Бої за Іловайськ визначили подальший хід війни - екскомбат
Бої за Іловайськ 10 років тому визначили подальший хід війни, розв’язаної Росією проти України.
Таку думку в коментарі до статті Укрінформу висловив колишній командир добровольчого батальйону «Миротворець» заявив Андрій Тетерук.
«Ми розуміли, що ризики дуже високі, але ніхто не дав ворогу параду українських військ (зокрема, добробатів) з піднятими руками. І це розуміння, що Україна не капітулює, визначило весь подальший перебіг подій», - заявив він.
Трагічні події під Іловайськом у серпні 2014 року стали найболючішою сторінкою початку російської агресії проти України, вважає Тетерук. Та вони продемонстрували, що українці навіть у найнесприятливіших умовах здатні чинити опір, підкреслив він.
“Ми, командири, зібрались і обговорювали пропозицію скласти зброю, вийти без техніки - фактично капітулювати перед ворогом, значно сильнішим. І одноголосно без вагань вона була відкинута», - розповів колишній командир добробату.
За його словами, ворог отримав урок, що українці будуть битися, а Україна - що ворог не дотримується взятих зобов'язань, він підступний, небезпечний і ігнорувати здоровий глузд у відносинах з ним неприпустимо.
Водночас Тетерук зазначив, що влітку 2014 року всього 5000-6000 українських військовослужбовців могли виконувати бойові накази.
“На засіданнях РНБО міністр оборони тоді доповідав, що виконувати бойові накази можуть близько 5-6 тис. військовослужбовців. Уявіть - ким було воювати?» - розповів він.
Українські бійці під час боїв за Іловайськ, зокрема, за словами Тетерука, їхали в зону бойових дій на “бойових “Богданах” піхоти” - звичайних маршрутках.
«Але українське військо це не лякало - шукали можливості зупинити ворога там, де не встиг закріпитись, і навіть пішки пішли б виконувати бойові завдання», - зауважив Тетерук.
За словами колишнього комбата, існувала інша проблема: військові були морально не готові стріляти в росіян, вважаючи, що це якесь політичне непорозуміння.
«І склалося так, що рівень боєздатності армії, здатності до системно організованого спротиву, був критично низький», - пояснив Тетерук.
Як повідомлялось, 29 серпня на державному рівні відзначається День пам’яті загиблих захисників України. З цією датою пов’язаний один із найтрагічніших епізодів російсько-української війни до повномасштабного вторгнення – вихід українських воїнів з оточення під Іловайськом у 2014 році.
Росіяни тоді не дотрималися домовленостей щодо «зеленого коридору» для виходу українських підрозділів з потрійного оточення у Іловайську. Колони на марші були розстріляні. За офіційними даними Генеральної прокуратури, тоді загинули 366 українських військовослужбовців, ще 429 були поранені, 84 зникли безвісти. Близько 300 воїнів потрапили в полон.