MH17: відомство Лаврова заявило послу Нідерландів про "неналежну" якість доказів
Про це повідомляє Радіо Свобода.
"У російської сторони зберігаються вагомі підстави сумніватися в об’єктивності, достовірності й неупередженості поданих Спільною слідчою групою висновків", – йдеться в заяві МЗС.
Серед іншого, заступник міністра закордонних справ РФ Олексій Мешков стверджував послові Нідерландів Реґіні Джонс-Бос про неналежну "якість зібраних доказів" про місце запуску ракети, що збила літак, і про маршрут руху зенітно-ракетної установки "Бук", із якої збили лайнер.
Крім того, Росія закликала "дбайливо вивчити передані недавно … первинні радіолокаційні дані, що є найоб’єктивнішим доказом того, що насправді відбувалося" в момент збиття літака.
В МЗС РФ також висловили сподівання, що Спільна слідча група "дасть кваліфіковану оцінку фактові незакриття Україною повітряного простору", який, як твердять у Москві, був "однією з основних причин трагедії, що сталася".
Росія раніше вже вельми критично висловлювалася про оприлюднені в Нідерландах проміжні результати розслідування, назвавши слідство "упередженим і політично мотивованим" і заявивши, що воно "самочинно призначає винного і вигадує бажані результати". Через ту критику МЗС Нідерландів уже викликало посла Росії в цій країні, щоб вказати йому на те, що "така необґрунтована критика є неприпустимою".
Нагадаємо, 28 вересня міжнародна Спільна слідча група, що працює під егідою прокуратури Нідерландів, оголосила перші проміжні підсумки розслідування збиття літака рейсу MH17. За даними слідства, зенітно-ракетна установка "Бук", із якої збили "Боїнг", була доставлена на територію України з Росії і повернулася до РФ відразу після збиття. Місцем запуску ракети слідчі назвали околиці селища Первомайський поблизу Сніжного на Донеччині. Ця територія тоді перебувала й перебуває донині під контролем підтримуваних Росією бойовиків.
Кількість підозрюваних у справі – близько 100 осіб. Водночас слідчі заявили, що наразі не можуть говорити про участь Росії як держави у збитті літака.
За їхніми словами, встановлення винних у трагедії стане наступним етапом слідства. Термін розслідування катастрофи продовжили до початку 2018 року.
При цьому слідство наголосило, що власне доказів у своїй презентації взагалі не наводило: воно має докази всіх своїх оголошених результатів, які вважає безсумнівними й переконливими, але свідомо не називає їх зараз, бо вони будуть представлені вже на суді, що має відбутися у кримінальній справі про збиття літака і вбивство людей у ньому.
Міжнародна слідча група також повідомила, що справа щодо незакриття Україною свого повітряного простору вже була належним чином розглянута в перебігу попереднього, технічного розслідування, що стосувалося аспектів безпеки, яке завершили минулого року, і взагалі не є предметом нинішнього, кримінального розслідування.
За кілька днів до оголошення цих результатів Росія заявила, що раптом знайшла первинні радіолокаційні дані, які і нинішнє, і попереднє розслідування без успіху вимагали від Москви протягом двох років. У Москві стверджували, що ці дані мають поставити під сумнів версію слідства про місце пуску ракети. Але під час презентації Спільна слідча група повідомила, що так і не отримала цих даних. За словами слідчих, їхня версія цілком доведена на підставі великої кількості інших даних.
Раніше Росія багато разів ішла на різноманітні кроки, щоб перешкодити цьому розслідуванню, а також попередньому, технічному, яке було завершене минулого року. Зокрема, Москва висувала різні версії того, хто і як міг збити літак, але щоразу складала вину на Київ. Крім того, Росія багато разів оприлюднювала сфальсифіковані "докази", що мали "підтвердити" її позицію.