Осіння посівна 2023 та експорт українського зерна
13 листопада, 12:00 - брифінг на тему: "Осіння посівна 2023 та експорт українського зерна".
Організатори: Медіацентр Україна – Укрінформ.
Спікер: Денис Марчук - заступник голови Всеукраїнської аграрної ради.
Теми до обговорення:
- Результати осінньої посівної.
- Експорт українського зерна: поточні рішення та перспективи.
- Ситуація в українському агросекторі.
Формат заходу – офлайн (Зала 1).
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 1) та в чаті трансляції на YouTube.
Прохання прибувати за пів години до заходу.
Акредитація представників ЗМІ здійснюватиметься перед заходом в агентстві.
Захід транслюватиметься на YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV, а також ютуб-каналі Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.youtube.com/@mediacenterukraine-ukrinfo5672/about, на фейсбук-сторінці Ukraine Media Center Ukrinform: https://www.facebook.com/UkraineMediaCenter/.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. У разі демонстрації ролика в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1Bcn.
Підсумкові матеріали:
Площі під озиминою скоротилися вдвічі порівняно з довоєнними показниками - експерт
Українські аграрії під час осінньої посівної кампанії-2023 посіяли вдвічі менше озимих, ніж до війни.
Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна-Укрінформ сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук.
Він повідомив, що цьогорічна посівна завершується. І вже зрозуміло, що площі під озиминою знову скоротилися. Зокрема, пшеницею вдалося засіяти трохи більше ніж 3,8 млн га, тоді як восени 2021 року цей показник становив 6,1 млн га.
“Загалом озимими культурами засіяли удвічі менше площ, ніж зазвичай було до війни. Причини зрозумілі: окупація ворогом частини українських територій, небезпека у прифронтових зонах, велика кількість забруднених вибухонебезпечними предметами земель. Додаткові чинники — відсутність в аграріїв коштів, а також погодні умови: через посуху селяни не змогли вчасно вийти в поле”, - розповів експерт.
Особливо він наголосив на відсутності фінансового ресурсу для польових робіт. Адже сільгоспвиробники втратили за цей рік до 100 млрд грн через проблеми з реалізацією продукції.
“Логістика створила велику проблему з ціновою позицією. Тож вирощування фактично всієї групи зернових та навіть соняшнику для багатьох підприємств стало збитковим. За таких умов говорити про можливість розширити посівні площі не доводиться”, - деталізував Марчук.
Але це, за його словами, не позначиться на продовольчій безпеці країни. Адже площ, які засіли восени, та які планують посіяти наступної весни, вистачить для того, щоб повною мірою забезпечити наші внутрішні потреби.
“Єдине, на що це впливатиме, — це експортний потенціал, а отже можливість отримувати валютну виручку для держави та обігові кошти для вітчизняних товаровиробників. Аби поліпшити ситуацію з вирощуванням збіжжя на експорт, дуже важливо до весни знайти можливості для додаткового пільгового кредитування селян. Зрозуміло, що прямих дотацій через продовження війни не буде, але кошти ж потрібно десь брати, зокрема, розширюючи можливості участі аграріїв у державній програмі “Доступні кредити 5-7-9%”, - сказав заступник голови ВАР.
Як повідомлялося, за даними Мінагрополітики, станом на 7 листопада в Україні засіяли озимими культурами 5,53 млн га, у тому числі понад 4,38 млн га - зерновими. Також аграрії посіяли 1,14 млн га озимого ріпаку.
Цьогорічний врожай зернових та олійних перевищить 80 млн тонн - прогноз ВАР
У Всеукраїнській аграрній раді прогнозують, що цього року в Україні зберуть щонайменше 80 млн тонн зернових та олійних культур, що відповідає показникам мирних 2016-17 років.
Про це на брифінгу в Медіацентрі Україна - Укрінформ сказав заступник голови Всеукраїнської аграрної ради (ВАР) Денис Марчук.
Він нагадав, що цього року вітчизняні аграрії вже зібрали більше збіжжя, ніж загалом у 2022-ому: 72 млн тонн проти 68 млн тонн.
“І цей показник ще покращиться. Адже триває масове збирання кукурудзи. Щоправда, багато хто не планує дозбирувати цю культуру, залишаючи її на полі через нерентабельність. Але тим не менше, матимемо показник щонайменше у 80 млн тонн. Це фактично стільки ж, як збирали у мирні 2016-17 роки. Тож ми розуміємо, що в умовах війни йдеться про дуже хороший результат”, - наголосив експерт.
Водночас обсяги експорту вирощеної аграріями продукції цього маркетингового сезону (з 1 липня) набагато менші, ніж минулого.
“На жаль, ми вже відсотків на 30 відстаємо від торішніх темпів постачання збіжжя на експорт. Дотепер вдалося експортувати лише трохи більше 9 млн тонн агросировини, тоді які торік на цей час показники експорту перевищували 14 млн тонн. Тоді, нагадаю, працювала “зернова ініціатива”: попри проблеми, які штучно створювала Росія, кораблі активно транспортували зерно. Зараз же покладаємося, в основному, тільки на можливості наземних та річкових шляхів. Звісно, частково допомагає і створений нашими військовими гуманітарний коридор”, - сказав Марчук.
Він нагадав, що, попри труднощі, в жовтні вдалося поліпшити показники експорту і продати за кордон приблизно 4,8 млн тонн зернових та олійних. Завдяки роботі гуманітарного коридору вперше за останній час відбулося підвищення внутрішніх закупівельних цін на агросировину, адже до того селяни часто змушені були продавати збіжжя дешевше за собівартість. Поміж позитивів — і зниження вартості фрахту кораблів, які заходять у річкові порти Дунаю.
Водночас заступник керівника ВАР нагадав про посилення проблем із сухопутними маршрутами: польські перевізники із 6 листопада блокують повноцінний рух вантажів через кордон.
“Тисячі автомобілів стоять у заторах. Це додаткові фінансові втрати. Зараз складно підрахувати, про які суми йдеться, адже діалог щодо врегулювання ситуації триває. Але, за моїми даними, наразі йдеться про запізнення на маршрутах на 4-6 днів”, - додав Марчук.
Як повідомлялося, за даними Мінагрополітики, станом на 10 листопада в Україні намолотили 71,5 млн тонн зерна нового врожаю: 51,3 млн тонн - зернових та 20,2 млн тонн олійних культур. Зокрема, зернові та зернобобові зібрали із 9,8 млн га при врожайності 52,1 ц/га, олійні — із 8 млн га за середньої врожайності 24,9 ц/га.
Відео:
Video:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк