Моніторинг соціальної інтеграції ВПО: програма і результати дослідження

30 січня, 12.00 - презентація «Моніторинг соціальної інтеграції ВПО: програма і результати дослідження».

Організатор: Громадська організація «Аналітичний центр «Соціоконсалтинг».

Спікери: Ірина Демченко - кандидат економічних наук, директорка АЦ «Соціоконсалтинг», модераторка; Оксана Артюх - керівниця відділу вивчення громадської думки АЦ «Соціоконсалтинг»; Наталія Булига - канд. соц. наук керівниця відділу моніторингу і оцінки соціальних проєктів АЦ «Соціоконсалтинг».

Питання до обговорення:

  • Моніторинг на рівні територіальних громад: хто має ініціювати і впроваджувати.
  • Наскільки реалістичним є запровадження моніторингу?
  • Як краще використовувати дані моніторингу в умовах обмежених ресурсів?

Чому це важливо?

Аби влаштувати повноцінне життя на новому місці, внутрішньо переміщені особи долають чимало перешкод. Водночас ці люди є величезним ресурсом для розвитку приймаючих громад. Тому органам місцевої влади, лідерам громадянського суспільства важливо відстежувати процес інтеграції ВПО для визначення ефективних рішень. Необхідні дані можна отримати за допомогою моніторингу інтеграції ВПО у приймаючі громади. Саме розробці інструменту цього моніторингу, його апробації, підготовці методичних рекомендацій з проведення дослідження присвячений проєкт, над яким впродовж останніх шести місяців працювала команда АЦ «Соціоконсалтинг». Результати роботи будуть представлені під час заходу. Більш детальна інформація щодо методики і підсумків національного моніторингу соціальної інтеграції ВПО викладена у брошурі, з якою зможуть ознайомитись учасники презентації.

Захід проводиться у межах проєкту «Моніторинг соціальної інтеграції ВПО у приймаючі громади: розробка методики, її апробація та імплементація», який реалізує ГО «Аналітичний центр «Соціоконсалтинг» у межах проєкту «Фенікс», що виконується Фондом Східна Європа за підтримки Європейського Союзу.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників ЗМІ: anna@ukrinform.com.

Акредитація триватиме до 10:00 30 січня, для підтвердження необхідно вказати ім’я, прізвище, назву видання.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegramhttps://t.me/presscenter_ukrinform?fbclid=IwAR0st84A_-gZzdo-Yej3lg_laJJuJ1ImX1BcnOYGJ4BVfV0io9vdlyfFP3w.

Підсумкові матеріали:

На нинішньому місці проживання планують залишитися 70% ВПО — опитування

Згідно з даними опитування, 70% внутрішньо переміщених осіб (ВПО) в Україні планують залишитися на нинішньому місці проживання.

Про це сказала керівниця відділу моніторингу і оцінки соціальних проєктів АЦ «Соціоконсалтинг» Наталія Булига під час презентації «Моніторингу соціальної інтеграції ВПО: програма і результати дослідження» в Укрінформі.

“Перше питання, з якого хотілося б почати, це питання до респондентів щодо їхніх планів на майбутнє: чи вони планують залишатися далі в цій громаді, в цьому місці, чи змінюватимуть місце проживання найближчим часом? 70% сказали, що точно планують (залишатися - ред.), решта — ті, хто сказали: “важко відповісти” або “збираюся повертатися додому”... Тому ми розуміємо, виїжджати будуть ті пару відсотків, які вже роблять певні кроки для того, щоб виїхати, - шукають житло і роботу. Решта так чи інакше будуть жити в тому місті, де ми їх опитували, можливо, навіть і все життя. А якщо не все життя, то досить довго”, - сказала Булига.

Також вона поінформувала, що респондентам запропонували оцінити 20 сфер життя.

“Якщо подивитися рейтинг проблем, які хвилюють, то в ТОПі у нас матеріальне становище, житло, зайнятість, люди, які мають дітей, також говорили, що їх хвилює доступність і якість освіти. Але навіть якщо подивитися ті проблеми, які внизу рейтингу, - доступність психологічної чи юридичної допомоги, все одно близько третини сказали, що їх це хвилює, що їм це болить. Кожен третій. Але от ті проблеми, які найбільш актуальні — матеріальне становище, житло, це 80-90%”, - пояснила науковець.

Також вона зазначила, що 56% респондентів сказали, що в них є проблеми із задоволенням базових потреб.

“Тобто, це люди, яким не вистачає грошей або на їжу, або на одяг. Так, це певна суб’єктивна оцінка, але ми розуміємо, що, наприклад, звичайні громадяни кожного сезону не купують одяг для всіх членів родини увесь, а у ВПО є така потреба. Тому якщо вони говорять, що в них актуальні матеріальні проблеми, то воно дійсно є”, - вважає Булига.

За її словами, “найбільший страх ВПО, що в них не буде грошей на їжу, не буде, чим годувати дітей”.

Як пояснила науковець, така складна матеріальна ситуація виникла через те, що “лише трохи більше половини сказали, що в них є хоча б одна зарплата на сім’ю, тобто хоча б одна доросла людина має роботу, оплачувану зайнятість і працює”.

“У решти засоби до існування - це різні виплати: виплати соціальної допомоги для ВПО, інші виплати від держави, ті ж пенсії або якісь інші матеріальні допомоги, виплати від міжнародних організацій, які надаються, і навіть ті ж виплати соціальної допомоги для ВПО, ми бачимо, що 15% їх не мають”, - сказала Булига.

Вона пояснила, що проблема не в тому, що ВПО не можуть їх оформити, а, як показали результати опитування, “з певних причин особистих люди їх не оформляють”.

“Наступний факт, який нас неприємно вразив, той, що, навіть люди, які працюють, все одно мають великі матеріальні проблеми. 40% із тих, хто має роботу, оплачувану зайнятість, сказали, що вони не можуть задовольнити базові потреби. Тобто, їм не вистачає грошей на їжу і на одяг. Серед тих, хто не працює, хто покладається тільки на соціальну підтримку, - 70% таких. Це вже взагалі межа якогось фізичного виживання”, - вважає науковець.

Згідно з результатами опитування, 77% респондентів поскаржилися на високу вартість оренди житла та комунальних послуг, а 66% вбачають проблему в доступності житла. Також 58% респондентів бояться знову втратити дах над головою, а про страх руйнівних обстрілів, ракетних атак, під якими можуть опинитися приймаючі їх громади, заявили 59% опитаних.

Дослідження проведене у межах проєкту «Фенікс» за підтримки Фонду Східна Європа та Європейського Союзу з метою оцінити якість соціальної інтеграції ВПО в Україні та визначити нагальні проблеми у цій сфері для подальшого їх вирішення органами влади.

Соціологи опитали 800 внутрішньо переміщених осіб віком від 18 років в усіх регіонах України (за винятком тимчасово окупованих територій).

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк