Симеон: Москва не хотіла чути про Томос для України, а вимагала "капітуляції"
Про це він сказав в інтерв'ю Укрінформу.
"У постанові Собору є такі пункти, з якими я незгодний. Перший з них – це переривання євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом. Друге питання – це способи примирення з тими, хто перебуває у розколі", - повідомив владика.
Митрополит розповів, що у своєму виступі на Соборі УПЦ МП говорив про те, що є багато прикладів різних помісних церков, які долали розкол. "В тому числі я навів найближчий за часом приклад – це був 2007 рік, коли без покаяння, простим розчерком пера, були прийняті до церковного спілкування з Московським патріархатом ті, кого у нас багато десятиліть називали розкольниками, а саме архієреї та віряни Руської зарубіжної православної церкви (Російська православна церква за кордоном - ред.). Це був яскравий приклад того, як для того, щоби з’єднатися з матір’ю-церквою, ніхто не приносив покаяння, якого сьогодні ми продовжуємо вимагати від УПЦ КП та УАПЦ. Тоді простили і анафеми, і взаємні невизнання, застосувавши принцип ікономії, тобто поблажливості. А ми мало того, що за 25 років майже нічого не зробили для лікування розколу, великою мірою через те, що не бажали застосувати принцип ікономії, так тепер знову стаємо на ті самі граблі", - зазначив митрополит Симеон.
Він також підкреслив: "Я і раніше казав, що якщо ми хочемо, щоби до нас повернулися із розколу, то ми повинні зробити певний крок. Нам пропонували: ми повертаємось, але за умови, що буде поставлене питання перед Московським патріархом про автокефалію для української церкви. Але ми ж не хотіли сприймати ніяких умов, а вимагали лише капітуляції. А тепер знову, не враховуючи історичний досвід інших помісних церков, ми продовжуємо йти цим шляхом. Я вважаю його хибним, і це ще одна причина, чому я не міг підписати постанову Собору".
Як повідомляв Укрінформ, 11 жовтня синод Вселенського патріархату вирішив надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні. Тепер у Києві має бути скликаний Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об'єднання, створивши єдину помісну УПЦ, і обере її предстоятеля. Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томоса як документа (грамоти).
Водночас РПЦ у зв'язку з рішенням Вселенського патріархату про надання автокефалії Українській церкві заявила про розірвання зв'язків з Константинополем.
13 листопада Собор єпископів УПЦ МП у Києво-Печерській лаврі ухвалив рішення про неможливість долучення єпископату, духовенства та мирян до процесів надання Томосу про автокефалію української церкви. Крім того, Собор засудив рішення Священного синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня щодо встановлення юрисдикції Константинопольського патріархату на території України та заявив про припинення з ним євхаристійного спілкування. При цьому в УПЦ МП назвали рішення Синоду Константинопольського патріархату від 11 жовтня 2018 року стосовно українського церковного питання "недійсними та такими, що не має жодної канонічної сили".