Занедбаній експериментальній ділянці чайних кущів на Червоній горі поблизу Мукачевого дадуть друге життя
Нещодавно під керівництвом чайного експерта Максима Малигіна (Київ) завершилася робоча експедиція на плантацію біля Мукачевого. Ентузіасти вивчили стан насадження чайних кущів на Червоній Горі, проживцювали їх, аби спробувати зберегти генетичний рослинний матеріал. А також чекають, коли у грудні визріє чайне насіння, адже ця біокультура найкраще розмножується насінням. Саме у такий спосіб, до речі, колись і закладали цю плантацію - висіваючи чай.
ЧАЙ ВИКОРЧУВАЛИ І ЗНОВУ ПОСАДИЛИ ВИНОГРАД
Один із "двигунів" бренду "закарпатського чаю" - гід Максим Адаменко, засновник ГО "Мукачівський туристичний клуб". Він уже розробив піший маршрут, по якому й зараз буде цікаво пройтися туристам і дізнатися про закарпатський чай.
- Люди із захватом слухають історію про те, як у колгоспі "8 березня" в 50-х роках висівали чай, як збирали тонни врожаю, і як це все потім занедбали після смерті Сталіна, - розповідає Адаменко. - Адже відомо, що після війни за наказом Сталіна вчені Радянського Союзу повинні були розробити методики вирощування південних тропічних рослин на півночі, а північних - на півдні. Вивчення можливостей акліматизації чайного куща в Закарпатті розпочалося під керівництвом професора Сочави в період роботи закарпатсько-молдовської ботанічної експедиції академій наук СРСР і УРСР із розвитку культури чаю.