Обговорення Концепції статусу громади як юридичної особи

13 листопада,  15:00  - круглий стіл на тему: «Обговорення Концепції статусу громади як юридичної особи».

Організатор: Центр політико-правових реформ.

Учасники: Ігор Коліушко - голова правління Центру політико-правових реформ; Анатолій Заєць - доктор юридичних наук, професор, завідувач кафедри загальнотеоретичного правознавства та публічного права НУ «Києво-Могилянська академія, член-кореспондент Національної академії правових наук України; Роман Майданик - експерт з цивільно-правових питань, доктор юридичних наук, професор кафедри цивільного права КНУ імені Тараса Шевченка, академік Національної академії правових наук України; Олена Бориславська - докторка юридичних наук, професорка кафедри конституційного права ЛНУ ім. Івана Франка; Олег Ільницький - експерт з питань місцевих фінансів і бюджетів, податкових питань.

Довідково. Круглий стіл проходитиме в рамках проєкту GIZ «Підтримка формування державної політики розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні».

Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Реєстрація та акредитація на круглий стіл за посиланням

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.

Підсумкові матеріали:

Надання громадам статусу юрособи сприятиме відновленню історичної традиції міського самоврядування - експерти

Надання громадам статусу юридичної особи на основі європейської практики стане відновленням історичної традиції у сфері міського самоврядування, яка діяла в Україні упродовж століть.

На цьому наголосив доктор юридичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії правових наук України Анатолій Заєць, презентуючи під час круглого столу в Укрінформі Концепцію статусу громади як юридичної особи, яку підготував Центр політико-правових реформ у межах проєкту за підтримки "U-LEAD з Європою".

Він нагадав, що у резолюції Європейського парламенту від 1 лютого 2021 року з імплементації договору про Асоціацію з Україною міститься заклик до "запровадження поняття територіально-громадського утворення як юридичної особи, що є усталеною практикою в Європейському Союзі та визнано в Європейській хартії місцевого самоврядування”.

“На сьогодні є всі конституційні підстави для такої правосуб’єктності... Надання громадам статусу юридичних осіб публічного права створить, по-перше, передумови для впорядкування економічної бази громад, сприятиме чіткому визначенню суб’єкта, що діє від імені громади, сприятиме повноправній участі у цивільних відносинах і також слугуватиме відновленню усталеної української історичної традиції у сфері міського самоврядування, яка діяла упродовж століть за Магдебурзьким правом. І це відновлення традиції для України, я думаю, надзвичайно важливе”, - підкреслив Заєць.

Він зазначив, що робоча група, яка працювала над Концепцією, запропонувала внесення змін до цивільного і трудового законодавства.

“Також окреслили шляхи усунення можливих негативних наслідків... Зокрема, ми запропонували поняття і процедуру стану фінансового оздоровлення громади, врегулювання трудового права суб’єктності громади. Ми також спробували окреслити етапи реалізації Концепції і запропонували як перший етап внесення змін до чинного законодавства, другий етап — внесення змін до підзаконних нормативних актів і третій етап, після завершення воєнного стану, — внесення змін до Конституції України”, - сказав науковець.

Професор кафедри конституційного права Львівського національного університету ім. Івана Франка доктор юридичних наук Олена Бориславська зауважила, що під час роботи над Концепцією автори проаналізували відповідний досвід європейських держав.

"Із держав, які є на Європейському континенті, Росія і Білорусь — це ті країни, в яких громади не мають статусу юридичної особи. В усіх інших державах громада - це територіальне утворення, яке діє з комплексним статусом, і це те територіальне утворення, яке є юридичною особою”, - зазначила вона.

За словами Бориславської, Україна зараз "робить дуже багато для того, щоб стати членом Європейського Союзу, і рухається в напрямку євроатлантичної інтеграції”.

“Тому навіть в умовах воєнного стану ми не можемо дозволити собі скласти руки і не продовжувати реформ, бо це те, чого прагне очевидно український народ. І водночас це і те, за що борються Збройні сили і весь український народ. І тому наші пропозиції, звичайно, розраховані й на той випадок, якщо умови воєнного стану припиняться і тоді можна буде в один спосіб реалізувати цю Концепцію включно із змінами до Конституції”, - сказала науковець.

Водночас вона додала, що запропонований і "інший варіант, який передбачає реалізацію цієї дуже потрібної, важливої ідеї і умови євроінтеграції через законодавче регулювання".

Голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко зазначив, що 30 листопада планується провести "велику конференцію, присвячену місцевому самоврядуванню на шляху України до Європейського Союзу", на якій будуть представлені напрацьовані матеріали.

Круглий стіл відбувся в межах проєкту GIZ «Підтримка формування державної політики розвитку місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні».

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк