У Празі відкрилася виставка до 100-річчя заснування Українського вільного університету

Фото

У приміщенні Національної бібліотеки Чеської Республіки «Клементинум» відкрито документальну виставку з нагоди 100-річчя від дня заснування Українського вільного університету у Відні та 100-річчя від дня перенесення УВУ до Праги.

Про це повідомляє посольство України в ЧР, передає Укрінформ.

Виставка, яку підготував колектив дослідників з наукової групи Collegium Europaeum, що діє при Карловому університеті в Празі та Академії наук Чехії, розповідає історію УВУ через біографії професорів, що працювали в цьому навчальному закладі у 1921 – 1945 роках. Матеріали розповідають про історію та значення Українського вільного університету в міжвоєнний період його існування.

Головна частина експозиції присвячена розповідям про провідних українських інтелектуалів, що співпрацювали з УВУ. Через долі окремих представників міжвоєнної української еліти глядач знайомиться з історією української еміграції в першій половині ХХ століття та її внесок в розвиток чеської та європейської науки та культури. Виставку доповнює також репрезентативна вибірка публікацій, які були видані як діячами УВУ, так і пізнішими дослідниками діяльності університету, що є у фондах Слов’янської бібліотеки.

Уперше виставку було представлено в 2015 році на філософському факультеті Карлового університету. Тоді ж було видано і книгу «Особистості Українського вільного університету в Празі в 1921 – 1945 роках». Сучасну, розширену експозицію спільно підготували Collegium Europaeum, Слов’янська бібліотека та Посольство України в Чехії.

Читайте також: У Лівані відбудеться низка пам’ятних заходів до 150-річчя Агатангела Кримського

У відкритті виставки взяли участь директор Слов’янської бібліотеки в Празі Лукаш Бабка, центральний автор експозиції Петр Главачек та посол України в Чехії Євген Перебийніс.

Спеціальною гостею стала ректор Українського вільного університету, який з 1945 року діє у Мюнхені, Марія Пришляк. Вона нагадала про непересічне значення університету в середовищі міжвоєнної української діаспори, а також наголосила на його важливій ролі в процесі розвитку української науки після переїзду до Мюнхена в 1945 році. У наші дні, за її словами, університет виконує функцію «посла України в Європі» та допомагає поширювати знання про Україну в світі.

Виставка триватиме в Клементинумі до 30 жовтня.

Український вільний університет - єдиний у світі вищий навчальний заклад поза межами України з українською мовою навчання. Ініціаторами заснування його були видатні українські вчені: Олександр Колесса, Михайло Грушевський, Іван Горбачевський, Станіслав Дністрянський, а також Товариство українських письменників і журналістів у Відні та українські студенти, які після Першої світової війни й Українських визвольних змагань опинилися в еміграції. Більшість доцентів та професорів УВУ були активними учасниками визвольних змагань 1917–1921 рр.

Читайте також: Десять українських вишів - у рейтингу найкращих університетів світу

У вересні 1921 року університет було переведено до Праги. На перший семестр до навчального закладу записалося 700 слухачів. Університет отримав матеріальну та правову підтримку з боку чехословацького уряду й особисто президента Чехословаччини Томаша Гаріка Масарика, а також з боку наукової громадськості республіки, зокрема керівництва Карлового університету, який надав УВУ приміщення для занять.

У Празі УВУ діяв до травня 1945 року, після чого через політичний тиск нового комуністичного режиму у Чехословаччині змушений був згорнути свою діяльність і переїхати до Мюнхена.

Фото: Посольство України в ЧР