Алла Мироненко, лікар-вірусолог
Вірус грипу хоче не вбити носія, а змусити його заразити інших
- Виходить, він живе за рахунок нашої слабкості?
- Не слабкості, а сприйнятливості через відсутність захисних антитіл. Вірус змінив свою структуру так, що у нас немає до нього захисних антитіл, і ми хворіємо.
Але завдання вірусу - не вбити господаря, бо йому вже не буде на кому розмножуватися, а зробити так, щоб він забезпечував передачу вірусу до іншого чутливого організму.
- Що змушує вірус змінити структуру?
- Є кілька механізмів. Поступові зміни у вірусах відбуваються під впливом багатьох факторів, у тому числі імунної системи організму. Змінені віруси приходять до нас щороку з новою епідемією.
Після першої зустрічі з кожним із вірусів грипу в організмі людини залишаються клітини імунної пам'яті, які потім дуже швидко запускають продукцію захисних антитіл
Але є так звані кардинальні зміни вірусу, які призводять до пандемії. Припустимо, сто років не було такого вірусу, а потім він з'явився. Нові віруси виникають за рахунок обміну генетичною інформацією, коли в одну чутливу клітину потрапляє, наприклад, вірус грипу птахів і вірус грипу людини. Відбувається рекомбінація, тобто генетична інформація цих двох вірусів зливається і при «переформатуванні» кожен вірус отримує по вісім фрагментів, але вони вже інші. Якщо людська популяція з цим не стикалася, то, як правило, це супроводжується дуже високим рівнем захворюваності і смертності.
Справа в тому, що з вірусами грипу протягом життя нам доводиться зустрічатися багато разів. Але після першої зустрічі з кожним з них в організмі залишаються клітини імунної пам'яті, які потім дуже швидко запускають продукцію захисних антитіл. А якщо таких клітин пам'яті немає, то на це йде багато часу, тому й тяжкість перебігу хвороби завжди більш висока.
ВІРУСИ ПОДОРОЖУЮТЬ ПІВКУЛЯМИ РАЗОМ З ЛЮДИНОЮ
- ВООЗ регулярно оприлюднює прогнози щодо штамів, які циркулюватимуть у наступному епідсезоні. На підставі чого вони будуються?
- Епідемії чи спалахи грипу трапляються тільки взимку, оскільки віруси не люблять спеки. Зараз вони циркулюють у нас, а коли у Північній півкулі настане літо, зима буде у Південній, і епідемії виникатимуть там. Тобто за циркуляцією вірусів в одній півкулі робиться прогноз для іншої. Але самостійно віруси не подорожують, їх перевозять люди, які вже інфіковані, але у них ще немає чітко виражених клінічних проявів.
- Тобто якби люди посиділи якийсь час на місці, ми теоретично могли б припинити циркуляцію вірусу грипу?
- Якби це можна було зробити, то так. Я вам наведу відомий історичний приклад. Під час блокади Ленінграда туди ніхто не їхав, усі хотіли виїхати, щоб врятуватися. Там тоді вмирали від голоду та холоду, але ніхто не вмирав від грипу - його не було, бо не було ввезення.
Для нашої півкулі ВООЗ озвучує прогноз у лютому-березні - більш ніж за півроку до початку епідсезону. За цей час і виробляються вакцини
- Траплялися випадки, коли прогнози ВООЗ не підтверджувалися?
- Для нашої півкулі їх озвучують у лютому-березні, тобто більш ніж за півроку до початку епідсезону, який у нас зазвичай настає в жовтні-листопаді. Це пов'язано з тим, що для виробництва протигрипозних вакцин потрібен час, оскільки віруси для них вирощують на 10-денних курячих яйцях, але не простих, а особливо чистих.
Процес виробництва залежить від того, як швидко кури знесуть яйця і напрацюється певна кількість доз вакцини. Потім ще місяць її перевіряють за різними параметрами, у тому числі вакцинують добровольців, щоб подивитися, як утворюються антитіла - це називається рівень імуногенності вакцини. І тільки потім дається дозвіл на її застосування у широких масштабах для населення.
Зазвичай вакцина для Північної півкулі містить три штами вірусів, які циркулювали в Південній. Але якщо після запуску процесу виробництва з'являється якийсь новий вірус, щось змінити вже можна не встигнути.
Так було, я пам'ятаю, в 1997 році: наприкінці серпня з Південної півкулі повідомили, що з'явився новий вірус А/Сідней/H3N2. В наступному епідсезоні, тобто взимку, він викликав дуже тяжку епідемію в країнах Північної півкулі, але у складі вакцин його ще не було.
Тобто такі випадки бувають, але це, швидше, виняток із правил.
- Чому той чи інший вірус стає більш агресивним?
- Насправді утворюються мільйони і мільярди нових варіантів вірусів, але основна їх маса нежиттєздатна, тобто вони не можуть подолати імунологічний бар'єр і поширитися світом. Але знаходяться такі, з якими імунна система організму ще не стикалася. А якщо у них ще є ген трансмісивності, який забезпечує передачу від людини до людини через повітря, то вони таким чином поширюються.
- В Україні епідемія грипу вже завершилася, але другої хвилі медики теж не виключають. Від чого залежить, чи буде вона?
- Якщо є дві хвилі, то вони, як правило, викликані різними збудниками. Зазвичай двохвильові епідемії трапляються рідше, ніж однохвильові. Але якщо говорити про пандемію 2009 року, там були дві яскраво виражені хвилі, викликані одним збудником.
Так було тому, що після початку зростання смертності від грипу закрили всі навчальні заклади, навіть вищі, тобто відбулося роз'єднання можливих носіїв вірусу. Але це просто розтягує процес у часі, воно не дає імунітету. А коли через місяць усі повернулися на навчання, ті, хто не перехворів, все одно заразилися.
- Я пам'ятаю, як ще у жовтні тодішній міністр охорони здоров'я Василь Князевич повідомив журналістам, що в Україні підтверджена циркуляція вірусу A/H1N1. Ми всі повинні були насторожитися ще тоді?
- Так, тому що вірус уже був у країні. Ймовірно, він міг бути в Україні й раніше, тому що в світі він почав циркулювати в березні. У травні наша лабораторія по лінії ВООЗ отримала нові тест-системи, тому що вірус був новий, старі його не «ловили». І вже 30 травня ми підтвердили перший ввізний випадок захворювання пандемічним вірусом. Я пам'ятаю цього хворого, його звали пан Роман, він їхав із США через Париж, і привіз вірус. У нього була пневмонія, він успішно вилікувався і здоровий поїхав.
Потім настало літо, тобто не було умов для поширення вірусу, але його завезення все одно відбувалося. І коли вже в серпні ми протестували матеріал пацієнта, який прибув з Таїланду і лежав у 9-й лікарні з пневмонією, виявилося, що це вже другий випадок. Цей хворий теж одужав.
Тобто випадки захворювання були, але вірус ще не отримав поширення. Все починалося під час різкого осіннього похолодання із західних областей - Тернопільської, Хмельницької. Міграційні процеси через кордон там досить інтенсивні, а в Західній Європі вже було підтверджено багато випадків пандемічного грипу. Але там смертей було менше, тому що у людей була настороженість. А у нас завезення вірусу пішло, а настороженості ніякої, тому що не всі розуміли, що відбувається. Люди, у тому числі вагітні жінки, продовжували ходити в громадські місця, наприклад, в церкву, там інфікувалися вірусом, а потім невчасно зверталися по медичну допомогу. Тоді померло близько сотні вагітних, це ж колосальна трагедія!
- Тобто кількість жертв була обумовлена відсутністю настороженості, а не якоюсь аномальною агресивністю вірусу?
- Так. Пізніше люди, особливо з трьох найбільш уразливих категорій - вагітні, з діабетом, ожирінням, - почали звертатися до лікарів, лягати в лікарні. Адже серед померлих у першу хвилю пандемії у 2009 році переважали саме такі люди - не молоді здорові, а молоді, але з факторами ризику.
- А як вірус вибирає собі жертв?
- Як правило, для сезонних вірусів грипу групою ризику є літні люди і люди з хронічною патологією. Тобто вірус призводить до загострення хронічного захворювання, тому частіше вмирають літні. Хворіють найбільше діти, тому що багато з них уперше стикаються з вірусом, а помирають від сезонного грипу саме літні.
Але коли прийшов пандемічний грип, ситуація довго була незрозумілою: літні хворіли мало, діти хворіли, але легко одужували без особливих ускладнень, а вмирали люди працездатного віку - від 17 до 50-ти років. Але гинули ті, хто мав фактори ризику, або ті, хто не звертався до лікаря, а лежав і чекав, що саме мине.
- У чому різниця між сезонним і пандемічним грипом?
Пандемічний вірус H1N1 з'явився як потрійний реассортант: вірус грипу людини, грипу свині і грипу птахів
- Сезонний вірус, як правило, знайомий людині з дитинства, коли вона зіткнулася з ним уперше. Потім у разі захворювання клітини пам'яті передають сигнал, В-лімфоцити починають швидко продукувати антитіла, які зв'язують і нейтралізують вірус, і людина видужує.
А пандемічний вірус H1N1 з'явився як потрійний реассортант: вірус грипу людини, грипу свині і грипу птахів. Тобто вони обмінялися генетичною інформацією і утворилася така химера, яка в інших випадках померла б, але в неї був присутній ген трансмісивності, і це забезпечувало його передачу через повітря від людини до людини. А от клітин імунної пам'яті не було, тому що вірус був абсолютно новим.
ТАМІФЛЮ РОЗРОБИЛИ ПІСЛЯ ТОГО, ЯК ЛЮДИ ЗАРАЗИЛИСЯ ГРИПОМ ВІД ПТАХІВ
- Коли з'явилися перші ліки від грипу?
- Специфічні ліки від грипу, тобто ті препарати, які діють безпосередньо на вірус, з'явилися не так давно.
Першим приблизно в 1967 році був ремантадин. Але він діяв тільки на віруси грипу А, а вони вже набули до нього резистентності, яка закріпилася у вірусах на генетичному рівні. Тобто вона передається цим вірусам з покоління в покоління, тому використання ремантадину навіть проти вірусу грипу А неефективне вже років п'ятнадцять.
А нові препарати - так звані інгібітори нейрамінідази були розроблені спеціально на випадок пандемії. Після того як в 1997 році в Гонконгу люди від птахів заразилися пташиним вірусом і з 18 лабораторно підтверджених випадків 6 людей померло, всі занепокоїлися, знайшли великі гроші і створили препарат, який би блокував нейрамінідазу. До них належать таміфлю та реленза, є й інші - пірамівір, ланонімівір, але у нас вони не зареєстровані.
Ці так звані інгібітори нейрамінідази потрібно починати використовувати у перші 48 годин від початку захворювання, щоб, коли клітина наповнюється вірусами, вони не могли вийти з неї. А коли вони не уражують інші клітини, інфекційний процес переривається і людина досить швидко одужує.
Але якщо людина звернулася або її привезли до лікаря на сьомий день, то вже стільки клітин зруйновано, що рятувати нічого.
- Тобто під час пандемії "іспанки" на початку 20 століття людей взагалі не було чим лікувати?
- По-перше, тоді не знали, що це вірус - він був відкритий у 1933 році англійськими вченими Смітом, Ендрюсом і Лейдлоу. По-друге, ще не було і антибіотиків для лікування бактеріальних ускладнень, спровокованих грипом. Вірус руйнував клітини і давав дорогу бактеріям, які є скрізь - на слизових, у повітрі. Вони починали розмножуватися, оскільки зруйновані вірусом клітини є хорошим живильним середовищем для бактерій, і викликали вторинну пневмонію. А антибіотиків, які могли б припинити розмноження цих бактерій і ліквідувати викликане ними запалення, не було. Звідси й мільйони смертей від "іспанки" в усьому світі.
- У 2009 році теж повідомлялося про велику кількість легеневих ускладнень, при яких легені буквально «згоряли».
- Тоді у хворих часто розвивалася так звана первинна вірусна пневмонія: імунна система дуже інтенсивно реагувала на вірус, і відбувався набряк легенів. Тобто її клітини кидалися туди, легені заповнювалися рідиною, судини ставали проникними, і відбувалися крововиливи в легені. Тому, на жаль, вони так і виглядали.
- Нинішня епідемія грипу в Україні теж забрала життя 364 осіб. На ваш погляд, у чому причина? Адже і про вірус уже багато відомо, і ліки є.
- Я думаю, що вона соціальна, а не медична.
По-перше, через реформу системи охорони здоров'я, яка, ймовірно, повністю так і не заваршена, багато людей, особливо у сільській місцевості, втратили доступ до кваліфікованої медичної допомоги. А крім того, що лікарів не скрізь вистачає, люди їм не довіряють. До того ж, багато людей розуміють, що лікування коштує грошей, а їх немає, тому лежать і чекають, поки саме мине. Але, на жаль, не у всіх минає.
- Медики неодноразово нагадували, що лікування грипу потрібно розпочати протягом перших 48 годин. Але як можна встигнути за цей час його точно діагностувати?
Перший фактор - це епідемічна ситуація в країні. Другий - характерна клінічна картина захворювання. Якщо воно почалося з нежиті, тоді це не небезпечно. Навіть якщо пізніше піднімається температура, швидше за все, це пов'язано з бактеріальними ускладненнями. Лікар призначив антибіотики і все, нехай хворий лежить вдома.
А якщо хвороба починається з різкого підйому температури, головного болю, ломоти, а наступного дня або через день приєднується нежить або сухий кашель, то це грип.
- При цих клінічних ознаках відразу призначають таміфлю?
- Ні, цей препарат потрібен не всім, а тільки тим, у кого є фактори ризику, тяжкий перебіг захворювання або загроза ускладнень. Якщо лікар бачить, що пацієнт, припустимо, переніс операцію на серці, часто хворіє бронхітом, страждає ожирінням або діабетом, тобто існують фактори ризику, тоді він призначає специфічне лікування. А всім підряд це не потрібно. Як правило, в більшості випадків організм з цим справляється: не всі ж помирають, хворіють мільйони, а померли в даному випадку сотні.
- Чи можна якось підготуватися, зміцнити здоров'я, наприклад, пропити курс вітамінів, щоб убезпечити себе від можливої другої хвилі грипу?
- Весь цивілізований світ вакцинується, а у нас можна, наприклад, молитися, але навряд чи це допоможе! Ще можна сховатися від грипу.
Ми традиційно робимо щеплення, оскільки, по-перше, працюємо з цими збудниками, по-друге, якось взагалі не хочеться хворіти. В цьому році вакцина за штаммовим складом якнайкраще збіглася з тими вірусами, які циркулювали і викликали епідемію, тому ми почувался в безпеці.
- Який запас міцності цого щеплення?
- Вважається, що рік, але оскільки в організмі зберігаються клітини імунної пам'яті, то можна сказати, що він безстроковий. До того ж, вакцина коштує 150 гривень, а лікування ускладнень, якщо виживеш, потягне не на одну тисячу. Тому мені незрозуміло, коли хтось говорить, що у нього немає грошей на вакцину, але при цьому купує коньяк або парфуми.
Адже жодна людина з померлих у цю епідемію грипу не була прищеплена!
Надія Юрченко, Київ.