Воєнний злочин в Оленівці: реконструкція подій масового вбивства азовців

Воєнний злочин в Оленівці: реконструкція подій масового вбивства азовців

Укрінформ
26 липня, 13:00 - презентація розслідування про масове вбивство азовців в Оленівській колонії № 120

Організатори: Ukraine Media Center — Ukrinform, Медійна ініціатива за права людини.

Спікери: Тетяна Катриченко — авторка розслідування, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини; Марія Климик — авторка розслідування, журналістка Медійної ініціативи за права людини; Анна Лобова — дружина військовополоненого, пораненого в Оленівці; Аріна Хаванських — дружина загиблого в Оленівці військовополоненого; Андрій Яковлев - експерт МІПЛ, керуючий партнер адвокатського об'єднання Амбрела.

Чому це цікаво?

Під час презентації журналісти МІПЛ, ґрунтуючись на задокументованих свідченнях потерпілих, у найменших деталях розкриють обставини злочину в Оленівській колонії: як це сталося, що відбувалося всередині та ззовні бараку з азовцями, чому багатьох із них не врятували та хто в цьому винен.

Для реконструкції подій ночі масового вбивства полонених з 28 на 29 липня 2022 року команда МІПЛ опитала свідків цього злочину. В момент вбивства вони перебували всередині бараку. Тоді внаслідок двох вибухів загинуло близько 50 азовців, ще понад 70 отримали важкі травми.

Слідчі органи України дотепер не встановили всіх обставин вбивства азовців в Оленівській колонії №120. Не названі й імена організаторів та виконавців цього злочину. Кримінальне провадження триває за ч. 2 ст. 438 КК України — порушення законів та звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством. Справу розслідує Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора.

Рідні поранених і загиблих азовців, а також деякі військові, звільнені з полону, не задоволені темпом розслідування, оскільки з часом втрачається все більше доказів. Також гинуть свідки вбивства. Через це є ризик, що злочинці залишаться непокараними.

Коротко. Презентація розслідування відбудеться у форматі дискусії. У ній, окрім авторів розслідування, візьмуть участь рідні військовослужбовців Окремого загону спеціального призначення "Aзов" військової частини 3057 Національної гвардії України.

Довідково. Медійна ініціатива за права людини входить до Коаліції “Україна. П’ята ранку” та веде паралельне розслідування. Раніше команда вже встановила ймовірних причетних до оленівського злочину.

Розслідування МІПЛ: https://mipl.org.ua/voyennyj-zlochyn-v-olenivczi-rekonstrukcziya-podij-masovogo-vbyvstva-polonenyh-azovcziv/?fbclid=IwAR3FZu-y0VY-7URdgje606tPDqHN7p5rM19-t56CBpzr3I7kP88D3Xc3fgw

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Контакт для ЗМІ: s.miroshnychenko@mipl.org.ua, +38 066 402 71 72 

Реєстрація на захід http://surl.li/jkvyd

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/, українською та англійською мовами.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w

Підсумкові матеріали:

Свідки повідомляють про два вибухи, зовні і всередині, під час теракту в Оленівці — МІПЛ

У той день, коли стався теракт в Оленівці Донецької області, ті українці, які перебували у бараці на території колонії, чули два вибухи — перший було чути зовні, а інший стався усередині конструкції.

Про це під час презентації розслідування про масове вбивство азовців в Оленівській колонії № 120 у Медіацентрі Україна-Укрінформ повідомила авторка розслідування, журналістка Медійної ініціативи за права людини Марія Климик.

За її словами, ввечері 28 липня головний по бараку, де утримувалися українці, обійшов всю територію, перевірив всіх хлопців, поговорив із черговим, і приблизно о 23:15 пішов спати.

“Перший вибух, який почули люди, стався десь за територією колонії. Його почули не всі. Хтось прокинувся, зрозумів, що це десь за територією, подивився, що все нормально, що нічого не сталося, шибки всі на місці - і ліг назад спати. Однак приблизно о 23:30-24:00 пролунав повторний вибух уже всередині самого бараку”, - зазначила вона.

Климик поінформувала, що ті військовослужбовці, котрі знаходилися в основній частині барака, яку зачепило вибуховою хвилею, фактично одразу ж загинули. “Почалася пожежа, і тіла цих людей уже потім загорілися”, - сказала представниця МІПЛ.

За її словами, у тій частині будівлі, де була будка на пару кімнат, люди отримали важкі поранення, але вижили. Частину дверей, за даними МІПЛ, просто винесло.

Климик зазначила, що цей барак стикується з іншою будівлею і внаслідок одного з вибухів частина стіни провалилася у сусідню будівлю.

Вона додала, що частина з утримуваних прокинулися від того, що на них впав дах. Деякі ліжка і частину людей винесло вибуховою хвилею, тож частина тіл просто застрягли між цими ліжками. Людям, щоб вибратися, доводилося перелазити всю цю конструкцію, аби дістатися виходу.

“По дорозі вони також бачили інших людей. І тому, навіть будучи пораненими, але маючи ще сили стояти на ногах, вони забирали тих, хто самостійно не міг вибратися”, - сказала Климик.

Представниця МІПЛ розповіла, що військові не розуміли, що відбувається, у багатьох із них був больовий шок і дезорієнтація — частина з них не могла зрозуміти, куди бігти. Вона висловила думку, що дехто з цього бараку міг задихнутися від диму, бо побіг не туди і вже не міг самостійно вибратися.

Як повідомляв Укрінформ, у ніч на 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників «Азовсталі».

У січні 2023 року генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш вирішив розформувати створену раніше місію зі встановлення фактів теракту в Оленівці через неможливість доставити експертів до місця події.

25 липня верховний комісар ООН із прав людини Волкер Тюрк спростував твердження Росії про те, що Оленівську в’язницю нібито обстріляли з ракетних систем HIMARS та засудив відсутність відповідальності за вбивства українських військовополонених.

Напередодні теракту в Оленівці росіяни не випускали з барака людей - МІПЛ

Напередодні вчинення росіянами теракту в Оленівці Донецької області окупанти не випускали з барака людей, а у самій будівлі вікна були міцно зачинені.

Про це під час презентації розслідування про масове вбивство азовців в Оленівській колонії № 120 у Медіацентрі Україна - Укрінформ поінформувала авторка розслідування, журналістка Медійної ініціативи за права людини Марія Климик.

За її словами, перед трагедією, ввечері 28 липня, всіх утримуваних викликали, вишикували, перевірили по списках і по одному завели назад у барак.

“(Їм — ред.) сказали, що на вулицю уже виходити заборонено, і що кожен має залишатися у бараку. Сказали, що якщо хтось хоче вийти у туалет, то це тільки по одному. До цього на інших бараках вони мали можливість виходити (з будівлі — ред.) до відбою у будь-який час, могли навіть спати на вулиці, але саме у цій частині барака їм заборонили навіть ночувати на вулиці”, - сказала вона.

Климик зазначила, що військові просилися залишитися на вулиці, бо у самому бараку було дуже спекотно.

“Вікна були щільно замкнені, і через те, що там було багато людей, було дуже душно. Але їм заборонили взагалі щось робити”, - заявила представниця МІПЛ.

Окремо вона поінформувала, що напередодні люди з цього бараку обійшли всі доступні їм місця і нічого підозрілого не знайшли.

За її словами, за тиждень до цієї події колонією почали ходити чутки про певні списки, які, як виявилося згодом, стосувалися саме цих 198 азовців, котрих згодом перевели у цю промзону, про існування якої до цього ніхто не знав.

“Однак за тиждень до цього саме на цій закинутій території почали робити ремонти. Це полонені з інших бригад таємно наводили лад, готували швидко місце, щоб потім у результаті туди перевели азовців. І їх привели у цю промзону”, - зазначила Климик.

Представниця МІПЛ поінформувала, що самі ж азовці до останнього не знали, за яким принципом їх відібрали, вони і досі цього не знають.

Відповідаючи на питання, чому трагедія в Оленівці сталася і для чого це було зроблено, авторка розслідування, виконавча директорка Медійної ініціативи за права людини Тетяна Катриченко висловила думку, що не для того, щоб приховати сліди тортур людей.

“Самі азовці сказали, що у них є лише один поранений у цьому бараці, який не міг виходити на шикування. Імовірно, був умисел, що потрібно вчинити певні дії щодо представників полку “Азов”, що якщо це не якийсь показовий судовий процес, то це має бути щось інше. Але насправді умисел невідомий, чому (були вибрані — ред.) саме ці військовослужбовці", - зазначила вона.

Як повідомлялося, у ніч на 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників «Азовсталі».

У січні 2023 року генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш вирішив розформувати створену раніше місію зі встановлення фактів теракту в Оленівці через неможливість доставити експертів до місця події.

25 липня Верховний комісар ООН із прав людини Волкер Тюрк спростував твердження Росії про те, що Оленівську в’язницю нібито обстріляли з ракетних систем HIMARS та засудив відсутність відповідальності за вбивства українських військовополонених.

Потрібно примусити РФ надати міжнародним розслідувачам доступ до колонії в Оленівці — правозахисники

Необхідно змусити Росію надати міжнародним розслідувачам доступ до території колонії в Оленівці, де рік тому загинули кілька десятків українських військовослужбовців.

Про це заявив експерт Медійної ініціативи за права людини (МІПЛ), керуючий партнер адвокатського об'єднання “Амбрела” Андрій Яковлєв у Медіацентрі Україна-Укрінформ під час презентації розслідування про масове вбивство бійців полку “Азов” в Оленівській колонії.

“Ми знаємо, що раніше була ініційована місія ООН, але вона була припинена... Потрібно відновити міжнародні місії і примусити РФ надати доступ міжнародним розслідувачам (до Оленівки — ред.)”, - наголосив він.

Відповідаючи на запитання Укрінформу, чи могла б якась інша міжнародна організація (не ООН) створити нову місію за аналогом тієї, яку ООН раніше створювала для розслідування теракту вОленівці, експерт МІПЛ заявив, що якщо говорити про юрисдикцію іншої країни, то туди можна прийти або силою, наприклад, військами, або добровільно, тобто за згодою.

“РФ згоду не дає, і це значить, що ніяка міжнародна організація без згоди РФ туди доступу не матиме”, - сказав Яковлєв.

Як повідомлялося, у ніч на 29 липня 2022 року РФ скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників “Азовсталі”.

У січні 2023 року генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш вирішив розформувати створену раніше місію зі встановлення фактів теракту в Оленівці через неможливість доставити експертів до місця події.

25 липня Верховний комісар ООН із прав людини Волкер Тюрк спростував твердження Росії про те, що Оленівську в’язницю нібито обстріляли з ракетних систем HIMARS, та засудив відсутність відповідальності за вбивства українських військовополонених.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-