У грудні бізнес стримано оцінив перспективи своєї діяльності - Нацбанк

Опитування

Бізнес у грудні продовжив послаблювати оцінки ділової активності через погіршення безпекової ситуації та сезонні фактори.

Як передає Укрінформ, про це повідомляє Національний банк за результатами опитування керівників підприємств у грудні 2024 року.

"У грудні 2024 року ІОДА (індекс очікувань ділової активності - ред.) становив 45,9 порівняно з 47,2 у листопаді та був практично на рівні грудня 2023 року (45,7)", - ідеться у повідомленні.

Зазначається, що економічну активність стримували подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці, енергозабезпечення та логістику, пришвидшення інфляції, зниження інвестиційного попиту, дефіцит кваліфікованих кадрів, а також сезонність.

Підприємства торгівлі найбільш стримано оцінили свою діяльність у найближчій перспективі через складну безпекову ситуацію та дефіцит електроенергії: секторальний індекс у грудні становив 49,9 (у листопаді - 51,4, у грудні 2023 року - 46,9).

Підприємства промисловості також стриманіше оцінили результати своєї діяльності внаслідок дефіциту електроенергії, браку кваліфікованих працівників і збільшенню виробничих витрат. Секторальний індекс у грудні становив 44,6 (у листопаді - 46,7).

Підприємства сфери послуг також послабили оцінки своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 44,5 у грудні (у листопаді – 44,8). Респонденти очікували на подальше зменшення обсягів наданих послуг та нових замовлень.

Підприємства будівництва надали найпесимістичніші оцінки своїх поточних економічних результатів: секторальний індекс у грудні становив 43,4 порівняно з 43,6 у листопаді. Будівельники очікували на подальше зниження обсягів будівництва, нових замовлень, закупівлі сировини та матеріалів.

Читайте також: Українська економіка у 2024-му: неочікувані здобутки та прикрі втрати

"Ситуація на ринку праці залишається складною, хоча очікування щодо зайнятості дещо пом'якшилися. Респонденти всіх опитаних секторів були налаштовані на скорочення кількості працівників", - підсумували у Нацбанку.

Опитування проводилося 4-23 грудня 2024 року, в ньому взяли участь 508 підприємств. Серед опитаних 44,1% - компанії промисловості, 26,4% - сфери послуг, 24,6% - торгівлі, 4,9% - будівництва; 29,3% респондентів - великі підприємства, 28,5% - середні, 42,1% - малі.

Як повідомляв Укрінформ, голова Національного банку Андрій Пишний спрогнозував, що золотовалютні резерви України на кінець 2025 року становитимуть 41 млрд доларів.