У Комітеті виборців застерегли Труханова від спроб затягнути деколонізацію історії Одеси

В Одеській облорганізації "Комітету виборців України" застерегли владу Одеси від спроб затягнути процес деколонізації простору та історії Одеси, оскільки спроби ухилитись від деколонізації чи затягнути його «штучно посилюють напруженість у місті та створюють ризики громадських зіткнень або заворушень».  

Про це йдеться в оприлюдненій заяві облорганізації "Комітету виборців України" щодо обговорень долі пам'ятника Катерині II в Одесі, які відбулися 19 вересня.

Одесі триває громадська дискусія щодо долі пам’ятників імперського минулого. Зокрема, 19 вересня в режимі онлайн відбувся публічний захід, який міськрада назвала “інтернет-конференцією з питання вирішення долі пам’ятника "Засновникам Одеси", розташованого на Катерининській площі в Одесі", - констатували в облКВУ.

Згідно із заявами мерії, надалі буде проведено електронне опитування громадян стосовно цього питання, а остаточне рішення щодо долі пам’ятника ухвалить Одеська міська рада. При цьому про долю інших пам’ятників, наприклад, О.Суворову, а також про перейменування вулиць, що пов’язані безпосередньо з російською та імперською історією (як-от: імені О.Невського. Д.Донського, Махачкалинська, Новомосковська, Сибірська тощо) не йдеться навіть у ракурсі громадських обговорень абощо", - зазначається у заяві.

Читайте також: «Маскарад»: Одеська опера вже не підтанцьовує росії

У облКВУ наполягають, що в сучасній, європейській, успішній та процвітаючій Одесі немає місця для імперських маркерів та наративів.

"Ми, безперечно, цінуємо кожну сторінку історії нашого славетного міста, але не кожна з цих сторінок гідна вшанування у вигляді пам'ятників, особливо у світлі агресії рф проти нашої країни та нашого міста", - зазначається у документі.

В Одеському КВУ наголосили, що "відповідальність за процес деколонізації простору та історії Одеси несуть Одеська міськрада та міський голова, які зобов'язані забезпечити ці процеси e суворій відповідності з чинним українським законодавством, національними інтересами нашої держави та міжнародними стандартами".

Читайте також: У МКІП рекомендують демонтувати російські імперські пам’ятники у Полтаві

Водночас в облКВУ застерегли міськраду й міського голову від подальшого ухиляння від відповідальності за цей процес чи спроб його затягування, зазначивши, що це тільки посилює соціальну напруженість навколо цього питання в місті та створює ризики громадських зіткнень або заворушень.

Разом з тим, експерти КВУ констатували потребу якнайшвидшого врегулювання питання та процедур деколонізації на законодавчому рівні, аби унормувати цей процес і забезпечити рівність підходів по всій державі.

Як повідомлялося, міський голова Одеси Геннадій Труханов оприлюднив днями пропозицію щодо переміщення деяких архітектурних пам'ятників, ймовірно, й російській імператриці Катерині II, до паркового комплексу «Імперського та радянського минулого», який ще належить створити.

Одеська ОВА вважає, що міська рада має невідкладно вирішити питання про демонтаж і передачу до музею пам’ятника російській імператриці Катерині II.

Читайте також: Демонтаж герба срср зі щита «Батьківщини-матері» можуть розпочати 2023 року - Ткаченко

Однак у мерії Одеси вирішили обговорити долю пам'ятника «Засновникам Одеси», ключовою фігурою якого є російська імператриця Катерина II, з громадськістю: спочатку провести інтернет-конференцію 19 вересня, а потім – електронне опитування одеситів.

Водночас Президент Володимир Зеленський 1 серпня відреагував на петицію щодо знесення пам'ятника Катерині II в Одесі та запропонував Одеській міськраді розглянути це питання відповідно до компетенції. При цьому глава держави наголосив на важливості захисту національних інтересів та очищення громадського простору від об'єктів та пам'ятників, що стосуються російської імперської та радянської спадщини, «яка закріплює в Україні російські пропагандистські антиукраїнські наративи».

Фото: izbirkom.org.ua