Огляд «Війна в Україні за тиждень» з 11 по 17 листопада

Український ОПК спроможний щорічно виготовляти продукцію на $30 млрд. Трамп призначить главою Пентагону Піта Хеґсета, телеведучого Fox News, колишнього офіцера Національної гвардії

ГОЛОВНЕ ЗА ТИЖДЕНЬ

Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю Українському Радіо сказав: 

  • війна з РФ буде завершена з командою, яка зараз очолить Білий дім.
  • українська армія сьогодні є однією з найпотужніших у світі та найпотужнішою в Європі.
  • мирні перемовини між Україною та Російською Федерацією можливі лише за тих умов, коли Україна буде сильною і не буде наодинці з РФ, важлива підтримка міжнародних партнерів, зокрема США.
  • Україна готова до зими краще, ніж у попередні роки війни.
  • новообраний Президент США Дональд Трамп хоче завершити війну і прагне допомагати Україні.
  • Північна Корея передала РФ велику кількість озброєння для війни з Україною, зокрема як мінімум 3,5 мільйони артилерійських боєприпасів 155-го калібру, а також ракети.
  • у бюджеті на наступний рік на виробництво українських дронів передбачено 775 мільярдів гривень. Наразі в ракетній програмі України є чотири види ракет, які наразі випробуються.
  • Путіну вигідно домовлятися лише на умовах капітуляції України, але цього ніхто не допустить.
  • у всіх бригадах є випадки СЗЧ (самовільного залишення частини), бо це війна, і люди відчувають втому. Але це не носить критичних масштабів.

Українські підприємства ОПК вже спроможні щорічно виготовляти продукцію загальною вартістю 30 млрд дол. США. Україна вже налагодила серійне виробництво всієї номенклатури мінометних та артилерійських повнокомплектних пострілів, у тому числі виробництво 155-мм снарядів.

12.11 Сили оборони знешкодили рекордну кількість російських окупантів – 1 950 та бойових броньованих машин ворога – 81.

11.11 росіяни пошкодили греблю Курахівського водосховища. Станом на 13.11 з водосховища вилилося вже 20 мільйонів кубометрів води, але підтоплень житла та загрози для жителів сіл немає.

КОМЕНТАР: Михайло Жирохов, військовий експерт: «Це, як не дивно, може зіграти на плюс, тому що наші військові отримають ще один водний рубіж, по якому можна стримувати ворога. Річка Вовча повноводна, десь 100 метрів має ширину. Зараз вона буде заповнена водою і оборонятися буде простіше».

Новообраний президент США Дональд Трамп збирається призначити:

  • директором Центрального розвідувального управління (ЦРУ) колишнього очільника Національної розвідки Джон Реткліффа.
  • міністром оборони телеведучого Fox News, колишнього офіцера Національної гвардії Піта Хеґсета.
  • губернатора Південної Дакоти Крісті Ноем обійме посаду міністра внутрішньої безпеки.
  • для мільярдера Ілона Маска запровадив окрему посаду, функція якої – боротьба з бюрократією в державних структурах.

КОМЕНТАР: Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»: «Я б не поспішав робити висновки щодо кадрових рішень Трампа. Рішення дуже еклектичні і неоднозначні. Вони є наслідком виборчої кампанії. Це і подяка конкретним людям за підтримку під час виборів, і відбір посадовців за принципом лояльності особисто Трампу. А як буде далі, покаже практика».

Україна отримала 1,35 млрд доларів гранту від США. Ці кошти будуть направлені на пріоритетні гуманітарні та соціальні програми. 14.11 Європейська комісія погодила виділення Україні 4,1 мільярда євро у межах програми Ukraine Facility.

ВІЙНА ВИГЛЯДАЄ ТАК

11.11/ Кисельов: У Херсоні ворог намагається пересуватися у сірій зоні, але ми знешкоджуємо його одразу

11.11/ Командири перемоги: Сімутін: Бій виграє піхотинець, але війни виграють – логісти

12.11/ Шортс_Гетьман: Українська розвідка фіксує концентрацію військ і техніки у напрямку Запоріжжя

12.11/ Нація непереможних: Вадим Кодачигов про війну дронами, необхідність експорту зброї та наші високотехнологічні БпЛА

14.11/ Шортс_Пехньо: Після підриву Курахівської дамби у ЗСУ ускладнилась логістика, а у росіян – наступ

12.11/ Наслідки нічного авіаудару по Запоріжжю

12.11/ Майстер-клас з розпису гільз «Арт з гільз» у Вінниці

14.11/ Бійці 57-ї ОМБр відпрацювали навички штурмових дій в Харківській області

15.11/ Наслідки російського обстрілу дронами в Одесі

15.11/ У Києві провели правозахисну акцію

17.11/ Рятувальники вилучили частину російської ракети із п`ятиповерхового будинку у Києві

НА ФРОНТАХ

Верховний головнокомандувач 11.11 провів Ставку, де заслухав доповіді щодо подальшого посилення ППО. Ухвалено рішення про збільшення кількості мобільних вогневих груп у найвразливіших регіонах.

Атаки по РФ

У ніч на 13 листопада три безпілотники атакували нафтосховище компанії «Комбинат Утес Росрезерва» у Пензенській області РФ,  пошкоджено один із резервуарів – ASTRA.

17.11 невідомі безпілотні літальні апарати атакували в Росії Іжевський електромеханічний завод «Купол». Там Росія виробляє зенітно-ракетний комплекс «Тор», а також радіолокаційні системи.

У Московській області на аеродромі «Клін-5» вночі 10 листопада спалили російський штурмовий гелікоптер Мі-24.

У ніч на 12 листопада підрозділи Сил безпілотних систем та Сил спеціальних операцій ЗСУ, у взаємодії з іншими складовими Сил оборони, завдали вогневого ураження по складу пально-мастильних матеріалів «Осколнєфтєснаб», що біля міста Старий Оскол Бєлгородської області РФ.

Підрив 13.11 у Севастополі автомобіля начальника штабу 41-ї бригади ракетних кораблів та катерів Чорномороського флоту РФ Валерія Транковського – успішна спецоперація СБУ. Внаслідок вибуху окупанту відірвало ноги, він помер від втрати крові.

Бойові дії

У Курській області Росії при спробі провести штурмові дії російські окупанти втратили 17 одиниць техніки.

За останні тижні Північна Корея передала Росії близько 50 самохідних гаубиць M1989 калібру 170 мм і 20 модернізованих реактивних систем залпового вогню 240 мм.

Окупанти намагаються розв'язати проблему із дефіцитом молодших офіцерів, яка виникла через високі втрати.

Станом на 15.11. ворог не заходив у Грем'яч на Чернігівщині. Виявлено російський триколор, який був встановлений ворожою ДРГ на зруйнованому мосту через річку Судість.  Його ЗСУ зняли, але міст російські диверсанти не перетинали і в місто Грем'яч не заходили.

15.11 спецпризначенці вивели з оточення 16 військових трьох різних підрозділів Сил оборони у Курській області. Успішну спецоперацію провели оператори 73-го морського центру спеціальних операцій імені кошового отамана Антіна Головатого.

15.11 у Торецьку йдуть важкі міські бої, ворог стягує сили на Сіверському напрямку.

11.11 ворог впритул підійшов до Курахового на. Втім місто повністю перебуває під контролем Сил оборони, зокрема 46-ї бригади ДШВ.

Воїни 95-ї окремої десантно-штурмової Поліської бригади Десантно-штурмових військ ЗСУ за два дні штурмів знищили 28 одиниць техніки та понад 100 загарбників у Курській області РФ.

12.11 в Курській області РФ Сили оборони відбили потужний штурм ворога, знищивши батальйон російських вояків і 10 одиниць бронетехніки

Станом на 12.11 на Покровському і Курахівському напрямках ситуація залишається складною, ворог не полишає спроб просуватись углиб у Донецькій області. На цих напрямках все частіше можна помітити бронемашини типу «Тайфун» та «Ахмат».

На Півдні ворог штурмує на Времівському напрямку – у бік Великої Новосілки. На Оріховському напрямку ворог застосовує так звану тактику просочування.

Станом на 17.11 на півночі України не фіксується створення масштабного угруповання для здійснення наступальних дій.

13.11 російські окупанти у формі зразка ЗСУ здійснили спробу прорвати нашу оборону на Куп’янському напрямку. Загалом ворог задіяв близько 15 одиниць техніки. Українські захисники зупинили ворога, знищили всю його бронетехніку та ліквідували значну частину живої сили.

13.11 через високі втрати в живій силі російське командування перекидає в Курську область 76-ту десантно-штурмову дивізію.

13.11 на Времівському напрямку тривають російські штурми, окупанти намагаються вклинитись в нашу оборону. Сили оборони України проводять стабілізаційні дії, щоб, по-перше, зупинити, а по-друге, не допустити подібних вклинень.

13.11 на Сіверському напрямку бійці Національної гвардії відбили масштабний штурм російських загарбників. Нацгвардійці знищили бронетехніку противника, не віддавши жодної позиції. Окупанти зазнали великих втрат.

13.11 на Куп’янському напрямку бійці бригади Гвардії наступу «Помста» за допомогою дронів знищили 15 одиниць військового автотранспорту та чотири склади боєкомплекту армії РФ.

16.11 у розвідці Великої Британії припустили про суттєве «занепокоєння російських політичних і військових лідерів» через те, що українські безпілотники безперешкодно уразили два фрегати типу «Гепард» у порту Каспійськ.

КОМЕНТАР: Олександр Коваленко, військовий оглядач групи «Інформаційний спротив»: «… Український дрон здійснив настільки ж зухвалий удар, наскільки несподіваний, вкотре зганьбивши окупантів. Чорноморський флот, Каспійська флотилія, Тихоокеанський флот, Балтійське море… Яка різниця, де топити російські кораблі. Зрештою, немає різниці чи брали вони участь в боях проти України, чи ні – це бойові одиниці, їх треба знищувати»

14.11 у Вовчанську бої тривають по всьому місту та прилеглих територіях, українські захисники контролюють ситуацію. Ворог намагається рухатись у бік населених пунктів Стариця та Липці, аби наблизитись до Харкова, але цей напрямок надійно контролюється українськими захисниками.

Бійці Нацгвардії виявили та знищили російський зенітно-ракетний комплекс БУК-М1, вартість якого сягає 100 млн доларів.

Під час масованих дронових атак проти України росіяни почали застосовувати смертоносні термобаричні безпілотники разом із великою кількістю дронів-приманок, що не містять вибухівки.

Інструктори Центру підготовки підрозділів оперативного командування «Північ» Сухопутних військ Збройних сил України вже розпочали підготовку воїнів за новою програмою загальновійськової підготовки, термін якої збільшився з 30 до 45 днів.

ТИЖДЕНЬ В ЦИФРАХ І КАРТИНКАХ

Внаслідок обстрілів російськими окупантами з 11.11 по 17.11 Донецької, Херсонської, Чернігівської, Дніпропетровська, Запорізької,  Сумської та Харківської областей 14 людей загинули, 69 отримали поранення.

НАЙМАСОВАНІША РАКЕТНА АТАКА

У ніч на 17.11 російські окупанти здійснили масований комбінований удар по об’єктах енергетичного сектору України ракетами різних типів повітряного, наземного та морського базування, а також ударними БпЛА типу «Shahed». Повітряні Сили знищили 144 із 210 повітряних цілей противника

Представники низки світових держав, політики та дипломати виступили із засудженням масованої атаки Росії по Україні. Детальніше за посиланням.

Ворог атакував об’єкти генераціі та передачі електроенергіі по всій Україні – Герман Галущенко, міністр енергетики. За даними ДТЕК серйозно пошкоджено обладнання теплоелектростанцій.

Під час масованого повітряного удару Росії по енергетичній інфраструктурі України зазнали пошкодження кілька підстанцій, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС. Останні через обстріли були змушені скоротити виробництво електроенергії – МАГАТЕ.

Дніпропетровщина

  • у Дніпрі 1 людина поранена, пошкоджені багатоповерхівки, навчальний заклад, автівка.
  • Унаслідок ворожого обстрілу депо на Дніпропетровщині загинули 2 залізничники, 3 людей поранені.
  • У Кривому Розі руйнувань зазнав обʼєкт інфраструктури, пошкодження фіксуються також у житловому секторі та двох школах.

Полтавщинна

  • У Кременчуцькому районі 1 людина постраждала, внаслідок падіння уламків російської ракети пошкоджень зазнало скління шести багатоповерхівок.

Запорізька область

  • Унаслідок удару РФ по Запоріжжю постраждали двоє людей
  • Ворог цілив по обʼєктах критичної інфраструктури.

Миколаївщина

  • У Миколаєві внаслідок атаки безпілотниками загинули 2 людини, 7 отримали поранення. Пошкоджено приватні будинки, багатоповерхівку, торговий центр, об’єкт інфраструктури.

Київ і область

  • У Печерському районі Києва горіла покрівля 5-ти поверхового будинку, 1 людина постраждала.
  • Падіння уламків зафіксували у Голосіївському та Дніпровському районах.
  • в області є пошкодження на території чотирьох районів, постраждала 1 людина.

Одещина

  • 2 людини загинуло, 1 отримала поранення, постраждала енергетична інфраструктура,  є перебої в постачанні тепла й води.

Вінниччина:

Волинь:

Закарпаття:

  • зафіксовано падіння уламків ракет та БпЛА у лісових масивах Мукачівського та Рахівського районів.

Львівщина:

  • У Червоноградському районі через падіння уламків ракети загинула 1 людина, 3 поранені; пошкоджено магістральну трубу теплопостачання та цивільну інфраструктуру.

Івано-Франківщина

Рівненщина:

  • ворог завдав удару по критичній інфраструктурі, частина міста без світла та без води.

Тернопільщина

  • в одному з населених пунктів області уламки ракети пошкодили скління декількох квартир, мешканці не постраждали.

НАСЛІДКИ ВІЙНИ

Втрати. Воєнні злочини

У жовтні в Україні загинуло щонайменше 183 цивільні особи і 903 отримали поранення через атаки Росії, 45% загиблих були старші 60 років, дев'ятеро дітей загинули і 49 отримали поранення.

Станом на ранок 12.11 2024 року, за офіційною інформацією ювенальних прокурорів, 589 дітей загинули та понад 1681 отримали поранення різного ступеня тяжкості.

На Харківщині досі не ідентифіковано 75 загиблих унаслідок збройної агресії РФ, більшість із них – з масового поховання в ізюмському лісі.

За період окупації Криму 370 людей стали політичними в’язнями, або піддаються переслідуванням за так званими «кримінальними справами». З них 228 – представники кримськотатарського народу.

10 листопада на околицях села Терни в Лиманській громаді Донецької області російські окупанти відкрили вогонь по цивільній, яка йшла вулицею. Жінка загинула на місці.

Економіка

За час повномасштабної війни Росія зруйнувала та пошкодила 1941 медзаклад.

З 24.02.2022 було пошкоджено, знищено або втрачено майже 10 тис. км колій та 43 будівлі вокзалів.

З порту тимчасово захопленого російськими військами Маріуполя за січень-жовтень 2024 року російські загарбники незаконно вивезли 112 тисяч тонн пшениці.

Курахівську теплоелектростанцію на Донеччині, яка вже кілька місяців не функціонує через бойові дії, розібрали на запчастини, щоб врятувати інші електростанції, пошкоджені російськими обстрілами.

Енергетика

16.11 внаслідок ворожого обстрілу знеструмлено одну з двох ліній живлення окупованої Запорізької АЕС.

УКРАЇНСЬКИЙ ТИЛ

Президент Зеленський

  • доручив робочій групі на чолі із керівником ОП Андрієм Єрмаком до 1 грудня підготувати проєкт щорічного послання глави держави до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України;
  • 16.11 з нагоди Дня працівників радіо, телебачення та звʼязку привітав всіх, хто забезпечує роботу українських засобів масової інформації та звʼязку.

***

Візити до України

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук зустрівся з високим представником Євросоюзу Жозепом Боррелем, де обговорили посилення санаційного тиску на Росію, а також шлях України до повноправного членства в ЄС.

Жозеп Боррель дав інтерв’ю «Європейській правді» і сказав, що Євросоюз передав Україні понад 980 000 артснарядів з обіцяного мільйона. Країни-члени ЄС поставлять Україні 1,5 мільйона артилерійських снарядів до кінця року.

Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України Герман Сметанін і Жозеп Боррель обговорили питання інтеграції української оборонки в європейський ОПК.

***

17.11.міністр закордонних справ Японії Такеші Івая здійснив неоголошений візит до України. Міністр зустрівся з Президентом України, прем’єр-міністорм та главою МЗС. Глава МЗС сказав, що  Японія виділяє 3 мільярдів доларів у межах рішення країн «Групи семи» щодо кредиту, який погашатиметься за рахунок доходів від заморожених російських активів.

15.11 до Києва з візитом прибув заступник держсекретаря США Річард Верма, який також виконує обов’язки спецпредставника США з питань економічного відновлення України. Гість зустрівся з головою ВРУ Стефанчуком та прем’єр-міністром Шмигалем.

Міністри закордонних справ України та Словаччини Андрій Сибіга та Юрай Бланар обговорили двосторонню співпрацю, енергетичну допомогу та результати візиту словацького керівництва до Китаю.

***

Речник МЗС України Георгій Тихий спростував повідомлення про те, що Київ був заздалегідь поінформований про телефонну розмову між новообраним президентом США Дональдом Трампом і Путіним.

Міністерство закордонних справ

  • обурене звинуваченнями на адресу України з боку комісара з політичних питань, миру та безпеки Економічного співтовариства країн Західної Африки (ЕКОВАС) Абдуля Фатау Мусаха;
  • наголошує, що наша держава не розробляє ядерну зброю і не має наміру нею володіти.

Міністерство оборони України кодифікувало і допустило до експлуатації

  • у підрозділах Сил оборони дистанційно-керований модуль «Пернач» вітчизняного виробництва;
  • у підрозділах Сил оборони повнопривідний бронеавтомобіль підвищеної прохідності «Зубр».

Міноборони та Мінстратегпром уклали низку угод з міноборони Данії на суму близько 535 млн євро.

Українські компанії-виробники уже цього місяця планують наростити до промислових масштабів виробництво недорогих і ефективних дронів-камікадзе, що не піддаються впливу російських систем радіоелектронної боротьби (РЕБ).

Мінекономіки України презентувало результати виконання Плану для Ukraine Facility за 2024 рік. Станом на сьогодні Україна успішно виконала 25 індикаторів плану, що дозволило отримати 12 млрд євро в рамках програми. Очікується, що ще 4 млрд євро надійдуть за виконання індикаторів III кварталу.

Кабінет міністрів

  • оновлює критерії бронювання. Усі бронювання з 1 грудня відбуватимуться через «Дію»;
  • запровадив додаткові виплати військовим, які беруть участь у бойових діях на території РФ, а також тим, хто отримав поранення і перебуває на лікуванні.

З початку запуску послуги онлайн-відстрочки у застосунку «Резерв+» вже 100 000 українців скористалися нею.

Міноборони підписало стратегічний контракт із компанією ICEYE – лідером у галузі супутників з високоточним фільмуванням земної поверхні (SAR-супутників). Завдяки цьому контракту наші військові отримають доступ до високоточних космічних знімків із повним покриттям території бойових дій.

Міністр фінансів України Сергій Марченко та міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії Вілле Тавіо підписали рамкову угоду щодо проєктів відбудови та розвитку України, які фінансуватимуться за програмою Фінсько-українського інвестиційного фонду (ФУІФ). На 2025 рік заплановане надання кредитів на суму до 50 млн євро.

Уряд ухвалив постанову, яка запроваджує реальний і прозорий механізм переведень для бійців між військовими частинами.

Міністерство економіки України, Мінцифри та Google Україна запустили платформу із безкоштовними ресурсами для вивчення штучного інтелекту (ШІ). Платформа надає доступ до безкоштовних навчальних матеріалів від Google, які можна опановувати у зручний час та відповідно до індивідуального графіка.

Суспільне Мовлення завершило прийом заявок на національний відбір на «Євробачення-2025», отримавши 369 заявок.

Галицький районний суд Львова продовжив до 12 січня 2025 року термін тримання під вартою В'ячеславу Зінченку, підозрюваному у вбивстві Ірини Фаріон, без права внесення застави.

За матеріалами ДБР та СБУ та процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора оголошено про підозру у державній зраді чинному народному депутату України Євгенію Шевченку.

ЕКОНОМІКА ВІЙНИ

У проєкті Державного бюджету України на 2025 рік на виробництво озброєння та військової техніки передбачено понад 55 млрд грн.

Україна і США в рамках кліматичної конференції COP29 у Баку оголосили про запуск трьох нових проєктів у сфері малих модульних реакторів (ММР) із загальним фінансуванням 30 млн доларів.

У жовтні через морські порти України було відвантажено 8 млн т продукції, з яких 6,8 млн т вивезено українським морським коридором.

АТ «Укргазвидобування», що є частиною групи «Нафтогаз», запустило нову свердловину глибиною 5 920 м, яка дає 110 тис. куб. м газу на добу.

Платоспроможні банки України отримали 118 млрд грн чистого прибутку за дев'ять місяців 2024 року. У вересні чистий прибуток банків збільшився на 12 млрд грн.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (НКРЕКП) схвалила підвищення тарифу НЕК «Укренерго» на послуги з передачі з 1 січня 2025 року на 25,9% – до 665,26 грн/МВт-год.

Міністр фінансів Сергій Марченко та регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Сом підписали угоди за проєктом «Підтримка відбудови шляхом розумного фіскального управління» (SURGE) на суму 750 млн дол.

Компанії Групи Нафтогаз у січні – жовтні 2024 року видобули 12,3 млрд кубометрів газу, що на 6% більше порівняно з аналогічним періодом торік.

Експорт товарів з України за січень – вересень 2024 року сягнув 30,8 млрд дол. США, що на 12,9% більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас імпорт українських товарів збільшився на 11% – до 51,2 млрд дол. США.

Обсяг кредитного портфеля клієнтів банків у липні – вересні 2024 року зріс на 22,4%.

ДОПОМОГА: СОЮЗНИКИ І ПАРТНЕРИ

Єврокомісія схвалила фінансування п'яти оборонних проєктів. Кожен з них отримає по 60 млн євро. Більшість проєктів включають закупівлю оборонної продукції для України, зокрема систем ППО та ПРО та боєприпасів.

Євросоюз отримав розвіддані, що Китай надав Росії зброю для використання у війні проти України. Боррель представив країнам ЄС переконливі докази.

Чинна адміністрація США планує впродовж перехідного періоду надіслати до Конгресу запит із новою допомогою для України на 2025 фінансовий рік.

Дональда Трампа зацікавили два пункти Плану перемоги Президента Володимира Зеленського, який той представив йому під час зустрічі у вересні. Перший з них передбачає заміну частини американських військ, дислокованих у Європі, українськими військами після завершення війни; другий -– пропонує поділитися критично важливими природними ресурсами України із західними партнерами.

КОМЕНТАР: Олег Постернак, політтехнолог: «Думка про те, що ці пункти «плану Перемоги» з самого початку готувались на випадок перемоги Трампа є логічним і правильним рішенням з боку української влади, які потрібно обговорювати вже зараз».

Країни «Групи семи» (G7) єдині з Україною і продовжуватимуть надавати Україні необхідну допомогу і підтримку для захисту від російської агресії стільки, скільки буде потрібно.

Республіканці отримали більшість у Палаті представників американського Конгресу. Це забезпечило їм повний контроль над усіма гілками влади в Сполучених Штатах – у Білому домі та адміністрації, обох палатах Конгресу та Верховному суді.

Канцлер ФРН Олаф Шольц провів телефонну розмову Путіним, під час якої засудив війну, яку Росія веде проти України. 17.11 Позиція Путіна щодо війни в Україні не змінилася.

Колишній прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вважає, що розмова Олафа Шольца з Путіним створює ризик повернутися до переговорів у «жахливому нормандському форматі».

Уряд Естонії підтримав пропозицію міністра оборони Ханно Певкура направити в Україну черговий пакет військової допомоги.

Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франції Емманюель Макрон 11.11 провели зустріч, на якій обговорювали можливість переконати президента США Джо Байдена дозволити Україні удари ракетами Storm Shadow по цілях у глибині території РФ.

Перша група добровольців зі складу Українського легіону підписала контракти із Збройними силами України. Процедура підписання контрактів відбулася в рекрутинговому центрі, розгорнутому при генконсульстві України в Любліні.

КОМЕНТАР: Олег Горкуша, представник рекрутингового центру: «У першій групі є кількадесят осіб віком від 19-ти до 50-ти років. Це в основному українці, які проживають у Польщі, але є й ті, хто приїхав із Чехії, Литви, Німеччини і навіть Ірландії».

Франція може передати Україні шість винищувачів Mirage 2000-5F, а не три, як повідомлялося раніше. Перша партія очікується у першому кварталі 2025 року, але точні терміни невідомі.

Чеська компанія SТV Group передала для Сил оборони України протитанкові гранатомети на суму понад 700 тисяч євро.

Колишня прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас сказала, що ЄС повинен використати близько 300 мільярдів доларів заморожених російських активів безпосередньо для фінансування відновлення постраждалої від війни України.

З квітня цього року, після ухвалення Конгресом додаткового фінансування для України, і до жовтня США зі своїх складів поставили в Україну 83% від обіцяних боєприпасів, 67% обіцяних засобів ППО та 60% вогневих потужностей.

14.11 Європейські лідери й офіційні особи звернулися до адміністрації президента США Джо Байдена з закликом надати Україні більше зброї та запровадити додаткові санкції проти Росії перед закінченням його каденції.

Президент США Джо Байден провів зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном, під час якої китайське керівництво висловило більший інтерес до того, що принесе другий термін Дональда Трампа.

Міністерство економіки Німеччини доручило державним імпортним LNG-терміналам не приймати будь-які російські танкери зі скрапленим природним газом.

Президент США Джо Байден 13 листопада прийняв у Білому домі обраного президента Дональда Трампа в процесі процедури передання повноважень після останніх виборів. На публічній частині зустрічі в середу Байден привітав Трампа з поверненням у Білий дім і пообіцяв сприяти впорядкованому переходу влади. Трамп теж був лаконічний, відзначив, що «політика – річ важка», та запевнив, що передання повноважень від однієї адміністрації до іншої буде «максимально плавним».

Сполучені Штати офіційно відкрили нову базу протиповітряної оборони на півночі Польщі.

Федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр дав «зелене світло» новим виборам парламентським виборам у Німеччині 23 лютого 2025 року.

ВІЙНА&ЖИТТЯ

11.11/ Розмова Трампа й Путіна: якщо вона була, то чому про неї стало відомо лише зараз?

ЦИТАТА: «Чи була сама ця розмова між Путіним і Трампом? Можливо й була, але неофіційна, і така, яку в Кремлі не хочуть підтверджувати. Що також показово, і свідчить про наявність протиріч інтересів Трампа й Путіна вже на старті нового етапу їхніх взаємин».

14.11/ Українська зброя: на що можемо розраховувати без підтримки ззовні

ЦИТАТА: «Раз наша «оборонка» попри всі зовнішні несприятливі фактори таки зуміла зробити в 2024 році аж 100 одиниць власного ракетного озброєння (це насправді дуже багато, наприклад, за мірками Європи), то це точно означає, що в 2025 рік Україна увійде значно сильнішою, аніж ми це зараз собі уявляємо».

15.11/ Мешканка Херсона: Російські дрони – як мухи, по 8-12 налітає

ЦИТАТА: «Ми з товаришами чули звук дрона, але ніколи не знаєш, куди летить. Біля нас дзижчання припинилося, побачили «тушку», яка застрягла у кроні дерева. І тут дрон почав тарахкотіти сильніше, ми інстинктивно впали на асфальт та закрили голову руками. У той момент рвонуло. Бачите, яка там вирва. І так у місті щодня».

15.11/ Українське радіо говоритиме ще довго, яскраво, українською

ЦИТАТА: Нині бренд «Українське радіо» має вміщати не лише ностальгію за «прекрасним колись» у звучанні позивних, а й те, що комусь хочеться обрізати й забути. Пам’ять про ці сторінки має убезпечувати від повторення сторічної давнини, а не формувати міф про прекрасний час розквіту радіо. 

Підготувала Марина Дмитрів, Київ