Словаччина зменшить допомогу для нових біженців із України
Про це повідомляє Spectator, передає Укрінформ.
З 1 березня 2025 року особам, які отримали статус біженця з України після 28 лютого 2025 року, буде дозволено перебувати в пунктах тимчасового розміщення біженців не більше 60 днів, порівняно з нинішніми 120 днями. Аналогічно, допомога на проживання буде обмежена першими 60 днями, а не 120 днями, як це було з липня цього року.
Зміни, ухвалені за прискореною законодавчою процедурою без консультацій, наприклад з неурядовими організаціями, що допомагають біженцям, не торкнуться вразливих груп, таких як пенсіонери старше 65 років, діти до п'яти років або одинокі опікуни цих дітей.
Ці зміни викликали критику з боку опозиційних депутатів, зокрема Зузани Штевулової та Люції Плавакової (обидві з "Прогресивної Словаччини"), які засудили доповнення, внесені в останню хвилину до вже поданої поправки під час засідання парламентського комітету з прав людини 27 листопада.
Зміни, що стосуються українських біженців, які прибуватимуть до Словаччини, були вперше представлені депутатами коаліції під час засідання комітету з питань оборони та безпеки в середу.
Водночас заступник міністра внутрішніх справ Петер Крауспе висловився на захист змін, стверджуючи, що українські біженці, як правило, отримують роботу і житло протягом двох місяців. «Ми повинні економити гроші там, де це можливо», – заявив Крауспе на засіданні комітету з питань оборони і безпеки 27 листопада, стверджуючи, що Словаччина є однією з найщедріших країн регіону у підтримці українських біженців.
Уряд стверджує, що ці заходи заощадять Міністерству внутрішніх справ 2 млн євро, що є необхідним кроком з огляду на нинішній тиск на державні видатки.
Опозиціонери також розкритикували дружнього до Росії прем'єр-міністра Роберта Фіцо за його плани відвідати Москву наступного року і звинуватили його в тому, що він заохочує українців шукати притулку в інших країнах, незважаючи на потребу Словаччини в десятках тисяч іноземних робітників. Вони також критикували уряд за надання переваги працівникам з Азії перед українцями, які є переважно християнами і культурно ближчими до словаків.
Як повідомляв Укрінформ, Словаччина продовжила до 4 березня 2025 року термін дії тимчасового притулку (Dočasné útočisko) для українців, які через розв’язану Росією війну вимушено переїхали до республіки.