Презентація результатів дослідження «Як читають українці під час повномасштабної війни – 2023»

12 жовтня, 12:00 - презентація результатів дослідження «Як читають українці під час повномасштабної війни – 2023». 

Організатори: Медіацентр Україна – Укрінформ, Український інститут книги.

Спікери: Ростислав Карандєєв - т. в.о. міністра культури та інформаційної політики України; Олександра Коваль - директорка Українського інституту книги; Оксана Бруй -  президентка Української бібліотечної асоціації, голова Наглядової ради УІК; Олександр Афонін - президент Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів;  Радослава Кабачій - менеджерка програми «Соціальний капітал» Міжнародного фонду «Відродження» (онлайн); Анастасія Шуренкова -  керівниця відділу соціально-політичних досліджень агенції Info Sapiens; Юрій Марченко - керівник відділу стратегії й аналітики УІК.

Чому це важливо? 

Мета дослідження – вивчення актуальної ситуації щодо читання як соціально-культурної практики українців різних вікових категорій.  Врахувавши дані попередніх досліджень читання серед українців за 2018 та 2020 рік,  дослідникам агенції Info Sapiens  вдалося провести порівняльний аналіз показників у динаміці. Зафіксовані поточні кількісні показники досягнення  цілей Стратегії розвитку читання «Читання як життєва стратегія» до 2032 року, а також показники  динаміки читання з урахуванням повномасштабної російської агресії.

Дослідження провели фахівці дослідницької агенції Info Sapiens у серпні-вересні  цього року на замовлення Українського інституту книги завдяки підтримці Міжнародного фонду «Відродження» і сприяння ГО «Форум видавців».

Формат заходу – офлайн (Зала 1) + онлайн.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн та в чаті трансляції на YouTube.

Прохання прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTVа також  ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/aboutна фейсбук-сторінці  Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.

Підсумкові матеріали:

Понад сім мільйонів українців скористалися послугами бібліотек за 2022 рік - експертка

Протягом 2022 року 7,1 мільйона українців скористалися послугами бібліотек, більшість із яких - особи, віком від 22 років і старше.

Про це повідомила президентка Української бібліотечної асоціації, голова Наглядової ради УІК Оксана Бруй під час презентації дослідження "Як читають українці під час повномасштабної війни – 2023", що відбулася в Медіацентрі Україна - Укрінформ.

"Той відсоток людей, які читають зараз у бібліотеках, не такий вже і малий. Він корелюється з офіційною статистикою тих, хто скористався послугами бібліотек у 2022 році. Зокрема послугами бібліотек скористалися 7,1 мільйона українців. Якщо за віком, то до 15 років - 2,2 мільйона. До 7 років - 244 тисячі, 15-17 років - 579 тисяч, 18-21 рік - 598 тисяч, від 22 років і старше - 3,7 мільйона", - сказала вона.

Водночас Бруй констатувала, що з 2018 року спостерігається спад читання в бібліотеках. Однією з причини є необхідність поповнення бібліотечних фондів сучасною актуальною літературою. Також експертка зауважила, що багато людей, які були читачами в бібліотеках, зараз служать на фронті або виїхали за кордон.

Як повідомляв Укрінформ, бібліотеки Київської області вже списали понад 400 тисяч примірників книжок, виданих російською мовою.

Частка українців, які регулярно читають, за три роки зросла вдвічі - експерт

В Україні щодня читають друковані й електронні книги або прослуховують аудіокниги 16% громадян віком від 16 років, що вдвічі більше, ніж у 2020 році.

Про це свідчить опитування "Як читають українці під час повномасштабної війни – 2023", проведене дослідницькою агенцією Info Sapiens у серпні-вересні на замовлення Українського інституту книги, результати якого презентували в Медіацентрі Україна - Укрінформ.

Керівник відділу соціально-політичних досліджень Info Sapiens Анастасія Шуренкова пояснила, що дослідники сфокусувалися саме на дозвіллєвому читанні.

"Це не є читання рефератів для навчання, для школи. Це саме те читання, під час якого людина робить вільний вибір між тим, як подивитися Ютуб, поскролити стрічку в соцмережах чи почитати книжку", - зазначила експерт.

Згідно із дослідженням, 16% опитаних щоденно на дозвіллі віддають перевагу читанню книжок - друкованих або електронних, а також прослуховуванню аудіокниг. Шуренкова підкреслила, що ця цифра вдвічі більша, аніж у 2020 році, коли регулярно читали лише 8% українців. Водночас частка тих, хто не читає, залишилася незмінною - на рівні третини від загальної кількості опитаних.

Шуренкова зауважила, що 21% опитаних воліють читати друковані твори, 15% респондентів віддають перевагу електронним книжкам, а 10% проводять дозвілля за прослуховуванням аудіокниг.

Своєю чергою директор УІК Олександра Коваль констатувала, що після повномасштабного вторгнення українці "почали читати суттєво більше, і на це варто зважати, будуючи далі державну політику у галузі промоції читання".

Т.в.о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандеєв звернув увагу на той факт, що поичнаючи від молодшого шкільного віку і далі інтерес до друкованої книжки спадає і перевага надається електронним ресурсам.

"Очевидно, що держава має створити певну виховну пропозицію для дітей від 14 років, що полегшить доступ до книги, зокрема і з фінансового боку. З цією метою УІК наступного року реалізуватиме програми щодо надання сертифікатів на купівлю книг громадянам України молодшого віку. Зараз ідеться про сертифікати для немовлят та для чотирнадцятирічних, але ми працюємо над уточненням віку", - сказав ічільник МКІП.

Дослідники також зазначають, що у 2023 році переважна більшість українців (65% опитаних) у вільний час переважно читають новини у месенджерах: Телеграмі, Ватсапі, Вайбері. А 57% респондентів переглядають стрічки у соціальних мережах, таких як Фейсбук, Інстаграм, Тікток.

Дослідження "Як читають українці під час повномасштабної війни – 2023"проводилося на всій територіє України, окрім тимчасово окупованої, шляхом особистого опитування дітей та підлітків віком від 6 до 17 років (1000 інтерв'ю), а також телефонного опитування 1000 дорослих віком від 16 років.

Як повідомляв Укрінформ, наступного року в Україні будуть реалізовані дві нові програми підтримки книговидавничої справи і читання, які передбачають надання адресної грошової допомоги для придбання книг та державних субсидій розповсюджувачам видавничої продукції.

Відео: 

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк