Доброчесність як інструмент оцінки професіоналізму суддів, прокурорів та правоохоронців

10 жовтня, 14:30 - експертна дискусія на тему: «Доброчесність як інструмент оцінки професіоналізму суддів, прокурорів та правоохоронців: перспективи уніфікації підходів». 

Організатор: Центр політико-правових реформ.

Учасники: Микола Хавронюк - член правління, директор з наукового розвитку ЦППР; Роман Смалюк - експерт з питань судівництва ЦППР; Євген Крапивін - експерт з питань кримінальної юстиції ЦППР.

До участі запрошені: фахівці з реформування судів, органів прокуратури та правопорядку, представники громадськості.

Модераторка: Ольга Піскунова - експертка ЦППР з антикорупції.

Питання до обговорення: 

  • індикатори доброчесності для суддів, розроблені Центром політико-правових реформ;
  • перспективи використання досвіду суддів під час впровадження критерію “доброчесності” при розширенні конкурсних засад призначення керівників цих органів, керівних посад в цих органах;
  • державна політика щодо впровадження єдиних показників доброчесності для прокурорів, працівників органів правопорядку.

Чому це важливо?

Попри те, що доброчесність є одним з важливих критеріїв відбору суддів та набирає такої ж ваги у конкурсних процедурах до прокуратури та органів правопорядку, до розуміння змісту поняття «доброчесності» не існує усталеного підходу. Сьогодні є об'єктивна необхідність наблизити підходи до визначення індикаторів доброчесності з урахуванням специфіки кожного з цих органів правосуддя та правопорядку, щоб застосовувати даний критерій оцінки як дійсно ефективний інструмент. 

Центр політико-правових реформ роками аналізував практику оцінювання доброчесності та дисциплінарну практику суддів і кандидатів на посади суддів, членів органів суддівського врядування. За результатами аналізу оцінки доброчесності суддів і кандидатів на посаду судді, цього року було підготовлено аналітичний звіт «Індикатори доброчесності», який може бути покладений в основу Єдиних показників для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді). Так само він може бути застосований у перспективі поширення доброчесності як обовʼязкового критерію оцінки кандидатів на посади прокурорів та працівників органів правопорядку, насамперед їхнього керівного складу.

Формат заходу – офлайн  (Зала 2) + онлайн-включення.

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 2).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу:  https://www.youtube.com/c/UkrinformTV.

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

Більшість висновків про невідповідність суддів критерію доброчесності пов'язана з майном - дослідження

Більшість рішень щодо невідповідності суддів або кандидатів у судді критерію доброчесності пов'язана з майновими питаннями.

Про це сказав експерт з питань судівництва Центру політико-правових реформ Роман Смалюк під час експертної дискусії в Укрінформі, презентуючи результати дослідження «Доброчесність у системі правосуддя».

За його словами, у межах дослідження була проаналізована практика доброчесності в системі правосуддя, яка склалася за 8 років. Загалом предметом аналізу стали 347 рішень, зокрема Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя, Етичної ради тощо.

«Ми виявили, що у 73% рішень єдиною підставою або однією з підстав, яка слугувала підставою для висновку про невідповідність особи критерію доброчесності, були так звані проблеми з майновими питаннями. Тобто або порушення вимог щодо декларування, або неспроможність пояснити джерела походження власного майна, або ж сумнівний спосіб набуття цього майна», - сказав Смаглюк.

За його словами, у процесі дослідження вивчалися питання професійної доброчесності суддів та кандидатів на посади суддів.

«У 137 рішеннях була наведена ця підстава. Тобто в кожного другого судді проблеми, пов’язані з неналежним ставленням до професійних обов’язків, порушенням вимог законодавства щодо подання декларації родинних зв’язків і доброчесності», - наголосив експерт.

За його словами, лише у 27% рішень були наведені обставини, які можуть свідчити про те, що особа була визнана недоброчесною через порушення етичних правил у позапрофесійному житті.

«Були випадки відвідування тимчасово окупованих територій, зловживання процесуальними правами при зверненні до суду саме як фізична особа, не як суддя, чи як адвокат, а особа сама захищала свої інтереси. Або невиконання судових рішень, притягнення до відповідальності. І також - повідомлення кандидатом або суддею недостовірних відомостей або надання документів, які мають ознаки підроблених у межах кадрових процедур», - поінформував Смаглюк.

Як повідомлялося, Вища рада правосуддя звільнила суддю Господарського суду міста Києва Інну Отрош, яка за результатами кваліфікаційного оцінювання визнана такою, що не відповідає посаді.

Відео:

Video:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк