НМТ-2025: порівняно з НМТ-2024 мало що змінилося

НМТ-2025: порівняно з НМТ-2024 мало що змінилося

Укрінформ
На запитання Укрінформу відповідають Тетяна Вакуленко і Богдан Томенчук – директори центрів оцінювання якості освіти - Українського і Регіонального

Початок другого півріччя навчального року є офіційним стартом підготовки до випускного оцінювання якості знань випускників шкіл. У передостанній день минулого року запущено процес проведення чергового національного мультипредметного тесту (НМТ) – тобто, наказом Міністерства освіти і науки України затверджено його календарний план

Укрінформ поцікавився, чи відрізнятиметься НМТ-2025 від минулорічного? Чи є зміни стосовно предметів? Як і де учасники складатимуть тестування?  Скільки очікують бажаючих ставати студентами?

Відео дня

На запитання відповідають директор Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко і директор Регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук, у чиєму підрядкуванні знаходяться чотири області.

КОЛИ РЕЄСТРУВАТИСЯ, СКЛАДАТИ НМТ-2025 Й ОЧІКУВАТИ РЕЗУЛЬТАТІВ

Як і минулого року, НМТ міститиме чотири тести, три з яких – обов’язкові, а четвертий – на вибір вступника. Обов’язковими залишаються українська мова, математика, історія України. Варіювати для вибору абітурієнтом у подальшому вищого навчального закладу і майбутньої спеціальності можна такі предмети – українська література, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія, фізика та географія. Один з цих додаткових предметів майбутній вступник /вступниця повинні вказати під час реєстрації для участі в НМТ, розповідає Укрінформу Тетяна Вакуленко.

директор Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко
Директор Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Богдан Томенчук каже: «Всі тести вимагатимуть здатності навчатися, а не просто володіти певним обсягом знань. Це майже 100% визначається саме математикою та українською мовою, якщо говорити про статистику. Аби розширити спектр, ще введені історія України та предмети за вибором. Якщо виходимо за межі НМТ: історія своєї країни формує громадянина, а мова – людину».

Жодних дебатів щодо зміни предметів для НМТ не було, уточнює Тетяна Вакуленко. І додає: «Обговорювалися питання щодо моделі проведення НМТ – в один чи, наприклад, у два дні. За нинішніх умов єдино виваженим рішенням є проведення НМТ в один день. У цьому разі всі учасники, незалежно від місця їхнього перебування, мають змогу пройти тестування в рівних умовах».  

Основний етап реєстрації триватиме з 6 березня до 3 квітня включно.

Далі ще упродовж п’яти днів зареєстровані учасники НМТ у персональних кабінетах матимуть змогу внести зміни. Наприклад, поміняти населений пункт в Україні чи за кордоном, в якому бажають складати тестування. Також у цей період можна ще корегувати своє остаточне рішення про додатковий предмет.

Якщо в когось виникнуть поважні причини не зареєструватися до перших чисел квітня, діятиме додатковий період – з 9 по 14 травня. Скористатися цим вікном можливостей зможуть також ті бажаючі, кому було відмовлено в реєстрації у першому, основному етапі.

З міркувань безпеки Український центр оцінювання якості освіти та його підрозділи не публікуватимуть інформацію про те, де на території України відбудуться тестування, ні на сайтах Українського та регіональних центрів, ні на офіційних сторінках у соцмережах. Щоб не накликати додаткових складнощів, учасникам рекомендують до останнього не розголошувати, де й коли проходитиме тестування.

Свої конкретні дату, час і місце проведення НМТ кожен зареєстрований учасник основної сесії дізнається 4 травня, завантаживши у персональному кабінетів запрошення. Електронна система знову оцінюватиме результати за шкалою 100–200 балів. До 4 липня кожен учасник НМТ побачить, з якими балами зможе обирати вищий навчальний заклад. Ті, хто складатимуть тестування у додатковий період, – отримають запрошення відповідно 11 липня, а результати до 30 липня.

ТЕТЯНА ВАКУЛЕНКО: У ХАРКІВСЬКІЙ, ПОЛТАВСЬКІЙ, СУМСЬКІЙ І ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТЯХ УЖЕ МИНУЛОГО РОКУ НМТ СКЛАДАЛИ ВИКЛЮЧНО В УКРИТТЯХ

Цьогоріч, як і минулого року, результати НМТ потрібні лише тим особам, які планують здобувати вищу освіту, підкреслює Тетяна Вакуленко. Прогнозують приблизно таку ж кількість охочих складати тестування, як і минулого року. Тоді взяли участь і отримали результати понад 283 тисячі осіб (спочатку зареєструвалися 312 508). Левова частка з  них – 224 тисячі випускників шкіл та інших середніх навчальних закладів поточного року.

Тимчасові екзаменаційні центри (ТЕЦ) створюють на базі закладів освіти, здебільшого шкіл. Чи можуть трапитися збої з інтернетом під час проведення складання НМТ і як дотримуватимуться безпекових умов? Поки триває війна – зрозуміло, можливі непередбачувані обставини. Однак уже минулого року всі ТЕЦ для проведення НМТ в Україні було створено в закладах, де є укриття, констатує Тетяна Вакуленко.

«В окремих областях, зокрема Харківській, Полтавській, Сумській і Запорізькій, через складну безпекову ситуацію всі тимчасові екзаменаційні центри функціонували безпосередньо в укриттях цивільного захисту, які були облаштовані всім необхідним. Це дало змогу учасникам не припиняти роботу над тестами навіть під час кількагодинних повітряних тривог», – нагадує директорка Українського центру оцінювання якості освіти.

Тетяна Вакуленко наголошує, що створення тимчасових екзаменаційних центрів безпосередньо в укриттях – це неабиякий виклик. Адже йдеться не лише про забезпечення їх необхідною кількістю комп’ютерів, безперебійне електропостачання і стійкий інтернет-зв’язок, а й про системи кондиціонування, підготовлені вбиральні, умови для учасників з особливими освітніми потребами тощо.

Централізований підхід у питанні облаштування ТЕЦ неможливий у принципі, адже в багатьох випадках треба враховувати регіональні особливості, зауважує співрозмовниця. «Тому Український центр оцінювання якості освіти й регіональні центри разом з Міністерством освіти і науки України комунікують з органами влади на місцях, щоб якомога краще підготувати до проведення тестувань ті заклади, які мають змогу створити на своїй базі ТЕЦ», – каже Тетяна Вакуленко.

БОГДАН ТОМЕНЧУК: СИСТЕМИ ВІДЕОНАГЛЯДУ СПРИЯЮТЬ УНИКНЕННЮ КОНФЛІКТНИХ СИТУАЦІЙ

Директор Регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук
Директор Регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук.

Директор Регіонального центру оцінювання якості освіти Богдан Томенчук розповідає Укрінформу, що готуючись до чергового проведення НМТ, орієнтуються на кількість дітей, які навчаються в областях. Додають до 10% випускників минулих років. А також роблять поправку на те, що хтось із вимушено переміщених через війну дітей з-за кордону захоче складати тестування, приїхавши в Україну.

Із загального числа учасників НМТ минулого року через Івано-Франківський регіональний центр оцінювання якості освіти пройшло 39 191 учасник: Закарпатська область – понад 9 тисяч, Івано-Франківська  – 13 тисяч, Тернопільська – 10 тисяч і Чернівецька – 7 тисяч.

У регіоні організацією тестування займаються 15 осіб. «На певний період ще залучаємо людей. До цього року – за «смішні» гроші. Тепер вони помножені на два – це суттєво», – розповідає Богдан Томенчук.

Директор регіонального центру розповідає, що процес комп’ютеризовано уже півтора десятка років. «Я міг сидіти пити каву на Багамах – і бачити через смартфон, що робиться у будь-якому пункті тестування кожної з чотирьох областей. На той час це було дуже велике досягнення. Не було ні ковіду, ні війни, а була необхідність працювати з великою кількістю людей».

Нагадаємо, у рік початку повномасштабної війни надшвидкими темпами в Україні змушені були змінити сам спосіб тестування. До того складали ЗНО – паперове тестування, яке вимагало дуже потужної логістики. Треба було забезпечити умови для написання тестів, привезти їх до пункту тестування, організувати охорону тощо.

«У період дії воєнного стану не могли собі дозволити возити Україною секретні матеріали. Тому було прийняте, як на мене, єдино правильне рішення: перевести оцінювання у комп’ютерний режим. Були сумніви. Але не в Івано-Франківську, де розміщено наш регіональний центр, бо ми вже мали значний успішний досвід. Ми чітко вірили, що вдасться все. Так і сталося», – каже Богдан Томенчук.

Головне завдання для кожної сесії - зробити співмірні тестові запитання, переконаний досвідчений директор Регіонального центру оцінювання якості освіти. «Решта – супутні складнощі, – коментує співрозмовник. –  А найбільший плюс у тому, що НМТ відбувається попри повномасштабну російсько-українську війну. Відсутність вступної кампанії могла паралізувати країну або відкинути взагалі у первіснообщинний лад, умовно кажучи».

У 2022 році довелося у ситуації постійних змін на фронті визначати безпечні території і заклади освіти, які ставали тимчасовими екзаменаційними центрами. Доводилося доукомплектовувати для них комп'ютерні парки із сусідніх і дальніх шкіл, збираючи по 50-60 комп'ютерів. Тоді як середньостатистичний комп'ютерний клас у школі містить лише 15 комп'ютерів.

«І донині звозимо техніку на сесії НМТ. Бо небагато є центрів, в яких всього свого достатньо», – уточнює співрозмовник.

Щоб уникати конфліктних ситуацій під час складання НМТ, наприклад, коли хтось вирішив дістати «шпаргалку» – уже у 2023 році у тимчасових екзаменаційних центрах чотирьох областей були встановлені системи відео нагляду. Минулого року вони з’явилися в усіх, констатує Богдан Томенчук.

ЗАКОРДОННІ ТИМЧАСОВІ ЕКЗАМЕНАЦІЙНІ ЦЕНТРИ  ПРАЦЮВАТИМУТЬ

Як і в попередні роки, у 2025 році передбачено проведення НМТ не тільки в Україні, а й за кордоном, каже директорка УЦОЯО Тетяна Вакуленко. Поки не називають ні країни, ні кількість ТЕЦ. Минулого року вони діяли у 32 країнах. 

«Зауважу, що утворення таких центрів в іншій країні – це складний, багатоетапний процес. Він передбачає узгодження можливостей потенційних закладів/установ, треба врахувати чимало чинників: як-от спроможність партнерів надати приміщення в той період, коли в них відбуваються екзаменаційні сесії або коли всі працівники у відпустках; спроможність закладів забезпечити умови конфіденційності, які ставить українська сторона тощо», – пояснює Тетяна Вакуленко.

Остаточний перелік країн, де проводитимуть НМТ, розмістять на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Валентина Самченко, Київ

Фото Укрінформу і надані співрозмовниками.   

Перше фото ілюстративне

Приєднуйтесь до наших каналів Telegram, Instagram та YouTube.

Розширений пошукПриховати розширений пошук
Всi рубрики
За період:
-
Share: