У СБУ розкрили деталі атаки дронами «Sea Baby» на Керченський міст рік тому
Для того, щоб здійснити атаку на Керченський міст 17 липня 2023 року, СБУ та ВМС запустили 5 човнів - дронів “Sea Baby”.
Про це у ефірі телемарафону “Єдині новини” заявив речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко, передає кореспондент Укрінформу.
“Після ретельної підготовки і серії випробувань 16 липня команда СБУ та ВМС запустила п'ять човнів. Це були дрони “Sea Baby”, які на той момент були здатні нести до 800 кг вибухівки на відстань до 800 кілометрів. При чому їхні характеристики дозволяли це робити навіть в умовах помірного морського шторму. З цікавого - дрони СБУ долали шлях до цілі понад 20 годин і на фінальній стадії один дрон уразив опору автомобільного покриття, і другий - влучив у залізничну опору”, - підкреслив Дехтяренко.
Він зазначив, що задумка СБУ полягала у тому, що потрібно було створити такі дрони, щоб їх не бачили засоби радіолокації, і це вдалося зробити.
“Був створений морський дрон, який працював на межі двох середовищ, на межі води і повітря. Його розміри вписувалися у діапазон прийнятних за висотою хвиль і це - відстань 1 метра. Таким чином, інженери СБУ досягли того, що “Sea Baby” став фактично невидимим. На поверхні його не могли засікти системи радіолокації, а під водою його не бачили системи гідроакустики. І фактично єдиним способом виявлення наших дронів був візуальний контакт - тобто, дрон потрібно було побачити фізично”, - пояснив речник.
Відповідаючи на питання, які перешкоди подолали ці дрони на своєму шляху, він поінформував, що ворожа авіація чатувала над морем, і оператори дронів СБУ помітили, що один із винищувачів був особливо прискіпливим, здійснюючи цей моніторинг надводного простору.
За його словами, у цьому зв’язку оператори дронів СБУ різко змінили маршрут, щоб убезпечити ці БПЛА.
“Це додало додаткові 70 кілометрів до розрахованого шляху, і потрібно було збільшити крейсерську швидкість, щоб дістатися цілі до призначеного часу. Відповідно, розхід пального також збільшився. Це було ризиковано. Додалися і інші ускладнюючі фактори - зустрічні танкери, буксири, які потрібно було пропустити, щоб на них не натрапити. Також потрібно було враховувати посилення вітру, течію, висоту хвиль тощо. Але ми досягли своєї цілі, бо відтоді міст повноцінно не функціонує для вантажних перевезень і окупанти змушені перетягувати озброєння за допомогою поромів”, - зазначив Дехтяренко.
Речник зазначив, що це була дуже складна, багатоетапна і безпрецедентна спецоперація, аналогів якої і досі немає у світі.
“До удару по Кримському мосту готувалися особливо ретельно. Розробкою спецоперації займався особисто голова СБУ Василь Малюк, а також очільник ВМС Неїжпапа. І загалом над її підготовкою працювали спеціалісти різного профілю - й інженери, і конструктори, і програмісти, і зв’язківці, і військові моряки тощо”, - заявив він.
Як повідомлялося, 17 липня 2023 року близько четвертої ранку впала секція Керченського мосту. Перед цим пролунав вибух. Повідомляли щонайменше про двох загиблих та одного постраждалого. Перед мостом утворилися величезні черги. Також зупинявся рух потягів.
Того ж дня Укрінформу був наданий коментар Дехтяренка, у якому йшлося про те, що усі деталі щодо організації «бавовни» на Кримському мосту СБУ розкриє після Перемоги.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що незаконно збудований міст через Керченську протоку має бути нейтралізований.