Три місяці окупації: міський голова Енергодара розповів про господарську та гуманітарну кризи
Про це написав у Telegram міський голова Енергодара Дмитро Орлов, передає Укрінформ.
"Посилився фізичний і психологічний тиск на громадян. Помітно зросла кількість викрадень енергодарців. У підвали кидають не тільки активістів, атовців і тих хто чинив спротив на блокпосту під час захоплення Енергодара. Зараз логіку викрадень взагалі неможливо прослідкувати, бо її немає. В неволю потрапляють пересічні громадяни, які ніяким чином не відносяться до вказаних вище категорій. Людей утримують в полоні тижнями", - зазначив Орлов.
Він також додав, що побільшало випадків мародерства, переважно порожніх квартир, власники яких поїхали з міста. Загарбники виносять і квартир виносять цінні речі. Беруть все що подобається. Двері просто ламають.
За словами, мера Енергодара, окупанти штучно посилюють гуманітарну кризу. Тривале блокування Інтернету на території міста призводить до того, що в магазинах і торговельних точках майже неможливо здійснювати оплату за безготівковим розрахунком. Залишилося обмаль магазинів, де можна оплатити по терміналу банківською картою. Для цього також потрібен стабільний зв’язок. Через відсутність мобільного Інтернету або його низьку якість майже не вдається здійснити оплату так, як пристосувалися люди за останні три місяці - переводом коштів з карти на карту через Приват 24. Навіть якщо вдається «піймати» Інтернет, то час переводу коштів, а точніше очікування здійснення оплати займає іноді до 15-20 хвилин на одного покупця. Як наслідок під тими небагатьма магазинами, де хоч якось ще можна сплачувати картою, величезні черги.
Готівки у жителів Енергодара майже немає, зауважив Орлов. Відсоток за те, щоб зняти кошти, знову зріс. Пропозиції такі є, але попит в рази більший. І перевагу надають тим хто намагається перевести у готівку значні суми. "Паралельно у багатьох торгових точках та на ринку з’явилися подвійні цінники - у гривні та в рублях. Вартість продуктів, побутової хімії та всього необхідного для життя захмарна. Дешеві тільки сезонні овочі, які просто не мають інших ринків збуту", - зазначив міський голова Енергодара.
В місті натомість стали з’являтися російські ліки. Здавалося, це необхідність і не привід для обговорення. Але якби медикаменти не продавали просто на вулиці, на ринку, цілими днями під пекельним сонцем, не дотримуючись жодних норм зберігання медпрепаратів. Тому в Енергодарі як був, так і залишається величезний попит на українські медикаменти. Та й доправляти їх у місто все важче.
"Натомість пропагандистські канали рф цинічно пишуть, що мобільний зв’язок та Інтернет блокує саме українська сторона. Насправді окупанти готують людей до переходу на зв’язок від російських мобільних операторів і провайдерів. Та на даний час в Енергодарі такої можливості немає навіть технічно", - додав Орлов.
На тлі всього що відбувалося три місяці та продовжує відбуватися далі, рівень підтримки рф навіть серед тих громадян, які раніше виявляли нейтральну позицію, стрімко падає. "Кадрові проблеми окупантів також не вирішені, а тільки посилюються", - підсумував мер Енергодара.
Як повідомляв Укрінформ, у захопленому російськими військами Енергодарі українська влада виплатила пенсії, а також зарплату бюджетникам.