Державна стратегія наркополітики: підсумки громадського обговорення
18 грудня, 13:00 - круглий стіл на тему:«Державна стратегія наркополітики: підсумки громадського обговорення».
Організатор: ГО "Міські ініціативи та суспільні трансформації (МІСТ).
До участі запрошені: Ігор Кузін - заступник міністра охорони здоров'я; Ірина Іванчук - начальниця відділу вірусних гепатитів та опіоїдної залежності Центру громадського здоров'я; Сергій Дрьомов - головний спеціаліст відділу забезпечення формування та реалізації політики з питань безпеки, правопорядку і протидії злочинності; Олена Кучерук - виконавча секретарка Комісії з наркополітики Східної та центральної Європи та Центральної Азії; Олег Димарецький - директор БО БФ «Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю (ВОЛНА)»; Ігор Козак - координатор консорціуму «DRUGPOLICY.UA», представник експертної ради з наркополітики в ENPUD (Eurasian Network of People who use drugs); Назарій Совсун - член правління ГО «Міські ініціативи та суспільні трансформації», співорганізатор Маршу Свободи за реформи державної політики щодо наркотиків; Володимир Тимошенко - президент ГО «Євразійський інститут наркополітики», ексголова Державної служби України з контролю за наркотиками, член Глобальної комісії з питань наркополітики (англ. Global Commission on Drug Policy (GCDP); Ніна Мюррей - PEPFAR; Наталія Подольчак - PEPFAR; Олександр Лебега - PEPFAR; Ірина Яковець - експертка платформи «Боротьба за здоровʼя», докторка юридичних наук; Андрій Яровий - фахівець з адвокації БО «Благодійний фонд «Надія та довіра»; Тетяна Лебедь - керівниця всеукраїнського об’єднання жінок, які живуть з наркозалежністю «ВОНА»; Ганна Довбах - виконавча директорка Євразійської асоціації зменшення шкоди (EHRA), заступниця голови Віденської комісії НУО (Vienna NGO Committee - VNGOC); представники Управління формування та реалізації політики і контролю Департаменту взаємодії з Національною поліцією України МВС України.
Коротко. Тема обговорення — вимоги до державної стратегії щодо наркотиків до 2030 року, які виникають у зв’язку з відкриттям переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
Довідково. 14 грудня лідери ЄС ухвалили рішення про початок переговорів з Україною щодо вступу до Євросоюзу. Європейська рада підтвердила, що юридичні й технічні аспекти цього процесу — переговорна рамка — будуть схвалені лише після повного виконання Україною всіх рекомендацій Єврокомісії. Далі Єврокомісія має дати позитивну оцінку виконання рекомендацій, і в процесі цієї оцінки можливі додаткові уточнення.
Одна з таких рекомендацій — ухвалення державної стратегії наркополітики та операційного плану зі змін законодавства. Попри те, що термін попередньої державної стратегії закінчився у 2020 році, документ на зміну так і не ухвалили. Громадські організації вже озвучували занепокоєння відсутністю прогресу в цьому напрямку.
31 липня 2023 року Міністерство охорони здоров’я оприлюднило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів України «Про схвалення Державної стратегії наркополітики на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2023 – 2025 роки».
Напередодні низка громадських організацій оголосили про створення відкритого громадського об’єднання DRUGPOLICY.UA. Мета об’єднання – втілення наступних принципів при формуванні стратегії державної політики щодо наркотиків:
- Необхідно спочатку ухвалити стратегію, а лише потім операційний план з її реалізації, одночасно це зробити неможливо.
- Нову стратегію з наркополітики можна ухвалювати лише після аналізу стану реалізації попередньої.
- Текст стратегії повинен містити чіткі індикатори успішності її виконання.
- Стратегія зобов'язана відповідати кваліфікаційним критеріям вступу України до Євросоюзу.
- Документ не може ігнорувати реалії воєнного стану та повномасштабної війни з Росією.
Формат заходу – офлайн (Зала 2) + онлайн - включення.
Журналісти зможуть поставити запитання офлайн (Зала 2).
Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.
Реєстрація, акредитація представників ЗМІ: p.m.kristina@gmail.com, т: +38 093 314 14 88 Христина Морозова.
Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.
Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.
Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.
Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram: https://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.
Підсумкові матеріали:
Державна стратегія наркополітики має бути збалансованою та орієнтованою на права людини - експерт
Нова державна стратегія наркополітики має містити найкращі практики, які застосовуються у Євросоюзі, та містити нові наукові підходи.
На цьому наголошували учасники круглого столу в Укрінформі “Державна стратегія наркополітики: підсумки громадського обговорення”.
“Наша стратегія, яка була ухвалена в 2013 році, залишається однією з найкращих, проте час минув і є потреба зробити наступний еволюційний крок, щоб Україна мала збалансовану та орієнтовану на права людини стратегію політики щодо наркотиків. Євроінтеграційні процеси дають Україні широкі можливості у сфері регулювання наркополітики. На мою думку, країни-кандидати в ЄС (Україна, Молдова, Грузія) мають використати цей момент і включити всі найкращі практики, які використовують в Євросоюзі”, – підкреслила виконавчий секретар Комісії з наркополітики Східної та Центральної Європи та Центральної Азії Олена Кучерук.
Вона також наголосила на впровадженні балансу між правоохоронною системою і охороною здоров'я в новому документі. На її думку, МВС має боротися з наркобізнесом, а МОЗ - дбати про постраждалих від впливу наркотичних речовин.
Автор попередньої Державної стратегії наркополітики, член Глобальної комісії з питань наркополітики Володимир Тимошенко висловив думку, що документ має містити нові наукові підходи, а його затвердженню має передувати обговорення з міжнародними партнерами та доопрацювання.
На необхідності доопрацювання проєкту стратегії наркополітики наголошувала і виконавчий директор Євразійської асоціації зменшення шкоди (EHRA) Ганна Довбах.
Своєю чергою член правління ГО “Міст” Назарій Совсун заявив: “Стратегія з наркополітики має бути не просто ухвалена, а й привести до змін, що суспільству наболіле. Стратегія має бути дорожньою картою України в ЄС, відповідати нормам і законам ЄС. Не можна допустити ухвалення формальної Державної стратегії з наркополітики, яка нехтує думками громадських організацій, експертів та авторитетних комісій”.
Водночас головний спеціаліст відділу забезпечення формування та реалізації політики з питань безпеки, правопорядку і протидії злочинності МВС Сергій Дрьомов заявив, що МВС намагається враховувати пропозиції щодо стратегії, які надають громадські організації.
"Строк дії попередньої стратегії закінчився ще 3 роки тому, через що вона потребує змін і узгодження нової. Коли була ухвалена попередня стратегія, ми отримали надзвичайно позитивні відгуки від міжнародних партнерів, хотілось би вірити, що і ця стратегія повторить успіх попередньої”, – сказав Дрьомов.
Як повідомлялося, 31 липня 2023 року Міністерство охорони здоров’я оприлюднило проєкт розпорядження Кабінету Міністрів “Про схвалення Державної стратегії наркополітики на період до 2030 року та затвердження операційного плану з її реалізації на 2023 – 2025 роки”.
Напередодні низка громадських організацій оголосила про створення відкритого громадського об’єднання DRUGPOLICY.UA., мета якого – втілення наступних принципів при формуванні стратегії державної політики щодо наркотиків.
Відео:
Замовити фото натисніть тут - Фотобанк