Зі штучним інтелектом дрони зможуть самостійно розпізнавати цілі - Мадяр
Наслідки використання безпілотних літальних апаратів стануть загрозливіші, коли дрони запрацюють на основі штучного інтелекту.
Таку думку в інтерв’ю Укрінформу висловив командир окремого полку ударних безпілотних авіаційних систем «Птахи Мадяра» Роберт Бровді (позивний Мадяр).
«Коли штучний інтелект стане спроможним самостійно розпізнавати цілі, закладені у нього в пам’яті, і відрізняти один вид техніки від іншого (не в прототипах – вони вже існують і навіть застосовуються в бойових умовах, а масово) – наслідки використання БПЛА стануть значно загрозливіші», – розповів він.
Розвиток штучного інтелекту, за словами Бровді, – це наступна ланка в еволюції безпілотників, а наразі обидві сторони працюють над масовим застосування дронів на оптоволокні, які не можна подавити засобами РЕБ. Такий дрон отримує команди і передає зворотну інформацію у цифровому вигляді завдяки дроту, який розмотується з котушки на відстань 10-15 (а то і більше) кілометрів. Дальність польоту БПЛА залежить від вантажопідйомності дрона, на великий можна причепити навіть 50-кілометрову котушку.
«Це крок, так би мовити, помірно інтелектуальний, він не робить дрон самостійним, має бути пілот, що ним керує. Але людина може знаходитися в більш захищених місцях і буде менш уразливою. Керувати таким дроном можна на менших висотах без ризику втрати радіосигналу і самого дрона», – повідомив Мадяр.
Рішення на основі оптоволокна і ШІ – лише частина технологій, які наразі масово інтегруються і застосовуються на фронті, розповів командир «Птахів Мадяра». Їх поки небагато, але масштабування – справа часу.
«Це питання часу, навіть не передбачення: на зміну аналоговим керованим по радіочастотах дронам прийдуть керовані на оптоволокні (чи з іншими формами захисту від впливу РЕБ). Питання короткого проміжку часу: чия промисловість швидше стане на масове виробництво тих засобів, бо зараз ми їх збираємо власноруч», – зазначив Бровді.
Як повідомлялося, Міністерство оборони за 11 місяців 2024 року передало Силам оборони понад 1,2 млн безпілотних літальних апаратів різних типів, що включають розвідувальні, ударні та FPV-дрони.