Полтавські археологи проводять дослідження за підтримки партнерів з Німеччини
Німецький археологічний інститут надає стипендіальну підтримку для українських науковців, зокрема Історико-культурного заповідника «Більськ» на Полтавщині, завдяки чому українські вчені проводять масштабні дослідження, насамперед розкопки.
Про це в коментарі кореспонденту Укрінформу повідомив директор Історико-культурного заповідника «Більськ» Ігор Корост.
«Вже третій рік поспіль Німецький археологічний інститут надає стипендіальну підтримку для наших співробітників та колег з інших наукових, музейних установ України. Завдяки цьому ми змогли провести надзвичайно масштабні дослідження, насамперед розкопки. Мова йде передусім про вивчення курганних могильників в окрузі Більського городища, а також про дослідження на Котелевському городищі, багатошарових поселеннях Котельва II, Старий Кар’єр», - розповів науковець.
Учені планують реалізувати й запланований комплекс LIDAR-вивчень (лазерне сканування). Вже розпочали такі дослідження за підтримки партнерів з Німеччини (команда меценатів Ukraine Art Aid Center). Корост зазначив, що результати значні й відкривають перед дослідниками нові горизонти.
Загалом науковці установи активно співпрацюють із колегами з Європи. Беруть участь у міжнародних конференціях, презентують підсумки досліджень у межах Більського городища та в його окрузі. Мають досвід підготовки спільних наукових публікацій з іноземними колегами.
«Відзначу, що зараз мої колеги беруть участь у кількох важливих науково-дослідних проєктах, метою яких є проведення ДНК-аналізу матеріалів, що походять із Більського городища. Один із них реалізується спільно з університетом із м. Тарту (Естонія)», - сказав науковець.
Він також відзначив колосальну підтримку іноземних колег із початком повномасштабного вторгнення Росії. Від чеських колег-музейників отримали необхідне реставраційне обладнання, від музеїв Польщі та Скандинавії - пакувальні матеріали і предмети для підготовки до можливої евакуації артефактів.
«У 2023-2024 роках я з колегою Олегом Шапордою в м. Кракові (Польща) брав участь у проєкті «Академії спадщини для України». Його стратегічними партнерами виступили Міністерство культури і національної спадщини Республіки Польща, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, Історико-культурний заповідник «Древній Звенигород». Захід організовувався Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie (Міжнародним центром культури). Акценти в роботі Академій відводилися підвищенню компетенцій працівників культури, ознайомленню з досвідом роботи польських колег-музейників, розвитку відносин із європейськими партнерами, навчанню щодо якісної підготовки документації для участі в міжнародних грантових проєктах і програмах», - розповів Ігор Корост.
За його словами, польські та інші європейські колеги також активно допомагають в оцифруванні музейних колекцій.
Історико-культурний заповідник «Більськ» опікується охороною, збереженням і дослідженням об’єктів культурної спадщини території Більського городища. Йдеться про понад 7000 гектарів землі та близько 70 пам’яток. До заповідника входять чотири пам'ятки археології національного значення: майдани «Великий Скоробір» і «Розрита Могила», Глинське городище – на Полтавщині та Більське городище – у межах Полтавської й Сумської областей. Саме городище є головним об'єктом заповідника.
Як повідомляв Укрінформ, на Полтавщині археологам за майже рік роботи вдалося виявити чотири нових об'єкти культурної спадщини, загальна кількість знахідок за сезон – понад 700 одиниць.