Журналіст Васін може не дожити до обміну - НСЖУ
Національна спілка журналістів України наголошує, що стан здоров’я заарештованого в Донецьку журналіста Станіслава Асєєва викликає тривогу - він може не дожити до обміну полоненими.
Про це йшлося під час зустрічі секретаря НСЖУ Ліни Кущ із головою громадської організації «Група «Патріот» (Центр визволення заручників) Олегом Котенком, повідомили Укрінформу у Національній спілці журналістів.
«Ми знаємо, що Станіслав Асєєв справді заарештований так званим «міністерством державної безпеки ДНР» і підозрюється у шпигунстві. Кримінальні статтю йому одразу пред’явили. Вилучили телефон і вирахували людей, які з ним спілкувалися. Вони також були затримані. Декого вже відпустили, інших – ні», - розповів Котенко.
Волонтер припускає, що затриманого журналіста катують, змушуючи обмовити себе та інших людей. І цим пояснюються суперечливі повідомлення на сайтах, підконтрольних так званій «владі ДНР», де Станіслава Асєєва начебто оголосили зниклим безвісти. У той же час Amnesty International із посиланням на власні джерела в Донецьку повідомила про арешт журналіста.
«Його могли сильно катувати, і ми побоюємося, що стан заручника зараз дуже поганий. Через це його не показують, посилаються, начебто його у них немає. Не хочу припускати найгірше. Тому потрібно наполягати, щоб «ДНР» розшукало і показало Станіслава, щоб ми переконалися, що він справді живий. Неважливо, що він говоритиме на відео: зрозуміло, що від нього вимагатимуть сказати те, що вигідно тій стороні. Але головне – нехай покажуть заручника. Або покажуть людині, якій ми довіряємо: це може бути мати чи інший родич», - додав волонтер.
Раніше український політик Єгор Фірсов, який особисто знайомий з Асєєвим, у своєму дописі у Facebook повідомив, нібито «МДБ ДНР» «офіційно підтвердило» затримання журналіста і надало його матері письмове підтвердження.
Але жодних документів, які би підтверджували слова політика, група, яка займається підготовкою обміну полонених, на цей момент не отримала, ствурджує Котенко.
«Для посилення міжнародного тиску для звільнення журналіста необхідно мати пряме підтвердження саме від джерела з Донецька. Тобто це може бути заява «силовиків «ДНР», скан-копія довідки, яку начебто надали мамі. Головне - «витягти Станіслава із сірої зони повної невідомості, де він знаходиться з початку червня», - підкреслив голова НСЖУ Сергій Томіленко.
В НСЖУ переконані, що арешт українського журналіста та інших людей, із якими він підтримував контакт, – свідчення тотальних утисків свободи слова та свободи думки на окупованій частині Донбасу.
«Підконтрольні Росії «силовики» вистежують блогерів та фрілансерів, які працюють для українсАьких медіа, - навіть якщо коли люди пишуть про те, як малолюдно стало на вулицях Донецька. Сам факт співробітництва із українськими ЗМІ є достатньою підставою для арешту в «ДНР» чи «ЛНР», - йдеться у заяві НСЖУ.
В Національній спілці журналістів також підкреслили, що 17 липня Комітет захисту журналістів (США) оприлюднив заяву із вимогою негайного визволення Станіслава Асєєва.
«Журналістика – це не шпигунство. Станіслав Асєєв повинен бути визволений негайно. Ми закликаємо всі сторони конфлікту в Україні поважати роль журналістів як цивільних осіб і дозволити їм виконувати свою роботу», - сказав заступник виконавчого директора комітету Роберт Магоней.
Як повідомляв Укрінформ, Асєєв (який публікувався під псевдонімом Васін) зник 2 червня на території, контрольованій бойовиками ОРДО. Сім'я і друзі зниклого журналіста побоюються, що він був затриманий так званою «владою» і йому загрожують тортури і жорстоке поводження. Відтоді немає достовірної інформації про його долю і місцезнаходження.
До з'ясування його долі і звільнення у разі полону закликали правозахисні і журналістські співтовариства: Національна спілка журналістів України, «Репортери без кордонів», Комітет захисту журналістів (США), «Міжнародна амністія».
Васін співпрацював з рядом українських ЗМІ: «Зеркалом недели. Украина», «Украинской неделей» і проектом Радіо Свобода «Радио Донбасс.Реалии».