Хронічне обструктивне захворювання легень - серед основних причин смертності: які симптоми
Хронічне обструктивне захворювання легень є однією з причин смертності у світі. Майже 90% смертей від ХОЗЛ серед осіб віком до 70 років стаються у країнах з низьким та середнім рівнем доходу.
Як повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) називають однією з найбільш поширених хронічних респіраторних недуг. Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів.
За даними ВООЗ, хронічне обструктивне захворювання легень є третьою за значущістю причиною смертності у світі.
Куріння тютюну є причиною понад 70% випадків ХОЗЛ у країнах з високим рівнем доходу. У країнах із низьким та середнім рівнем доходу куріння тютюну є причиною 30–40% випадків ХОЗЛ, а забруднення повітря у житлових будинках є основним фактором ризику.
ХОЗЛ розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей від 40–50 років.
Серед основних симптомів ХОЗЛ:
- постійна задишка;
- хронічний кашель;
- відкашлювання мокротиння.
Головна причина розвитку хронічного обструктивного захворювання легень — тютюновий дим, тож найбільш уразливі до ХОЗЛ завзяті курці, у них хвороба прогресує швидше, ніж у тих, хто не вживає тютюн. Існують й дослідження, які вказують на зв’язок пасивного куріння й ризику розвитку ХОЗЛ.
До інших факторів ризику хронічного обструктивного захворювання легень належать наявність пилу, диму й випарів хімічних речовин на робочому місці (наприклад, вугільний чи зерновий пил, зварювальні гази); забруднення повітря у житлових приміщеннях; часті інфекції нижніх дихальних шляхів у дитинстві; астма; генетичний чинник: майже в 1 зі 100 людей з ХОЗЛ є схильність до розвитку дефіциту речовини, що захищає легені.
Повністю вилікувати хронічне обструктивне захворювання легень неможливо. Лікування може полегшити симптоми й загалом поліпшити якість життя, а також знизити ризик смерті. Тож своєчасна діагностика й лікування допоможуть вас уповільнити розвиток хвороби. Найефективнішим кроком для курців, звичайно, буде відмова від куріння.
Ускладнення внаслідок ХОЗЛ
Респіраторні інфекції. Люди з ХОЗЛ частіше хворіють на застуду, грип і пневмонію. Будь-яка респіраторна інфекція може значно ускладнити дихання та спричинити подальше пошкодження легеневої тканини.
Проблеми із серцем. З причин, які до кінця зрозумілі, ХОЗЛ може збільшити ризик серцевих захворювань, включаючи серцевий напад.
Рак легенів. Люди з ХОЗЛ мають вищий ризик розвитку раку легень.
Високий кров'яний тиск у легеневих артеріях. ХОЗЛ може спричиняти підвищений кров'яний тиск в артеріях, які несуть кров у легені (легенева гіпертензія).
Депресія. Ускладнене дихання може перешкодити займатися тим, що вам подобається. А боротьба з важким захворюванням може сприяти розвитку депресії.
Тож, щоб запобігти ХОЗЛ:
- Відмовтеся від вживання тютюну, уникайте пасивного куріння.
- Уникайте перебування у місцях із забрудненим повітрям - як атмосферним, так і в приміщеннях.
- Вакцинуйтесь проти грипу, COVID-19 і пневмококової інфекції (особливо це стосується людей з групи ризику - після 65 років, за наявності важких супутніх захворювань).
- Дотримуйтесь здорового способу життя.
Без лікування симптоми зазвичай прогресують. Також можуть бути періоди раптового погіршення стану, відомі як загострення.