В Україні вшановують пам'ять загиблих учасників Революції Гідності

В Україні вшановують пам'ять загиблих учасників Революції Гідності

Оновлюється
Укрінформ
В Україні 21 листопада відзначається День Гідності та Свободи.

Його встановлено указом Президента від 13 листопада 2014 року на честь початку цього дня двох знаменних подій у новітній українській історії - Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013 року, повідомляє Укрінформ.

День Гідності та Свободи став своєрідним наступником свята Дня свободи, що відзначався на честь Помаранчевої революції із 2005 по 2011 роки 22 листопада. Водночас у грудні 2011 року тодішній президент Віктор Янукович скасував День свободи і об’єднав його з Днем Соборності.

21 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві розпочалися протестні акції української громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Спочатку зібралося декілька сотень, а вже 24 листопада – понад сто тисяч прихильників євроінтеграції.

Читайте також: РФ намагається спаплюжити Майдан, називаючи його переворотом - соціолог

Однак на відміну від подій Помаранчевої революції, цього разу обстоювання гідності та свободи коштувало багатьох життів українських патріотів: більш як сто людей загинули і понад 2 тисячі були поранені. А навесні 2014 року розпочалася збройна агресія Росії, яка супроводжувалася окупацією Криму та окремих територій Донецької та Луганської областей.

Вже третій рік поспіль День Гідності та Свободи відзначається на тлі повномасштабного вторгнення РФ, яке розпочалося 24 лютого 2022 року. Україна знову бореться за свою свободу та незалежність, захищаючись від агресора.

У Києві та інших містах проведуть низку заходів з нагоди Дня Гідності і Свободи. Зокрема, програма містить виставки, тематичні екскурсії, публічні дискусії, науковий форум "Революція Гідності: на шляху до історії".

Читайте також: У Музеї історії Києва відкрилася виставка до річниць українських Майданів

Також у столиці відбудеться спільна міжконфесійна молитва за Україну та борців за її свободу в День Гідності та Свободи. На знак пам’яті про загиблих захисників України пролунає Дзвін гідності, відбудеться покладання квітів до портретів Героїв Небесної сотні та запалення лампадок.

***

Президент Володимир Зеленський наголосив, що завдяки прагненню зберегти свободу й незалежність Україна завжди буде на політичній мапі світу.

За словами глави держави, "сьогодні День гідності та свободи. Памʼятаємо справжню ціну свободи для України. І не забуваємо всіх наших людей різних часів, які боролися заради України та стали для світу взірцем гідності".

Фото: facebook.com/zelenskyy.official

"Завдяки людям, завдяки прагненню нашого народу зберегти для України свободу й незалежність наша держава завжди буде на політичній мапі світу. Завжди вільною та суверенною", - підкреслив Президент.

Як повідомили в Офісі Президента, у День Гідності та Свободи Володимир Зеленський ушанував пам’ять українців, які загинули під час Революції Гідності.

Глава держави встановив лампадку до хреста на Алеї Героїв Небесної Сотні в Києві.

В одинадцяту річницю Революції Гідності у памʼять про загиблих пролунали одинадцять ударів дзвона.

Відео: Офіс Президента

***

У День Гідності та Свободи відбулася спільна міжконфесійна молитва за Україну та борців за свободу біля екуменічного храму Архістратига Михаїла та українських новомучеників Української греко-католицької церкви на алеї Героїв Небесної Сотні.

Серед учасників молебню були лідери церков і релігійних організацій України, родини загиблих майданівців, громадські активісти та учасники Революції Гідності.

Після молитви на знак пам’яті про загиблих захисників України пролунав Дзвін Гідності, відбулося покладання квітів до портретів Героїв Небесної Сотні та запалення лампадок.

Як наголосив під час свого виступу директор Національного музею Революції Гідності Ігор Пошивайло, багато Героїв Небесної Сотні були з патріотичних родин, котрі боролися за українську свободу, незалежність ще у часи визвольних змагань. Також чимало з них були учасниками Революції на граніті та Помаранчевої революції.

У День Гідності та Свободи відбулася спільна міжконфесійна молитва за Україну / Фото: Павло Багмут, Укрінформ

«Тяглість боротьби – це насамперед ті уроки, про які ми постійно говоримо. І, очевидно, не всі уроки українці вчать на відмінно, тому історія повторюється і наш ворог і досі не полишив плани підкорити Україну і знищити українців як націю. У ці дні ми повинні говорити про героїзм, мужність, жертовність, вдячність і єдність. У єдності наша сила», - сказав він.

***

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук наголошує у Фейсбуці, що український народ під час повномасштабного вторгнення Росії продовжує боротьбу за право обирати своє майбутнє та жити у вільній і незалежній державі.

За його словами, "цей день нагадує нам про силу нашого народу, його волю та прагнення до свободи, про незламну боротьбу за європейське майбутнє і демократичні цінності, про готовність відстоювати своє право на гідне життя".

Цього дня українці згадують дві важливі історичні події - Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію гідності 2013-2014 років та вшановують героїв, які віддали своє життя за незалежність України та її вільне майбутнє, зауважив Стефанчук.

Голова парламенту наголосив, що в умовах повномасштабного вторгнення росіян український народ, захисники і захисниці щодня демонструють незламність і прагнення жити у вільній, демократичній та незалежній державі, підкреслив він.

***

Керівники Верховної Ради та народні депутати у День Гідності та Свободи вшанували пам'ять героїв Небесної сотні.

Як повідомила заступниця Голови ВР Олена Кондратюк, у церемонії взяли участь перший віцеспікер Олександр Корнієнко, керівник Апарату Вячеслав Штучний, народні депутати.

"Герої Небесної сотні боролися проти зла, сваволі та неволі - за правду, європейський вибір України і віддали своє життя за Гідність і Свободу. Ці найважливіші цінності ми маємо сповідувати і нести в своїх серцях, діях і вчинках щодня", - наголосила віцеспікерка.

Керівники ВР і депутати вшанували пам’ять героїв Небесної сотні / Фото: Олена Кондратюк

***

Витримка і незламність українців є фундаментом вільного майбутнього, заявив Прем'єр-міністр Денис Шмигаль у Телеграмі з нагоди Дня Гідності і Свободи.

За словами очільника уряду, "сьогодні ми згадуємо важливі моменти новітньої історії України - Помаранчеву революцію та Революцію Гідності. Події, коли українці піднялися на захист своїх прав, свободи та гідності, обравши шлях демократії та європейських цінностей".

Боротьба, яка розпочалась у серці Києва, на Майдані Незалежності, триває сьогодні на фронті проти російського загарбника, проти ворога, який не полишає спроб поневолити українців. "У цій війні ми захищаємо наш дім, наші сім’ї, наші цінності", - підкреслив Шмигаль.

"Українці вкотре довели, що здатні єднатися і змінювати хід історії. Сьогодні наша витримка й незламність — це фундамент вільного майбутнього", - зауважив Прем'єр-міністр.

"Пам’ятаємо кожного, хто пожертвував своїм життям, захищаючи нашу незалежність, наші гідність і свободу. Вклоняємося перед усіма захисниками, які боронять Україну зараз", - наголосив Шмигаль.

***

Начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-лейтенант Кирило Буданов у привітанні з Днем Гідності та Свободи наголосив, що Росія програє війну, яку почала.

«21 листопада Україна відзначає День Гідності та Свободи.

Згадуємо бурхливі, переможні й визначальні для нашої історії Помаранчеву революцію та Революцію Гідності, їхніх творців — громадян України. Громадян дії, бо жодна ідея у світі не здатна жити, якщо немає людей, здатних боротись за ці ідеали. Нація, яка мріє, але не діє ― зрештою, зникає з лиця Землі.

Обидва рази — і у 2004-му, і у 2013-2014 роках — ми діяли: захищали цінності демократії та свободи, наше право на вільний вибір, майбутнє України.

В обох революціях Майдан протистояв росії: її агентурі, наймитам, маріонетковим політичним проєктам, потужній кремлівській пропаганді. І коли Москва, відгодована після розпаду радянського союзу, зазнала фіаско, вона розпочала проти України брутальну війну.

Її вона теж програє. Найкращі сини й доньки української нації — у бою!» - наголосили у ГУР.

У розвідці також відзначили, що аби здобути заслужене вільне майбутнє, Україна гуртує усі сили на світі, які здатні чинити спротив російському агресору.

«Ми бережемо пам'ять про вікову боротьбу нашого народу за вільне й гідне життя на своїй землі. Маяки наших Революцій випромінюють світло, щоб ми більше ніколи не збилися зі шляху.

Пам’ятаємо й шануємо Героїв Небесної Сотні — сміливих і хоробрих людей, завдяки яким Україна є і буде.

Продовжуємо боротьбу з огидною Росією заради волі й гідності — базових цінностей української нації, заради добра і любові один до одного, заради любові до України», – йдеться у привітанні Буданова.

***

В Україні пройшли акції вшанування пам'яті учасників Революції Гідності, які віддали життя за українську незалежність.

Так, у Львові на Личаківському кладовищі вшанували пам'ять Героїв Небесної Сотні.

"Пам’ятаємо про Героїв Небесної Сотні, які 11 років тому віддали життя за Свободу та Гідність України. Це, зокрема, 21 людина зі Львівщини. Пам’ятаємо про усіх, хто у різні часи боровся за Свободу нашої держави і повернувся «на щиті»", - зазначив начальник Львівської ОВА Максим Козицький.

На Личаківському кладовищі вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ

У Вінниці відбулося покладання квітів до скульптурної композиції «Дерево Свободи». Участь у заході взяли керівники області й міста, родини майданівців, військовослужбовці, представники апарату обласної Ради, громадськість.

У Вінниці поклали квіти до скульптурної композиції «Дерево Свободи» / Фото: Олександр Лапін, Укрінформ

В Ужгороді представники обладміністрації, обласної ради, студенти та громадськість поклали квіти до пам'ятного знаку борцям за свободу і незалежність України.

"Сьогодні відзначаємо День Гідності і Свободи на честь початку двох знакових подій в нашій історії – Помаранчевої та Революції Гідності. У цей день згадуємо тих, хто не скорився, для кого свобода – найбільша цінність", - написав у Телеграмі начальник Закарпатської ОВА Мирослав Білецький.

В Ужгороді поклали квіти до пам'ятного знаку борцям за свободу і незалежність України / Фото: Ігор Ткаченко, Укрінформ

Крім того, в Первомайській громаді на Миколаївщині відкрили Алею пам'яті Героїв. У центрі селища встановили 36 меморіальних банерів із фотографіями та історіями Героїв, які полягли за незалежність України.

"Урочисто відкрили Алею пам'яті «Навіки в строю». Цей проєкт вшанування загиблих земляків-військовослужбовців приурочили до другої річниці звільнення громади від російської окупації", - повідомило у Фейсбуці Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України. 

Зазначається, що панахиду провів отець Вадим — батько загиблого Героя Романа Кононенка.

Фото: Миколаївське регіональне відділення Асоціації міст України

Тернополяни у День Гідності та Свободи прийшли до пам'ятника Героям Небесної сотні, щоб вшанувати пам'ять загиблих учасників Революції Гідності.

"Сьогодні я відчуваю сум і біль, згадую події з Майдану, своїх побратимів, з якими ми стояли пліч-о-пліч, а потім стали на захист України у 2014 році. Адже добровольчий рух почався саме з Майдану. Дуже важливо, щоб українці не забували про події Революції Гідності, берегли цю пам'ять і передавали майбутнім поколінням", - сказав учасник Революції Гідності, ветеран російсько-української війни Ігор Войцехівський.

У Тернополі вшанували Героїв Небесної сотні та відтворили події Революції Гідності / Фото: Юлія Томчишин, Укрінформ

Під час події відбулося театралізоване дійство. Його учасники відтворили події Майдану. Біля пам'ятника Героям Небесної сотні поставили шини, каски, бруківку та бочку з вогнем.

Пам'ять загиблих вшанували хвилиною мочання та поклали квіти і свічки до пам'ятника Героям Небесної сотні. Священники провели молитву за мир в Україні. 

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
За період:
-