У Братиславі відбулися протести через звільнення керівників Національного театру та галереї
У столиці Словаччини Братиславі тисячі людей протестували проти нещодавнього звільнення директорів Національного театру та Словацької національної галереї міністром культури Мартіною Шимковичовою.
Як повідомляє Euronews, акція відбулась у понеділок, передає Укрінформ.
Зазначається, що близько дев’яти тисяч людей вийшли на демонстрацію перед Національним театром і Міністерством культури.
Люди вважають звільнення минулого тижня директора Національного театру Матея Дрлічки та очільниці Словацької національної галереї Олександри Куси «політичною чисткою».
Зокрема, міністр Шимковичова стверджувала, що Дрлічка займався «політичною діяльністю», критикуючи Мінкульт, а також звинувачувала його у тому, що ніхто не був покараний за те, що під час вистави у театрі впала люстра, і репутація закладу постраждала.
Кусі ж очільниця Мінкульту закидала «кілька управлінських помилок», а також наголошувала на тому, що реконструкцією галереї керував її батько, архітектор Мартін Куса.
Колишня очільниця галереї назвала звинувачення «сфабрикованими».
Дрлічка ж, як зазначає видання The Guardian, вважає справжньою причиною звільнень придушення свободи художнього вираження та систематичний наступ на державні інституції Словаччини.
«Пояснення Мартіни Шимковичової – цілковита брехня. Єдина причина у тому, що уряд не хоче, щоб культура була вільною», – сказав колишній директор театру.
Видання звертає увагу на те, що і Куса, і Дрлічка мають високу репутацію. Зокрема, Дрлічку за кілька днів до звільнення міністр культури Франції Рашида Даті нагородила орденом Мистецтв і літератури.
Колишня телеведуча Мартіна Шимковичова була призначена на посаду міністрра культури у жовтні 2023 року. Вона виступає проти ЛГБТК+-спільноти, вакцинації проти коронавірусу, має проросійські погляди. Зокрема, одним із перших рішень Шимковичової на посаді міністра було відновлення культурної співпраці із РФ та Білоруссю.
Як повідомляв Укрінформ, у січні Шимковичова скасувала заборону на культурну співпрацю з Росією та Білоруссю, запроваджену у березні 2022 року.
Фото: TASR