У США створили новий етнокалендар, у якому представлене автентичне українське вбрання

Фото

У штаті Техас (США) автори етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead» долучилися до створення на основі цього проєкту етнокалендаря на 2025 рік з рідкісним автентичним українським вбранням «Timeless Ukraine: Homestead Wherever You Are» («Україна поза часом: садиба, де б ти не був»).

Про це Укрінформу повідомила одна з організаторів проєкту «Батьківська Хата. Homestead» Оленка Браво.

Вона зауважила, що календар є важливим інструментом для збереження української культурної спадщини та підтримки України, особливо в умовах складної міжнародної ситуації, коли вибори в США створюють додаткові виклики у справі підтримки України. За приклад і основу календаря був взятий проєкт «Батьківська Хата. Homestead».

Календар створили за підтримки численних організацій та активістів, серед яких ініціаторка проєкту Надія Журба (Bright Kids Online School), лідерка громади міста Остіна Катерина Воінова, UNWLA branch 147, Liberty Ukraine Foundation, Батьківська Хата. Homestead, Liberty Ukraine, Державний комітет телебачення і радіомовлення України.

У зйомках брали участь фотографи Оленка Браво та Валентина Шнайдер, а допомогу в організації та перевезенні матеріалів надали волонтери з Києва та Львова.

Читайте також: У США відбувся мистецький захід «Родинна сорочка»

«Timeless Ukraine: Homestead Wherever You Are» – це не просто календар, а потужний меседж для світу про стійкість українського народу та його глибокі культурні корені. Кожна фотографія і кожен образ у календарі передають правду про Україну, яка століттями була під загрозою знищення своєї культурної спадщини. Проєкт покликаний нагадати про важливість збереження української ідентичності, особливо в умовах глобалізації та складної міжнародної ситуації», – наголосили автори проєкту.

Оленка Браво зазначила, що цей проєкт є частиною більшого руху, спрямованого на підтримку української ідентичності в умовах глобалізації. Його важливість особливо відчутна сьогодні, коли зовнішня політика країни стає важливим інструментом впливу на світову думку».

Катерина Воінова, яка придумала назву для календаря, підкреслює: «Ми створювали цей календар з глибокою повагою до нашої історії та культури, адже наші предки зберігали ці традиції для нас, і тепер ми маємо обов'язок передати їх наступним поколінням».

Календар містить унікальну колекцію автентичного українського одягу, зібраного Наталкою Стурджіл – власницею найбільшої приватної колекції українських костюмів в США, яка налічує понад 500 сорочок.

У календарі представлений одяг з різних регіонів України, зокрема Києва, Тернополя, Чернівців, Сумщини, Харкова, Львова, Полтави, Волині, Закарпаття, Вінниччини, Житомира, Дніпра та Івано-Франківська.

Наталка Стурджіл поділилася цікавими історіями з процесу збору колекції: «На сторінках календаря є костюм з Охтирки Сумської області, який я шукала понад 8 років. Вишивка на цій сорочці унікальна та виконана в рідкісній техніці. Ще одна світлина представляє сорочки з Житомирщини. Одну з них мені довірила онучка власниці, яка розповіла, що сорочку пошила близько 1882 року її прабабуся Марія Кузьмівна Руденко».

Нагадаємо, у листопаді 2023 року у каплиці греко-католицької церкви св. Юра в Нью-Йорку (США) в рамках ушанування пам'яті жертв Голодомору 1932–1933 років в Україні та подвигу українських захисників відбулася презентація етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead».

Фото надані Оленкою Браво