головним чином, через відмінності в думках і політиці держав-членів. За великим рахунком, вона була створена країнами, які зараз мають постійне членство у Раді Безпеки і право вето, як наприклад Росія, з можливістю блокувати рішення.
Водночас, існують факти, коли у випадках з іншими країнами (на відміну від України - ред.), у багатьох інших конфліктах Організація Об'єднаних Націй відігравала досить важливу, і, на мій погляд, дуже конструктивну роль.
Спроби проведення реформ в ООН вже були. Зокрема, вони стосувалися структури Ради Безпеки Організації.