Давні рецепти допоможуть вам відчути зв'язок з минулим, дух поколінь
- Миру в душі, миру на землі, бо він є основою щастя. З миром у нас все обов'язково буде добре.
А у ці свята раджу дотримуватись стародавніх рецептів, бо у них усе відрегулювала людська мудрість. Хочеться, може, й спробувати щось незвичне. Але давні рецепти допоможуть вам відчути зв'язок з минулим, дух поколінь. Страви за старовинними рецептами - найсмачніші.
***
Довідково. Дарія Яківна Цвєк - українська кулінарка, народилася на Тернопільщині. Авторка низки популярних книг з рецептами, серед яких "Солодке печиво", "До святкового столу", "У будні та свята", "Для гостей і сім'ї", "Нашим найменшим", "На добрий вечір", "Малятам і батькам" тощо. Книга "Солодке печиво" стала справжнім бестселлером, її перевидавали дев'ять разів, а загальний наклад усіх її видань перестрибнув позначку 1 млн примірників. Ця книжка, доповнена рецептами пирогів з солоною начинкою та напоїв, видавалася також під назвою "Домашнє печиво". Останній раз її було перевидано 2013 року, і книжка потрапила до списку "Лідери літа" за версією Всеукраїнського рейтинґу "Книжка року-2013".
Цікаво, що Дарія Цвек не була професійним кулінаром, вона закінчила педагогічну семінарію в Коломиї, вчителювала у школах Львівщини, Тернопільщини, Івано-Франківщини, була членом Союзу українок.
РЕЦЕПТИ ДО СВЯТВЕЧОРА ВІД ДАРІЇ ЦВЄК
Кутя
2 склянки пшениці, 1 склянка маку, 1 склянка цукру, 2 столові ложки меду, горіхи, родзинки, вишневе варення за смаком.
Пшеницю помийте у кількох водах, залийте окропом у рівень із зерном, накрийте і варіть на легкому вогні кілька годин до готовності (якщо вода википатиме, доливайте окропом). Мак помийте, залийте окропом і залишіть на 2-3 години чи на ніч накритим, щоб набухнув. Після того воду злийте, а мак розітріть у макітрі без цукру або змеліть його на м'ясорубці з дуже густим ситком. До втертого маку додайте пшеницю, обчищені й підсмажені горіхи, помиті родзинки, влийте переварену воду, додайте мед, цукор за смаком і вишневе варення. Готову кутю урочисто подайте в керамічній мисці з дерев'яною ложкою
Риба з грибами
1,5 кг риби, 50 г сушених грибів, 2 цибулини, 100 г олії, чайна ложка гірчиці, нарізана зелень петрушки, 2-3 зубки часнику, сіль.
Почищену і підсушену рибу наріжте порціями, посоліть із розтовченим часником і залиште на 1-2 години в холодному місці. Дно посудини вистеліть нарізаною цибулею й пошаткованими вареними грибами. Покладіть рибу, перекладаючи її цибулею і грибами так, щоб верх був укритий цибулею, залийте відваром із грибів, вимішаним з олією й гірчицею, накрийте й запікайте в духовці протягом години. Перед подачею викладіть на полумисок, полийте соусом, який утворився під час запікання, посипте нарізаною зеленню петрушки. Довкола обкладіть картоплею, звареною в лушпинні, почищеною і посоленою.
Пампушки "нашвидкуруч"
0,5 л молока, 0,5 кг муки, 1-2 ст. ложки маргарину, 2-4 жовтки, 0,5 склянки цукру, 100 г дріжджів.
Дріжджі посипати цукром, дати ложку-дві молока, поставити посуд на гарячий чайник, щоб почали бродити. У макітрі втираємо маргарин з жовтками і цукром, вливаємо дріжджі і все молоко відразу, додаємо дрібку солі і місимо тісто, доки не почне відставати від рук. Тоді накриваємо тісто, і хай підросте в теплому місці. Як нема часу відразу смажити, тісто можна ще раз перемісити і дати йому ще раз підрости.
Беремо частину тіста, розкачуємо корж, на коржі склянкою витискаємо сліди, не вирізаючи, і на кожен слід кладемо 2-3 вишеньки або трошки тертої з цукром рожі. Якщо нема - то будь-який джем з тертою булкою (щоб не витікав). Накриваємо другою половиною тіста, тоді викраюємо склянкою пампушки і складаємо на дошку, посипану мукою.
Накриваємо легеньким рушничком, даємо їм підрости. Треба літр олії, аби пампушки плавали. Як один бік посмажиться, перевертаємо на інший бік.
Хрусти
3-4 скл. муки, 100 г маргарину, 1 ст. ложка цукру, 3-4 жовтки, сметана до замісу, 1 ч. ложечка порошку до печива (не обов'язково).
До просіяної муки можна додати чайну ложечку порошку до печива, тоді втерти маргарин на грубій тертці, дати цукор, жовтки, і все сікти ножем до утворення однорідної маси, підливаючи сметаною. Обов'язково додати столову ложку горілки, рому або коньяку, аби хрусти не набирали жиру. Тісто відразу ж розкачати, поділивши для зручності на дві частини, порізати на смужки, смужки порізати на подовгасті ромбики. Посередині кожного ромбика робиться поперечний розріз, і один кінець пропихають у розріз, перекручуючи. Смажать хрусти у гарячій олії чи жирі (як пампушки).
***
Дарія Цвєк писала у передмові до книги "На добрий вечір": "Кожний народ гордиться своїми стравами, адже це теж своєрідний витвір народної майстерності. Українська кухня оригінальна за смаком і різноманітна. Ми не повинні забути її традиції, зберегти для поколінь. Мама най передає доньці, а бабуся - онуці, коли печемо чи варимо, завжди треба згадати - це пекла моя бабуся, а це все варила моя мама".
Ірина Дружук, Івано-Франківськ.