роспроп поширює фейк про масову мобілізацію жінок в Україні

Фактчек

“Мамо, я не хочу бути москалем” та традиційні помилки російських підробок

Кремлівські ЗМІ та російські телеграм-канали розповсюджують недостовірну інформацію про нібито підготовку до масової мобілізації жінок України.

Як доказ пропагандисти наводять фото сітілайту із зображенням хлопчика, який плаче. У верхній частині “соціальної реклами” розміщений напис “Мама, я не хочу бути москалем”, а у нижній частині – “захисти своїх дітей” та номер телефону.

Ця інформація фейкова, а сітілайту з такою “соціальною рекламою” в Україні ніколи не існувало.

Фото хлопчика, який плаче, легко можна знайти в інтернеті у вільному доступі. Це зображення використовували у статтях про виховання дітей іноземні ЗМІ, зокрема, грецькі та болгарські, щонайменше з 2020 року.

У російській підробці знов не обійшлося без помилок навіть у коротких текстах українською. В українській мові на відміну від російської існує клична форма. Правильно було написати “мамо” замість “мама” у фразі “мама, я не хочу бути москалем”.

Номер телефону, вказаний на сітілайті, – це гаряча лінія Командування Сил територіальної оборони України. Поряд зображена емблема Збройних Сил України. Хоч ТРО і є частиною ЗСУ, але має іншу емблему – із чорною літерою “Т”.

Крім того, номер “0800507028”, який вказують пропагандисти, був актуальним до 23 лютого 2022 року, відколи діє постанова Кабміну №154. Згідно неї, питаннями проходження військової служби займаються територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

В Україні немає масової мобілізації жінок. 8 січня 2023 року заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила, що обов'язкової мобілізації жінок не слід чекати до 2026 року.

Андрій Оленін