Презентація монографії «Принципи побудови системи органів місцевого самоврядування в Україні»

17 грудня, 12:30 - презентація монографії Віталія Барвиненка «Принципи побудови системи органів місцевого самоврядування в Україні: теорія і практика».

Організатор: Громадська організація «Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право».

Учасники: Віталій Барвиненко – автор монографії, голова Одеської районної ради, віцепрезидент Української асоціації обласних та районних рад, народний депутат України VI, VII, VIII скликань, доктор юридичних наук; Олександр Батанов – рецензент монографії, провідний науковий співробітник відділу конституційного права і місцевого самоврядування Інституту держави і права імені В.М.Корецького НАН України, доктор юридичних наук; Василь Куйбіда  – український політик, громадський діяч, львівський міський голова 1994-2002, міністр регіонального розвитку та будівництва 2007-2010, президент Національної академії державного управління при Президентові Україні 2016-2023, народний депутат України V, VI скликань, доктор наук з державного управління; Михайло Поживанов – український політик, громадський діяч, голова ГО ««Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право», маріупольській міський голова 1994-1998, заступник голови Київської міської державної адміністрації 2002-2005, заступник міністра економіки України 2008-2010, народний депутат України II, IV, V, VI скликань, доктор технічних наук, модератор.

Довідково. Монографія присвячена аналізу принципів побудови та функціонування системи органів місцевого самоврядування в Україні. У роботі досліджуються норми, закріплені в Конституції України, законах та інших нормативно-правових актах, включно зі статутами територіальних громад. Окрема увага приділяється європейським муніципальним стандартам, зокрема Європейській хартії місцевого самоврядування 1985 року, та їхньому впливу на процес європеїзації муніципального права України.

Формат заходу – офлайн (Зала 1).

Журналісти зможуть поставити питання офлайн (Зала 1).

Прохання до журналістів прибувати за пів години до заходу.

Акредитація представників медіа: anna@ukrinform.com.

Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV

Адреса Укрінформу: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16.

Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.

Підсумкові матеріали:

В Києві презентували книгу Віталія Барвиненка про місцеве самоврядування

В Києві 17 грудня пройшла презентація монографії Віталія Барвиненка «Принципи побудови системи органів місцевого самоврядування в Україні: теорія і практика».

Презентацію у пресцентрі Укрінформу організувала Громадська організація «Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право».

Монографія присвячена аналізу принципів побудови та функціонування системи органів місцевого самоврядування в Україні. У роботі досліджуються норми, закріплені в Конституції України, законах та інших нормативно-правових актах, включно зі статутами територіальних громад. Окрема увага приділяється європейським муніципальним стандартам, зокрема Європейській хартії місцевого самоврядування 1985 року, та їхньому впливу на процес.

Під час презентації автор монографії, голова Одеської районної ради, віцепрезидент Української асоціації обласних та районних рад, народний депутат України VI, VII, VIII скликань, доктор юридичних наук Віталій Барвиненко зазначив, що має унікальний досвід створення нового державного органу з нуля.

«Я з нуля створював Одеську райраду. Проте ми створили повноцінний орган, який представляє спільні інтереси тергромад. Напрацювання, які я мав, виклав в багатьох статтях та згодом систематизував та прописав в монографії», - сказав Барвиненко.

Він зазначив, що під час створення книги він намагався вичленити в українському законодавстві та європейській практиці ті принципи, на яких має базуватися система органів місцевого самоврядування.

«Копіювати чужу систему реформації органів місцевого самоврядування, може, і добре, але вона не завжди приживеться на нашому ґрунті. Але принципи, які прописані в документах ради Європи – це універсальні принципи, які повинні бути внесені в українське законодавство, щоб ми могли бачити системну картину, як продовжувати будувати систему місцевого самоврядування. Формування універсальних принципів – це як будівельний матеріал, з якого можна побудувати систему органів місцевого самоврядування, це було базовим в моїй монографії», - зазначив автор.

Він додав, що головною задачею після війни для України буде створення міцної країни зі стратегією розвитку при стійкому самоврядуванні, які працюватимуть пліч-о-пліч.

Модератор презентації, український політик, громадський діяч, голова ГО ««Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право» Михайло Поживанов своєю чергою зазначив, що тема місцевого самоврядування постійно актуальна. Він нагадав, що перша спроба створити систему місцевого самоврядування в Україні була ще в 1992 році.

«Це була «радянська матрьошка», де підпорядкування всіх рад по вертикалі», - сказав Поживанов.

Він підкреслив, що і понині у певному дисонансі працюють новоутворені після реформи децентралізації у 2015 році ОТГ та органи місцевого самоврядування.

«Це працює в невизначеному законодавчому полі. Так, Одеса входить в Одеський район. Повноваження і фінансова основа чітко не виписані, як вони співпрацюють з органами місцевого самоврядування, тому твір Віталія Барвіненка, побудований на практиці, дуже важливий та актуальний», - наголосив Михайло Поживанов.

Про актуальність монографії також зазначив український політик, громадський діяч Василь Куйбіда.

«Ця монографія сьогодні актуальна, бо, на жаль, наша система публічного врядування, яку ми будували понад 30 років, неефективна», - сказав Куйбіда.

Він зазначив, що зараз публічне самоврядування розуміють не тільки як місцеве самоврядування плюс державне правління, а додають до цього всі громадські організації, приватні структури, які працюють на загальну користь.

«Це координація по вертикалі та горизонталі не лише між органами правління, а також між усіма громадськими організаціями при виробленні рішень та їх реалізації. Монографія дає можливість осмислити наскільки раціонально та ефективно була організована система місцевого самоврядування та органів місцевого самоврядування», - сказав Куйбіда

Він додав, що книга Віталія Барвиненка буде корисною для тих, хто теоретично осмислює муніципальне управління і взагалі публічне врядування, а також тим, хто працює над новими законами.

«Без революції в управлінні ми приречені. Ми мусимо змінити себе, змінити суспільство та змінити управління, щоб наша держава була ефективна», - наголосив Куйбіда.

Рецензент монографії, науковий співробітник відділу конституційного права і місцевого самоврядування Інституту держави і права імені В.М.Корецького НАН України, доктор юридичних наук Олександр Батанов зауважив, що проблематика принципів місцевого самоврядування та принципів побудови органів місцевого самоврядування – центральна проблема всієї теорії та практики місцевого самоврядування, тому що принципи – це фундаментальні ідеї, на яких базується і організація, і діяльність відповідних суб’єктів влади.

Він зазначив, що принципи місцевого самоврядування, виникли задовго ніж люди на доктринальному рівні почали замислюватися над відповідною проблематикою, адже місцеве самоврядування є еталоном демократії, яка з’явилася в історії цивілізації і вдосконалювалася саме на локальному рівні, у громадах.

«Допоки в науці не сформулюється цілісне уявлення про принципи того чи іншого політико-правового явища, поки не сформується ідейна основа відповідної галузі права, важко говорити про саму цілісність та функціональність всієї системи. Тому з точки зори теорії муніципального права дана монографія закладає серйозний фундамент для формування теоретичних основ муніципального права», - додав Батанов.

Як повідомляв Укрінформ, у Києві презентували монографію «Стратегічні комунікації в умовах війни: погляд від волонтера до науковця», яка узагальнює досвід боротьби з російською пропагандою.

Відео:

Замовити фото натисніть тут - Фотобанк