Інформаційна війна росії становить зростаючу загрозу для Заходу - Atlantic Council
Західні уряди досі не змогли адекватно протистояти загрозі, яку становить високотехнологічна інформаційна війна росії, що швидко еволюціонує, пишуть Катерина Одарченко та Олена Давліканова для сайту Atlantic Council.
Низка західних посадовців та агентств безпеки нещодавно попередили про зростаючі виклики, пов’язані з російською гібридною війною. Звичайно, ця загроза не є новою. Кремль уже давно здійснює акти гібридної агресії проти Заходу, а інформаційна війна відіграє центральну роль у зусиллях Москви з дестабілізації своїх демократичних супротивників. В умовах зростання геополітичної напруженості на тлі боротьби за позиції напередодні очікуваних мирних переговорів щодо України на початку 2025 року, російські інформаційні атаки, схоже, будуть посилюватися.
Важливо визнати, що російська інформаційна війна є дуже інноваційною і продовжує розвиватися швидкими темпами. Інформаційні наступи росії спочатку були зосереджені на власних медіа-платформах Кремля, таких як RT і Sputnik, але виявилося, що ці ЗМІ відносно легко ідентифікувати, дискредитувати та обмежити. Останніми роками росія все частіше намагається просувати свої наративи через партнерів і довірених осіб, про що свідчить нещодавній скандал з відомими американськими подкастерами.
Новаторське використання ферм тролів у соціальних мережах для розпалювання розбіжностей і спотворення громадської думки залишається основним компонентом російської інформаційної війни. Крім того, Кремль бере участь у широкомасштабному створенні фейкових веб-сайтів, що імітують відомі ЗМІ, додаючи російській дезінформації видимість достовірності.
Російські наративи також еволюціонують. У 2022 році спроби Кремля зобразити Україну як нацистську державу здебільшого не знайшли відгуку у міжнародної аудиторії, яка намагалася зрозуміти, як країна з всенародно обраним президентом-євреєм і відсутністю ультраправих в уряді може потребувати “денацифікації”. Замість цього Москва зосередилася на пропаганді занепаду Заходу і необхідності нового багатополярного світового порядку.
За допомогою широкого спектру традиційних і цифрових медіа-ініціатив Кремль намагається висвітлити економічні проблеми в Європі та Північній Америці, одночасно просуваючи ідею про зростаюче невдоволення західної громадськості такими питаннями, як політика ідентичності та права національних меншин. Тим часом росія позиціонує себе як бастіон традиційних сімейних цінностей, соціальної стабільності та консерватизму. Це припало до душі відчуженим сегментам суспільства на Заході.
Глобальний Південь наразі є пріоритетним фронтом в інформаційній війні росії. Після вторгнення в Україну, яке залишило росію ізольованою від Заходу, Кремль переорієнтував свою зовнішню політику на незахідний світ. У своїх меседжах до аудиторії на Глобальному Півдні росія грає на історичній образі за століття західного колоніалізму і зображує себе як спільну жертву Заходу. Незважаючи на тривалу історію російської імперської агресії та відверто імперіалістичні амбіції в Україні, Путін намагається завоювати аудиторію в Африці, Азії та Південній Америці, позиціонуючи себе як захисника від західного імперіалізму.
Було б нерозумно відкидати антиімперські меседжі росії як абсурдні. Старші покоління на Глобальному Півдні часто знають про роль Радянського Союзу в русі за деколонізацію, що розпочався після Другої світової війни. Інші мало знають про імперські амбіції, що лежать в основі російського вторгнення в Україну, і, як правило, будують свою думку про путіна насамперед на його протистоянні із Заходом. Це допомагає формувати геополітичний світогляд на всьому Глобальному Півдні і створює низку зовнішньополітичних викликів для Заходу, які виходять далеко за межі російського вторгнення в Україну.
Ще одним ключовим елементом дезінформаційної кампанії Кремля є твердження, що розширення НАТО становить пряму загрозу безпеці рф і є справжньою причиною війни в Україні. Цей аргумент має великий резонанс серед міжнародної аудиторії, яка підозріло ставиться до домінуючої ролі Заходу у світових справах. В той час як інші спроби росії виправдати вторгнення в Україну провалилися, спроби звинуватити НАТО виявилися дуже ефективними.
Насправді путін, схоже, добре усвідомлює, що НАТО не становить загрози для росії. Показово, що він не висловив жодних серйозних заперечень у 2022 році, коли сусідні Фінляндія і Швеція оголосили про свій намір приєднатися до альянсу, незважаючи на те, що це більш ніж подвоїло б кордони рф із НАТО і перетворило б стратегічно важливе Балтійське море на натовське озеро. З тих пір він відвів більшість російських військ від фінського кордону країни. Очевидно, що експансіоністська зовнішня політика путіна відображає його опозицію до української незалежності, а не якісь штучні страхи перед розширенням НАТО.
Путінський наратив про НАТО може не витримувати критики, але він, ймовірно, відіграватиме важливу роль у будь-яких майбутніх мирних переговорах, оскільки росія наразі наполягає на припиненні розширення НАТО і твердій прихильності до постійного нейтралітету України. Це було б потенційно катастрофічним для міжнародної безпеки. Нейтральна Україна була б дуже вразливою до подальшої російської агресії і, зрештою, окупації. Тим часом, зростання антинатовських настроїв у США та інших країнах ризикує підірвати трансатлантичну співпрацю і сприяти ізоляціонізму.
Захід повинен діяти обережно, намагаючись протистояти російській дезінформації. Важливо, що будь-які спроби модерувати контент у соціальних мережах або накладати обмеження навіть на найбільш відверто пропагандистські платформи викликають звинувачення в цензурі. З огляду на це, західні уряди повинні балансувати на тонкій грані, намагаючись захиститися від інформаційної війни Кремля і водночас захистити свободу вираження поглядів.
З огляду на транснаціональний характер сучасного інформаційного ландшафту, міжнародна співпраця має важливе значення для боротьби з російською дезінформацією. Забігаючи наперед, відповідь Заходу має включати створення спільних оперативних груп, обмін розвідданими в режимі реального часу та скоординовані зусилля з накладання санкцій на державних і приватних суб’єктів. Західні політики також повинні відповідати Кремлю в плані універсальності та інновацій, якщо вони хочуть зберегти безпеку своїх країн у все більш складному і взаємопов’язаному інформаційному середовищі. Путінська росія продемонструвала важливість інформаційного фронту в сучасній війні. Настав час Заходу наздоганяти її.
Катерина Одарченко, Олена Давліканова для сайту Atlantic Council
* Точка зору автора може не збігатися з позицією агентства
реклама