Фундація «Український клуб» у Нідерландах відзначила два роки від дня заснування

Фото

У нідерландському місті Зандам Фундація «Український Клуб» (Stichting Oekraïense Club) організувала святкування другої річниці від дня створення клубу, а також Дня вишиванки.

Як повідомляє кореспондент Укрінформу в Гаазі, захід відвідали українські військові, які проходять реабілітацію у Нідерландах, українські та нідерландські волонтери, а також депутат Європейського парламенту від Нідерландів Тайс Ройтен.

Пан Ройтен під час заходу висловив підтримку Україні та наголосив, що якщо Росія припинить бойові дії й піде з усієї території України до останнього російського чобота, то війна закінчиться.

«Якщо Росія припинить воювати й відійде з усієї України до останнього російського чобота, тоді війна закінчиться. Але якщо припинить Україна або їй доведеться припинити боротьбу, тому що ми не поставили достатньо зброї, то це буде кінець України. Тож я вважаю, що дуже важливо людям зрозуміти також з огляду на європейські вибори, які наближаються, що це вирішальний момент у нашій європейській історії та нашій колективній європейській історії, тому що Україна і відважні українці борються за свою свободу, за свою демократію, а це саме те, чого Путін не хоче мати, він не хоче мати поруч успішну демократію. Ми повинні розуміти, що це також стосується наших цінностей, нашої свободи в Європейському Союзі. І для мене зрозуміло, що ми повинні підтримувати Україну, доки вона не переможе, а потім допомогти Україні також стати частиною нашої європейської сім’ї, тому що це вільний вибір України – обирати, чого вона хоче для свого майбутнього. І це майбутнє – європейське», – наголосив він.

Євродепутат також зазначив, що дуже важливо забезпечити ту протиповітряну оборону, яка потрібна Україні.

«Важливо розуміти, що це колективне завдання. Тож якщо в інших країнах є системи протиповітряної оборони, нам потрібно підштовхнути один одного. Нам потрібно підштовхнути країни, які все ще мають запаси зброї, необхідної сьогодні в Україні», – сказав Ройтен.

Гості святкового заходу могли побачити виставку вишиванок, деяким з яких понад 100 років, відвідати різноманітні майстерки, зокрема української техніки вишивки, поласувати українськими смаколиками, долучитися до благодійності та взяти участь у святковій лотереї та грі Бінго на честь дня народження Клубу.

«Ми відзначаємо два свята: День вишиванки та два роки створення Українського Клубу. Тож вирішили поєднати дві події в одне загальне свято. На заході були представлені різні воркшопи, майстерки з вибійки на тканині, майстерклас з вишивки мовою вишиванки. Також ми розписували футболки для наших захисників. А ще були варенички від «Веселої пані»  https://www.vesela-pani.nl та інші смаколики української кухні. В нас також була організована фотозона, веселе Бінго – Вишиванка. Це така досить типова нідерландська гра, яку проводили наші нідерландські волонтери як подарунок Українському Клубу», – розповіла у коментарі Укрінформу Богдана Постригань, засновниця та голова Фундації «Український Клуб».

Вона також поділилася, що вишиванки, яким понад 100 років, походять з її сімейної колекції.

«В мене є вишиванки від прапрабабусі. Одна така більш буденна. Її я першою отримала від батьків. Це було коли почалося повномасштабне вторгнення Росії в Україні. Також потім мої батьки передали ще дві у трояндах – жіночу й чоловічу. Вони в одному стилі. Тож ми припускаємо, що це були весільні вишиванки моєї прапрабабусі та прапрадідуся», – каже Постригань.

Фундація «Український клуб» у Нідерландах відзначила два роки від дня заснування / Фото: Ірина Драбок, Укрінформ

Також на заході можна було мовою вишиванки вишити слово перемога, а ще побачити фото софи-вишиванки та нову софу, на якій з допомогою скляної мозаїки викладають чарівних звірів української художниці Марії Примаченко.

«Коли ми робили софу-вишиванку, то спочатку було задіяно понад 50 волонтерів. Потім люди продовжували долучатися і ми вже перестали рахувати. Над цією софою з чарівними звірями Марії Примаченко вже працювали 50 осіб. Будь-хто може долучитися, й українці, й нідерландці», – розповіла Богдана Постригань.

На заході також відбулася презентація проєкту DroneAid. https://drone-aid.nl/ua/

Ініціаторка проєкту Яна Руденко, яка є також співзасновницею студентської асоціації ABBA (Adriatic-Baltic-Black-Azov Seas), показала дрон, розповіла про ініціативу та закликала українців й нідерландців долучатися: разом донатити та складати дрони для ЗСУ.

Також іноземні гості заходу вразили українців своїм знанням української мови – дехто говорить нею майже без акценту.

«Минуло два роки, відколи я почала вивчати українську. І це було чудово. Я хотіла вивчити мову, але вважала, що це важко. А насправді це не так вже й складно. Мені дуже подобається вивчати українську мову, і мені дуже подобається заводити нових друзів, відвідувати заходи та концерти. Іноді мені навіть бракує слів, щоб висловити свої емоції. Просто хочеться обійняти вас усіх, поцілувати всіх і сказати вам, які ви гарні. Я розумію, що все дуже нелегко через війну, але я сподіваюся, що зможу показати вам, що тут є хороші люди, які вірять у вас, і що ви є частиною нас. Ви Європа», – сказала Укрінформу Беатріс Леонардо, яка родом з Португалії й вже 23 роки живе у Нідерландах.

Беатріс Леонардо Фото: Ірина Драбок

Каже, що те, що вона говорить українською майже без акценту – це заслуга її вчительки з Києва. Загалом талановита дівчина говорить шістьма мовами.

Варто зазначити, щосереди в Українському Клубі також проходять курси української мови для нідерландців.

Як повідомляв Укрінформ, Фундація «Ватага», яка є платформою для українського мистецтва та культури в Нідерландах, організувала святковий захід до Дня вишиванки в Design Museum Dedel – музеї історії сім'ї Дедель і водночас музеї вінтажного плаката у Гаазі, де українські, голландські та швейцарські волонтери зібралися разом, щоб плекати красу та давню історію української вишиванки.