На Хортиці знайшли 300-річні якорі та роги оленя, яким кількасот років
Знахідкам кількасот років. Їх передали Національному заповіднику “Хортиця”, де їх реставрують та підготують до експозиції. Про це журналістам повідомили працівники Національного заповідника “Хортиця”, повідомляє кореспондентка Укрінформу.
Сьогодні журналістам показали одразу кілька якорів, випадково знайдених місяць тому через сильне падіння рівня води у річці Дніпро.
“Завжди була мрія щось знайти. Був такий період, коли рівень води у Дніпрі дуже впав, і я, гуляючи вздовж берега, побачив, що із води стирчить якесь кільце. Воно було метрів 70 від берега. Я ходив поблизу, але потім не витримав, роздягнувся і пірнув. Побачив, що це якір. Адреналін був такий, що я сам витягнув. От таке було бажання. Він 100 кг десь важить. Неймовірні такі враження, що вдалося доторкнутися до історії. Ейфорія переповнювала. Знайшов телефон музейників і сказав про знахідку”, - розповідає місцевий житель Влад Калюжний.
Якір, який він знайшов, за словами музейників, добре зберігся, і йому приблизно років 300. Точніше можна буде сказати після реставрації.
“Таких якорів у нас два лише. Попередньо, він місцевого виробництва і якісно зроблений. Він цікавий”, - говорить реставратор Андрій Денисенко.
Ще один якір знайшов біолог Валерій Кємєнов. Цей якір менший за розміром, і його стан значно гірший, бо дуже пошкоджено метал.
Також музейники показали два маленькі якорі, що називаються абордажні козацькі кішки. Вони тонкі і мають три “лапки”.
“Всі якорі знайшли протягом місяця, тобто в доволі короткий термін. Після реставрації, стабілізації, консервації вони зберігатимуться в музеї судноплавства. Саме таких якорів у нашій колекції немає. Є чимось схожі, але інші”, - говорить реставратор.
Національний заповідник “Хортиця” має найбільшу в Україні колекцію старовинних якорів, яка налічує понад 70 експонатів.
Крім того, сьогодні працівникам заповідника була передана ще одна знахідка - роги європейського оленя (або “оленя шляхетного”), яким також кількасот років, і їх знайшли поблизу скель на острові Валерій Кємєнов разом із краєзнавцем Сергієм Шишковим.
Тепер можна сказати, що тварина, якій вони належали, була досить великою за розмірами. Оленю могло бути приблизно вісім років. Фахівці припускають, що тварина могла загинути, зірвавшись зі скель.
Цю знахідку також планують почистити, зняти шар піску, обробити спеціальними консервантами, аби роги не тріснули.
Як повідомляв Укрінформ, у Подільському районі біля села Флора на Одещині історик, член ГО "Краєзнавці Одещини" Сергій Жосан знайшов "Флоранський скарб" - срібні монети часів Кримського ханства.