Експерти МАГАТЕ виявили міни на Запорізькій АЕС
Представники Міжнародного агентства з атомної енергії виявили протипіхотні міни на території Запорізької АЕС.
Про це йдеться в заяві генерального директора МАГАТЕ Рафаеля Маріано Гроссі, поширеній у понеділок, передає Укрінформ.
Під час обходу 23 липня команда МАГАТЕ побачила кілька мін у буферній зоні між бар'єрами внутрішнього та зовнішнього периметрів майданчика, зазначив Гроссі. Експерти повідомили, що міни розташовані в зоні, до якої персонал станції не має доступу.
«Як я вже повідомляв, МАГАТЕ було відомо про розміщення мін за межами периметра майданчика, а також у певних місцях всередині нього. Наша команда обговорила цю конкретну знахідку з керівництвом АЕС, і їй відповіли, що це було військове рішення, причому в зоні, яка контролюється військовими», – сказав Гроссі.
Він наголосив, що наявність вибухонебезпечних предметів на майданчику не відповідає стандартам безпеки МАГАТЕ і створює додатковий психологічний тиск на персонал.
Протягом останніх тижнів експерти МАГАТЕ проводили інспекції та регулярні обходи території ЗАЕС, проте не бачили жодних військових об’єктів. При цьому вони прагнуть доступу до дахів реакторів та машинних залів, у тому числі енергоблоків №3 і №4, «які викликають особливий інтерес», повідомив Гроссі.
Зазначається також, що ввечері 22 липня команда МАГАТЕ чула кілька вибухів на певній відстані від станції.
Також експерти МАГАТЕ продовжують уважно стежити за ситуацією з наявністю води для охолодження шести реакторів ЗАЕС після підриву Каховської греблі, додав гендиректор. За його оцінкою, водопостачання залишається відносно стабільним, рівень води знижується приблизно на 1 сантиметр на добу через використання та випаровування, тож її вистачить на кілька місяців.
У МАГАТЕ додали, що в понеділок на Рівненську АЕС прибула нова команда експертів агентства, цього тижня очікується оновлення експертних команд на Хмельницькій та Південноукраїнській станціях.
Як повідомляв Укрінформ, окупаційна адміністрація Запорізької АЕС перевела енергоблок №4 у стан «гарячий зупин», що є грубим порушенням вимог ліцензії на експлуатацію цієї ядерної установки.