В Україні створили вітрогенератор, ефективніший за традиційні на 5-10%
Про це кореспондентові Укрінформу розповів автор ідеї, головний інженер проекту Sirocco Олександр Приймак.
"Я винайшов цю панель, думаючи про те, щоб створити просту конструкцію, яку можна встановити на будинок у вітряному місці, щоб енергія вітру не витрачалася даремно. Я також думав про те, щоб не треба було будувати окремо щоглу, щоб встановити на ній вітряк. У цієї панелі більший коефіцієнт перетворення вітряного потенціалу. За розрахунками, він має становити понад 50%. Для порівняння, сучасні добре спроектовані вітряні турбіни з горизонтальним ротором дають коефіцієнт перетворення 40-45%. Потужність 1 м квадратного такої панелі приблизно 350 Вт, панель має площу від 10 метрів квадратних", - сказав Приймак.
Він розповів, що виробництво зосереджено в Луцьку і планується, що всі необхідні деталі максимально закуповуватимуться в Україні.
"Максимум, що ми можемо купувати за кордоном, це неодимові магніти або окремі компоненти електроніки. Решта - в Україні. Моє бачення спрямоване на ринок України, але ми намагатимемося їх просувати і в Європі. У нас є зростаюча потреба в таких пристроях, але серйозних виробників майже немає. Проте в Європі краще розвинені механізми просування зелених проектів", - зазначив Приймак.
За задумом автора, генератор такого типу можна буде встановлювати на віддалених об'єктах, які не мають електропостачання: наприклад, готелях і базах відпочинку в горах. Крім того, такі генератори можна встановлювати у вітряних місцях, а вироблену електроенергію продавати в мережу за зеленим тарифом.
"Ще одно перевага - це зручність. Панелі мають пласку прямокутну форму, їх зручно кріпити на стіни, встановлювати між будинками, зробити з них огорожу. Зручно зробити суцільну стіну уздовж дороги або узбережжя, де є хороший вітер. Ще один плюс такої панелі в тому, що їх не треба встановлювати в кілька рядів. Це економія місця. Крім того, панелі не дають вібрацій, інфра- і ультразвуків, практично безшумні", - додав автор проекту.
В Україні з липня 2015 року запроваджено нові "зелені" тарифи з прив'язкою до курсу євро. Домогосподарство, яке виробляє електричну енергію на альтернативних джерелах, може продавати надлишки електроенергії у мережу, маючи державні гарантії щодо обов'язкового придбання такої енергії.