Битва за Україну. День п’ятсот дев’яносто четвертий

Пентагон вважає, що Конгрес США має надавати допомогу одночасно Україні та Ізраїлю. В Україні станом на 1 жовтня до опалювального сезону 2023/24 готові понад 99% обʼєктів ЖКГ

Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот дев’яносто четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 10 жовтня 2023 року.

НАЙВАЖЛИВІШЕ

Візит Президента України до Румунії

Президент Зеленський зустрівся з президентом Румунії Клаусом Йоханнісом – Укрінформ.

Головне з пресконференції лідерів:

  • Володимир Зеленський анонсував хороші новини з Румунії щодо артилерії та протиповітряної оборони для України.
  • Зеленський домовився із президентом Румунії про прискорення навчання українських пілотів на F-16, вони будуть включені до першої хвилі навчання в Центрі підготовки пілотів для F-16 у Румунії.
  • Румунія виступатиме за те, щоб переговори з Україною та Молдовою про вступ до Європейського Союзу розпочалися до кінця нинішнього року – президент Румунії.
  • Президент Зеленський оголосив, що незабаром має запрацювати новий «зерновий коридор» з експорту українського збіжжя через Молдову до Румунії.
  • Україна та Румунія підписали ряд документів про стратегічне партнерство – президент Румунії.

Виступ Президента Зеленського у парламенті Румунії було скасовано. Румунські ЗМІ припускають, що виступ скасували через «депутатів з проросійськими симпатіями» у місцевому парламенті – румунська служба «Радіо Свобода».

***

Війна в Ізраїлі

  • Речник Армії оборони Ізраїлю контр-адмірал Даніель Хагарі заявив, що військові відновили контроль над кордоном з сектором Гази – Times of Israel.

  • Уряд США не має наміру відправляти американські війська в Ізраїль, але Вашингтон захищатиме свої інтереси в регіоні – Джон Кірбі, речник Білого дому.

  • В Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) заявили, що протягом ночі завдали ударів по понад 200 цілей у секторі Гази – Times of Israel. Серед інших вражених військових об’єктів – місце зберігання зброї у мечеті та висотна вежа, яку використовувало терористичне угруповання. Ізраїльська армія ліквідувала міністра економіки бойовиків ХАМАС Джавада Абу Шамалу.

  • Після атаки бойовиків ХАМАС проти Ізраїлю Єврокомісія офіційно оголосила про терміновий перегляд фінансування програм, призначених для підтримки Палестини – сайт Європейської комісії.

  • ВПС Ізраїлю перекинули назад до країни сотні своїх військових, які перебували за кордоном по всій Європі – The Times of Israel.

  • Штати допоможуть Ізраїлю звільнити захоплених Хамасом заручників, в тому числі передавши актуальні розвідувальні дані – Джо Байден, президент США. Вірогідним є те, що й громадяни США можуть бути серед тих, кого утримує ХАМАС.

ЦИТАТИ ДНЯ

Володимир Зеленський, президент України: «Хто стоїть за ХАМАСом? Я думаю, відповідь достатньо проста: той, хто їх підтримує... Ми вважаємо, що Росія – одна із тих, хто допомагав і стоїть за такими відповідними кроками».

ВТРАТИ ВОРОГА

ВІЙНА

  • Російські загарбники протягом доби активізувалися на Таврійському напрямку, Сили оборони відбили 15 атак лише в районі Мар’їнки та Новомихайлівки – Олександр Штупун, речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку. Загальні втрати ворога за добу на Таврійському напрямку склали 169 осіб, знищено 7 одиниць військової техніки. На Шахтарському напрямку українські війська відбили атаку в районі Старомайорського. На Запорізькому напрямку Сили оборони стримують ворога у районі Левадного.

  • На південному фланзі Бахмута Сили оборони продовжують звільняти від ворога тимчасово окуповані території. За добу там ліквідовано 165 окупантів, на Лимано-Куп’янському напрямку – 139 – Ілля Євлаш, начальник пресслужби східного угруповання військ.

  • Сили оборони на Бахмутському напрямку знищили 7 одиниць ворожої техніки – Управління стратегічних комунікацій Апарату головнокомандувача ЗСУ.

  • 9 жовтня українські війська просунулися на заході Запорізької області біля Вербового та поблизу Кліщіївки і Андріївки – ISW.

  • Вночі 10 жовтня українські оборонці знищили у південних областях 27 із 36 російських ударних БпЛА типу Shahed – Повітряні Сили ЗСУ.

***

  • В Одеській області під час атаки ворожих ударних безпілотників сталося влучання по логістичній інфраструктурі. Постраждалих немає – ОВА.

  • За даними Офісу Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 8 жовтня по всій Україні було зареєстровано 27 768 цивільних жертв, серед яких 560 загиблих дітей. Відомо, що справжня кількість жертв значно вища – Джойс Мсія, заступниця Генсека ООН з гуманітарних питань.

  • Минулої доби внаслідок обстрілів росіянами Херсонської та Донецької областей 1 людина загинула, 6 отримали поранення – дані ОВА.

НОВИНИ: УКРАЇНА

  • Національне агентство з питань запобігання корупції 10 жовтня відновило доступ до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру з урахуванням вимог до захисту персональних даних – НАЗК.

Президент Зеленський:

  • підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО) про виділення з бюджету на оборону понад 21% валового внутрішнього продукту
  • підписав закон про відновлення е-декларування під час воєнного стану, повторно ухвалений Верховною Радою із його пропозиціями. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) забезпечить відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій не пізніше 60 днів з дня набрання чинності закону.
  • своїм указом призначив Філіпа Проніна головою Полтавської ОДА. Іншим указом Президент звільнив тимчасово виконувача обов’язки голови Полтавської облдержадміністрації Дмитра Луніна.

  • В Україні завершили підготовку до опалювального сезону 2023/24. Станом на 1 жовтня понад 99% обʼєктів ЖКГ готові. Міст та громад на підконтрольних територіях, куди неможливо буде подати тепло, немає – Міністерство громад, розвитку та інфраструктури.

  • Станом на 10 жовтня через негоду залишаються знеструмленими 49 населених пунктів у Донецькій, Київській, Сумській, Чернігівській областях – Міненерго.

  • Зранку проходять обшуки у міського голови Мукачева, голови Мукачівської районної ради та у низці компаній через корупційну схему продажу комунальної землі навколо стадіону «Авангард» – СБУ.

***

  • Міжнародний валютний фонд очікує зростання ВВП України за підсумками 2023 року на рівні 2%, що значно відрізняється від квітневого прогнозу Фонду на цей рік, який мав негативну динаміку на рівні «мінус» 3% для охопленої війною країни – МВФ.

  • Кабінет Міністрів передав Міністерству енергетики 2,222 млрд грн гранту, що надавали міжнародні донори на програму з відновлення енергозабезпечення та проєкт з передачі електроенергії – сайт уряду.

  • Світовий банк схвалив використання Prozorro для всіх проєктів, які фінансує в Україні – Мінекономіки. Автори оцінки дійшли до висновку, що “система електронних закупівель Prozorro може використовуватися в рамках проєктів, що фінансуються Світовим банком, для закупівель товарів та робіт як для національних (до 5 млн євро), так і для міжнародних (від 5 млн євро) тендерних процедур.

  • Кабінет міністрів ухвалив рішення, яким максимально спростив процедуру ввезення в Україну безпілотників та части для їх виробництва – сайт уряду.

  • У найближчих три роки міжнародна Група VEON, яка є єдиним акціонером компанії «Київстар», має намір інвестувати в Україну 600 млн доларів для відбудови телеком-мережі та розвитку нових мобільних технологій – Олександр Комаров, президент Київстару.

  • В Україні станом на 10 жовтня вже посіяно 2,583 млн га озимих зернових культур, у тому числі 2,352 млн га пшениці, 171 тис. га ячменю та 60 тис. га жита – Мінагрополітики. Найбільше озимих зернових культур посіяли аграрії Сумщини – 97% до прогнозу. Лідером із сівби пшениці є Дніпропетровщина (271,3 тис. га), ячменю — Миколаївщина (25 тис. га), жита — Волинь (13 тис. га).

СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ

  • Сенатори США від обох партій хочуть найближчими тижнями прийняти річний пакет допомоги Україні, розміром від 60 до 100 млрд доларів – The Wall Street Journal. Такий пакет можуть прийняти в період між 16 жовтня, коли Сенат повернеться з канікул, і 17 листопада – датою закінчення терміну дії поточного закону про тимчасові витрати. Пентагон вважає що Конгрес США має надавати допомогу одночасно Україні та Ізраїлю.

  • Глава дипломатії Європейського Союзу Жозеп Боррель запросив на екстрену зустріч міністрів закордонних справ Євросоюзу щодо ситуації в Ізраїлі дипломатичних представників двох ворогуючих сторін – ЗМІ.

  • Уряди ФРН і Франції на спільному засіданні в Гамбурзі, а також лідери двох держав під час двосторонніх переговорів обговорили спільну подальшу підтримку України та безпекові гарантії України – Олаф Шольц, канцлер ФРН.

  • Українська делегація провела низку двосторонніх зустрічей у межах Щорічних зборів МВФ і Світового банку у Марракеші; є спільне розуміння викликів, насамперед – це збереження сталого фінансування для України – Андрій Пишний, голова НБУ. Пишний також спростував фейк про свою відставку: «Ця інформація не відповідає дійсності. Не більше ніж черговий вкид».

  • Німецька оборонна компанія Rheinmetall отримала чергове замовлення на постачання артилерійських боєприпасів для України – сайт виробника. Вартість замовлення сягає тризначної цифри в мільйонах євро. Це вже третє замовлення на постачання артилерійських боєприпасів за рамковим контрактом з Бундесвером. Йдеться про боєприпаси 155-мм від іспанської дочірньої компанії Rheinmetall Rheinmetall Expal Munitions, а також боєприпаси DM 121. Обидва призначені для України, замовником виступає ​​федеральний уряд. Кілька десятків тисяч одиниць планується поставити у 2023 році, решту – у 2024 році.

  • Глава уряду Естонії Кая Каллас заявила про те, що її країна готова не отримати субсидії з Фонду згуртування ЄC в разі вступу України до блоку – ERR.

  • Керівництво Фінляндії припускає, що за інцидентом із витоком газопроводу Balticconnector, який сполучає країну з Естонією, може стояти Росія, спецслужби Фінляндії вважають, що інцидент на газогоні загрожує національній безпеці – фінська газеті Iltalehti.

  • Туреччина, Румунія і Болгарія планують об’єднати сили для знешкодження мін, які потрапили у Чорне море внаслідок війни Росії проти України – Bloomberg.

  • Спілка європейських футбольних асоціацій (УЄФА) відмовилася від рішення про допуск російських збірних з футболу серед гравців до 17 років на міжнародні турніри – журналіст телеканала Sky News.

  • На зустрічі міністрів фінансів і керуючих центральними банками країн Групи семи (G7) під головуванням Японії 12 жовтня в Марракеші обговорять підтримку України та світову економіку – Шунічі Сузукі, міністр фінансів Японії.

  • В адміністрації президента Молдови заявили, що ексглава українського «Нафтогазу» Андрій Коболєв за рекомендацією Єврокомісії дійсно консультував молдовську владу та Міністерство енергетики з питань аудиту боргу підприємства Moldovagaz, але він не є радником Маї Санду – NewsMaker. 9 жовтня на засіданні Вищого антикорупційного суду України колишній директор компанії «Нафтогаз Україна» Андрій Коболєв заявив, що став радником президента Молдови Маї Санду.

  • Начальник Генштабу ЗС Польщі генерал Раймунд Анджейчак і командувач Оперативного командування польської армії генерал Томаш Пьотровський подали у відставку – Укрінформ. Видання Rzeczpospolita неофіційно зазначило, що причинами відставки є незгода з інструментальним використанням армії політиками правлячої партії і персональний конфлікт з міністром національної оборони РП Маріушем Блащаком. Крім них, заяви про відставку подали ще 10 офіцерів командного складу польської армії.

ВОРОГ

  • Путін під час зустрічі з прем'єр-міністром Іраку Мухаммедом ас-Судані вперше прокоментував бойові дії між Ізраїлем та ХАМАС, згадав війну в Україні та назвав «провальною» політику США на Близькому Сході – «РИА «Новости». Путін звинуватив Сполучені Штати у тому, що вони начебто «намагалися монополізувати врегулювання», а не шукали прийнятних для обох сторін компромісів.

  • Кремль намагатиметься мінімізувати непопулярні політичні кроки під час підготовки до виборів президента РФ, тому, ймовірно, не проводитиме нову хвилю мобілізації до березня 2024 року – розвідка Британії.

  • Спецслужби Росії та Білорусі планують скинути вибухівку на білоруську нафтобазу «Брестоблнефтепродукт» поблизу населеного пункту Прилуки Брестської області, що неподалік (2 км) білорусько-польського кордону, аби звинуватити українців у теракті – Центр національного спротиву.

  • Російський уряд рухається до відкликання ратифікації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань – Інститут вивчення війни (ISW). Керівники Держдуми Росії дали завдання комітету Думи з міжнародних справ до 18 жовтня обговорити відкликання ратифікації договору Росією.

  • Московський міський суд відхилив апеляційну скаргу захисту обвинуваченого у шпигунстві кореспондента московського бюро видання The Wall Street Journal Евана Гершковича на його арешт до 30 листопада – росЗМІ.

  • Російське Головне управління розвідки під виглядом набору «добровольців» рекрутує найманців до так званої «ПВК Редут» – Радіо свобода.  Зв’язок з російською розвідкою, як повідомляє Радіо свобода, доводять внутрішні документи «ПВК Редут», які отримали у своє розпорядження  журналісти, де бійці самі вказують, що підпорядковуються ГРУ.

Підготувала Марина Дмитрів, Київ