Ветеранське мистецтво в культурному дискурсі України

17 жовтня, 13:00 - дискусія на тему: “Ветеранське мистецтво в культурному дискурсі України”.

Організатор: Міністерство у справах ветеранів України.

Учасники: Юлія Лапутіна – міністр у справах ветеранів України; Галина Григоренко - заступник міністра культури та інформаційної політики України; Римма Зюбіна – українська акторка, телеведуча та громадська активістка; Павло Вишебаба – митець, поет, командир відділення 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша; Коля Сєрга – співак, командир Культурного десанту, військовослужбовець; Владислав Кириченко – засновник бренду «Наш Формат», підприємець, меценат, громадський діяч; Володимир Федоренко – військовослужбовець, голова Житомирської обласної ради.

Модератор: Вікторія Сісецька - державний експерт з питань формування  громадянської ідентичності Міністерства  у справах ветеранів України.

Теми до обговорення:

  • Сфери розвитку ветеранського мистецтва: вплив на утвердження української громадянської ідентичності в умовах війни (прогнозований вплив у повоєнний період).
  • Можливості ветеранського мистецтва прийти на заміну окупаційній культурі.
  • Підтримка митців-ветеранів державою і в громаді.

Довідково. Ветеранське мистецтво – діалог про збереження та підтримку української культури та цінностей у той час, коли ворог намагається знищити все українське. 

Ветеранське мистецтво почало розвиватися з 2014 року знайшовши свій прояв у літературі, картинах, фотографіях, піснях, а з початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України воно отримало новий поштовх для розвитку та набуло нового суспільного значення.

Формат заходу – офлайн + онлайн-включення (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн.

Прохання до журналістів прибувати за півгодини до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: pressroomu@gmail.com

Акредитація триватиме до 12:30 17 жовтня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/c/UkrinformTV

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Ветеранське мистецтво має повністю інтегруватися в українську культуру - Лапутіна

Мистецтво ветеранів не має перетворитися на субкультуру у межах загальноукраїнського мистецтва.

На цьому наголосила міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна під час дискусії на тему: “Ветеранське мистецтво в культурному дискурсі України”, що відбулася в пресцентрі Укрінформу.

"Мистецтво ветеранів має бути інтегроване в культурний контекст України. Аби саме через нього ми розуміли, що ті цінності, які несуть військові, сприймаються рештою суспільства як свої. Ми не можемо допустити, щоб це мистецтво стало субкультурою", - сказала вона.

Лапутіна відзначила необхідність створення ліричних творів, у яких військові змогли б висловити власне сприйняття мирного життя на тлі військової тематики, традиційно притаманної ветеранському мистецтву.

"Це інструмент інтеграції наших військових у суспільство, й інструмент, що не дозволить допустити прогалин між суспільством і військовослужбовцями", - підкреслила вона.

Міністр зазначила, що на сьогодні ветеранське мистецтво є вкрай вагомим "у контексті боротьби дискурсів і культурно-історичних парадигм", які розгортаються поряд із театром бойових дій.

"Важливо, щоб наша культура, яка є квінтесенцією цінностей українського суспільства, несла сьогодні переможні наративи й правду про сутність української душі. Тому мистецтво, яке творять наші військовослужбовці та ветерани, є актуальним з боку культурного насичення українського суспільства", - підкреслила вона.

Як повідомлялося, ветеранське мистецтво почало розвиватися з 2014 року, знайшовши свій прояв у літературі, картинах, фотографіях, піснях.

МКІП закликав митців не припиняти діяльність під час війни

Діяльність українських митців під час війни реінтегрує військових до цивільного життя.

Про це заступниця міністра культури та інформаційної політики Галина Григоренко повідомила під час дискусії на тему: “Ветеранське мистецтво в культурному дискурсі України”, що відбулася в пресцентрі Укрінформу.

"Надзвичайно важливо продовжувати творити під час війни. Багато наших колективів театрів, оркестрів, акторів, співаків їздять зараз по госпіталях, по військових частинах, щоб дати те, що поверне військового до цивільного життя і він зрозумів, що цей жах навколо – це не назавжди", - сказала вона.

Водночас Григоренко підкреслила, що мистецтво, яке робиться для військових, не лише надихає, а й "надає сенс тому, за що ти воюєш, розуміння того, що захищаєш".

Вона зауважила, що понад 300 років росія намагалася знищити Україну культурно й ментально, і продовжує вдаватися до тих же методів і зараз: замінює топоніми на захоплених територіях і наповнює бібліотеки своєю літературою.

"Характерним ставленням росіян до української культури є події в Ізюмі та Балаклії. Зокрема, у Балаклійській бібліотеці вони замінили українську літературу, поклали її окремо, підготувавши на знищення, привезли свою, російську, та бюст пушкіна", - зазначила заступниця міністра.

Тому, за її словами, "наше завдання - повернути українські наративи в український культурний простір, повертаючи українську літературу, стимулюючи українських артистів давати принаймні невеликі концерти".

Як повідомлялося, міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна впевнена, що ветеранське мистецтво має повністю інтегруватися в українську культуру.

У Культурному десанті закликають українців долучатися до проєктів «Стіни культури» і «Поверни живим»

Командир Культурного десанту співак Коля Сєрга закликав українських митців приєднуватися до руху "Стіни культури" щодо створення муралів у деокупованих містах, а громадян - купувати книги для військових у межах акції «Поверни живим».

Про це він сказав під час дискусії “Ветеранське мистецтво в культурному дискурсі України”, що відбулася в Укрінформі.

"Ми поїхали по відомих містах – до Балаклії, Ізюма, Шевченкового та Куп’янська й замалювали їх яскравим стрітартом, по 7- 8 малюнків зробили в кожному місті. Ми закликаємо художників та митців України приєднуватися до руху, який називається "Стіни культури", - сказав артист.

Сєрга зазначив, що у проєкті вже бере участь команда муралістів - художників Одеси, Харкова, Києва та Рівного.

Водночас він нагадав про акцію "Поверни живим", спрямовану на підтримку літературного сектору.

"У різних книгарнях будуть розповсюджені QR-коди, за якими будь-хто зможе купити книгу та відправити її на фронт, обов'язково написавши листа з поясненням, чому було обрано саме цю книгу та як вона зможе допомогти чи надихнути. Ми Культурним десантом будемо доставляти книгу на фронт, де захисники зможуть прочитати її, а також зав'язати листування з тими, хто її відправив", - пояснив Сєрга.

Він висловив упевненість у тому, що зараз українська культура змінила свій кут зору із матеріальних цінностей на духовні.

"Наразі свідомі культурні діячі, хоча поки й не всі, починають працювати на духовні, екзистенційні цілі, на об'єднання. Відбувся рефреймінг культури, і вона почала виконувати ту місію, для якої була створена", - переконаний музикант.

За його словами, Культурний десант також продовжує виконувати своє початкове завдання - проводить концерти для військовослужбовців на фронті.

Культурний десант – це підрозділ, який займається культурно-психологічним забезпеченням українських військових. Він регулярно дає концерти в деокупованих містах, зокрема у лікарнях і бомбосховищах.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк