Нацбанк послабив низку обмежень на валютному ринку
На тлі вторгнення російських військ на території України Національний банк послабив низку обмежень на валютному ринку, зокрема, щодо зняття коштів з рахунків.
ЯК передає Укрінформ, про це повідомили в пресслужбі НБУ.
"Національний банк і надалі поступово послаблює та уточнює перелік обмежень на валютному ринку, що були запроваджені для забезпечення надійного та стабільного функціонування фінансової системи країни у зв'язку із введенням воєнного стану", - йдеться в повідомленні.
Так, з 8 березня 2022 року НБУ:
- надав можливість банкам відкривати рахунки військовослужбовцям та здійснювати їхню ідентифікацію та верифікацію на підставі військового квитка;
- дозволив клієнтам на територіях, які перебувають під загрозою окупації державою-агресором, знімати готівкову національну та іноземну валюту з рахунків без обмежень за сумою, а також здійснювати купівлю готівкової іноземної валюти та банківських металів з фізичною поставкою за умови наявності коштів або банківських металів у філії/відділенні банку;
- уточнив, що видача банківських металів з рахунків клієнтів банків здійснюється без обмежень у межах їх залишку на рахунку та за їх наявності у касі філії або у відділенні;
- визначив, що на території України заборона на проведення операцій з використанням рахунків резидентів росії або білорусі та юридичних осіб, кінцевими бенефіціарними власниками яких є резиденти рф або рб, не поширюється на соціальні виплати, виплати заробітної плати, оплату комунальних послуг, сплату податків, зборів та інших обов’язкових платежів;
- розширив можливість для резидентів та нерезидентів здійснювати перекази на рахунки благодійних фондів не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті. Це стосується благодійних фондів, цілями та сферами благодійної діяльності яких є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, підтримка ЗСУ, ТрО, соціальний захист, охорона здоров’я та інші нагальні питання захисту населення в умовах воєнного стану.
В НБУ уточнили, що проведення розрахунків за документарними та резервними акредитивами/гарантіями/контргарантіями, відкритими (підтвердженими, наданими) з 24 лютого 2022 року, забороняється.
Виняток зроблено лише для випадків, коли такі розрахунки здійснюються для оплати товарів критичного імпорту, розрахунків з МФО та інших операцій клієнтів банків, перелік яких визначено підпунктами 2–6 пункту 14 Постанови № 18.
"Ця заборона не стосується розрахунків за документарними та резервними акредитивами/гарантіями/контргарантіями, відкритими (підтвердженими, наданими) до 23 лютого 2022 року включно", - зауважили в Нацбанку.
Національний банк також визначив, що у випадку надходження коштів із-за кордону в російських рублях або білоруських рублях за операціями з експорту та імпорту товарів банку дозволяється здійснити обмін цих коштів на міжнародному валютному ринку на іншу валюту (крім російських рублів/білоруських рублів) для її подальшого зарахування на рахунки клієнта.
Як повідомлялося, у зв’язку з масштабною російською агресією правління Нацбанку вранці 24 лютого ухвалило постанову, якою, зокрема, передбачено, що банки забезпечуватимуть роботу відділень у безперебійному режимі, якщо немає загрози життю та здоров’ю співробітників і населення.
Також забезпечується безперебійний доступ до сейфових скриньок. Безготівкові розрахунки здійснюються без обмежень. Також без обмежень підкріплюватимуться готівкою банкомати