Обговорення проєкту Плану управління басейном річок Криму

19 березня, 13.30 - презентація та обговорення проєкту Плану управління річковим басейном річок Криму 2025-2030 роки.

Організатори: Державне агентство водних ресурсів України, проєкт ЄС "Водні ресурси і екологічні дані" (EU4Environment).

Спікери: Ігор Гопчак - заступник голови Державного агентства водних ресурсів; Марія Шпанчик - начальниця управління забезпечення водними ресурсами; Олексій Ярошевич - експерт проєкту EU4Environment; Катерина Мудра - експерт Проєкту EU4ENVIRONMENT; Олена Марушевська - експерт Проєкту EU4ENVIRONMENT.

Коротко. Під час заходу буде представлено проєкт Плану управління річковим басейном річок Криму (ПУРБ річок Криму), а також обговорено необхідні подальші кроки в сучасних умовах та після деокупації українського півострова. 

Довідково. План управління річковим басейном -  інструмент для досягнення екологічних цілей – «доброго» екологічного та хімічного станів поверхневих вод і кількісного та хімічного станів підземних вод. Підготовка такого документа є зобов’язанням України в частині набуття членства в ЄС та вимогою національного законодавства.

В Україні вже підготовлено та оприлюднено проєкти планів управління для дев’яти річкових басейнів (у тому числі й басейну річок Криму). До червня 2024 року триватиме їхнє обговорення, а до кінця 2024 року очікується затвердження урядом України. 

У зв’язку з тимчасовою окупацією АР Крим та неможливістю отримання об’єктивної інформації про стан водних об’єктів півострова (річок, водосховищ, лиманів, прибережних вод) та водокористування, проєкт ПУРБ річок Криму містить неповну інформацію. Після деокупації АР Крим та відновлення діяльності відповідних компетентних структур ПУРБ річок Криму буде переглянутий та допрацьований в частині доповнення заходів для досягнення визначених екологічних цілей за результатами проведення інвентаризації, збору та аналізу даних.

Ознайомитися з документом можна на сайті Держводагентства за посиланням.

Формат заходу – офлайн (Зала 2).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Реєстрація та акредитація учасників і представників ЗМІ до 18.00 18 березня за посиланням

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/@UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Під час демонстрації ролика в ході прямого ефіру необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Читайте Пресцентр Укрінформу в Telegram.

Підсумкові матеріали:

Відновлення водойм деокупованого Криму фінансуватиметься за програмою Ukraine Facility

Реалізація плану управління водоймами деокупованого Криму на 2025-2030 роки здійснюватиметься коштом європейської програми Ukraine Facility, яка сукупно передбачає фінансування 50 млрд євро на заходи з відновлення України протягом чотирьох років.

Про це повідомив експерт проєкту EU4Environment Олексій Ярошевич під час обговорення в Укрінформі майбутнього плану управління водоймами Криму.

“Зараз ми обговорюємо шляхи реалізації плану управління річковим басейном (ПУРБ) Криму після деокупації та розраховуємо, що його буде включено урядом до великого плану відновлення, реконструкції та модернізації за програмою Ukraine Facility. Очікуємо та сподіваємося на фінансування нашої ініціативи у повному обсязі, адже питання стану наших водойм, зокрема і в деокупованому Криму, - це важлива частина євроінтеграції України”, - зазначив експерт.

За офіційними даними, сьогодні басейн річок Криму складається з 331 річки, 19 озер, 411 масивів поверхневих вод і ще 10 масивів підземних вод.

“Звісно, Україна потребує актуалізації цих даних та моніторингу стану вод <...>. Але Крим - це Україна, тож після деокупації півострова наші експерти проведуть усі необхідні роботи”, - підтвердила експертка проєкту EU4Environment Катерина Мудра.

Присутній на заході заступник голови Державного агентства водних ресурсів України Ігор Гопчак наголосив, що основною метою ПУРБ є покращення екологічного та хімічного стану поверхневих та підземних вод в Україні загалом. Адже на сьогодні рівень забруднення річок та водойм переважно не відповідає європейським стандартам.

“На першому етапі, до 2030 року плануємо зберегти добрий стан тих масивів поверхневих вод, які його мають на сьогодні, а також покращити стан тих водойм, які цього потребують, на 5%. У перспективі маємо досягти доброго стану всіх поверхневих та підземних вод в країні”, - додав Гопчак.

При цьому, на запитання кореспондента Укрінформ про плани щодо майбутнього відновлення водопостачання до Криму з Дніпра, експерти зазначили, що розроблена ініціатива цього не враховує. Оскільки така можливість відкриється для України лише після деокупації півострова.

“Про відновлення водопостачання дніпровської води поговоримо після деокупації півострова. Спершу - відновлення Каховського водосховища та Північно-Кримського каналу і вже потім - питання водопостачання”, - зазначив Гопчак.

Як повідомлялося, до 2014 року Україна забезпечувала 85% потреб Криму у прісній воді завдяки Північно-Кримському каналу, що з'єднує Дніпро з півостровом. Після окупації Криму Росією постачання води до Криму було припинено. Зараз запаси води на окупованому півострові поповнюються з водосховищ та підземних джерел. За заявою кримських екологів, регулярне використання підземних джерел веде до засолення кримського ґрунту.

Моніторингова місія ООН в Україні неодноразово заявляла про необхідність доступу її експертів на територію окупованого півострова, підкреслюючи, що Росія несе основну відповідальність за забезпечення водою півострова.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк