Розстріли на Інститутській: суд починає вивчати докази із грифом «для службового користування»
Святошинський районний суд продовжив судовий розгляд справи щодо розстрілів учасників акцій протестів на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо двох обвинувачених ексберкутівців Сергія Тамтури й Олександра Маринченка.
Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.
На засіданні були присутні двоє обвинувачених разом із своїми захисниками, представники потерпілих Віталій Титич і Євгенія Закревська, а також представники обвинувачення.
Захист Маринченка і Тамтури не заявив свідка на цьому засіданні, і суд перейшов до стадії доповнення доказів, які подавалися сторонами.
Зокрема, першою свої доповнення до доказів подала сторона обвинувачення. Прокурори заявили два клопотання - про долучення документів про спроби відкриття певних матеріалів справи стороні захисту із додатками, і клопотання про долучення низки матеріалів до справи.
Суд долучив і почав досліджувати частину з цих матеріалів у засіданні.
Із долучених на цьому засіданні матеріалів суд дослідив низку ухвал судів щодо ексвисокопосадовців часів експрезидента Віктора Януковича, зокрема — ухвали суду щодо обрання ексголові СБУ Олександру Якименку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і щодо надання дозволу на здійснення заочного слідства щодо Якименка; ухвалу суду щодо обрання екскомандувачу внутрішніми військами Станіславу Шуляку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без альтернативи застави; ухвалу суду щодо надання дозволу на здійснення заочного слідства щодо ексзаступника керівника київської міліції Петра Федчука; ухвали суду щодо обрання колишньому першому заступнику голови СБУ і керівнику Антитерористичного центру Володимиру Тоцькому запобіжного заходу у вигляді триманні під вартою і щодо надання дозволу на здійснення заочного розслідування щодо Тоцького; ухвалу суду щодо обрання ексзаступнику міністра внутрішніх справ Віктору Ратушняку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Також суд дослідив ухвалу суду щодо обрання ексміністру оборони Павлу Лєбєдєву запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, ухвали суду щодо обрання запобіжного заходу екскерівнику спецпідрозділу "Беркут" Сергію Кусюку у вигляді тримання під вартою і щодо надання дозволу на здійснення заочного слідства щодо Кусюка, ухвали суду щодо обрання ексглаві МВС Віталію Захарченку запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і щодо надання дозволу на здійснення заочного слідства щодо Захарченка, та інші.
Також у ході засідання було досліджено судові ухвали щодо ексспівробітників “Беркуту”, зокрема, обрання Сергію Шпильовому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і надання дозволу на заочне слідство щодо Шпильового; ухвали суду щодо обрання Богдану Шафаренку, Олегу Шабашу, Ігорю Чумаку, Володимиру Трепачову, Івану Макарцю, Олегу Кишканю запобіжних заходів у вигляді тримання під вартою.
Після цього суд пішов на перерву, а після її закінчення суд планує у режимі закритого засідання досліджувати матеріали із грифом “для службового користування”.
Як повідомлялося, справа про розстріли на Інститутській надійшла до суду у 2015 році спочатку щодо двох обвинувачених - Павла Аброськіна і Сергія Зінченка. Згодом, у 2016-му році, цю справу об’єднали з обвинуваченням Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і Олега Янішевського і почали слухати спочатку.
29 грудня 2019 року відбувся обмін полоненими. В Україну повернули 76 осіб, яких тримали в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 утримуваних осіб, зокрема п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
При цьому Київський апеляційний суд перед обміном звільнив з-під варти 3 ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 осіб на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. З-під варти відпустили Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
Суд також скасував домашній арешт двом іншим колишнім беркутівцям, обвинувачуваним у цій справі, - Тамтурі й Маринченку. Їх усіх звільнили під особисте зобов’язання.
Згодом адвокат Олександр Горошинський поінформував, що до Києва повернулися двоє ексберкутівців - Маринченко і Тамтура, яких передали до ОРДЛО в межах обміну утримуваних осіб.
Маринченко і Тамтура заявили, що будуть і надалі брати участь у судових засіданнях у справі розстрілів на Майдані.
20 жовтня Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук трьох ексберкутівців, обвинувачених у рамках справи щодо розстрілів на Інститутській у Києві в лютому 2014 року - Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
25 листопада суд виділив матеріали щодо трьох ексберкутівців - Янішевського, Зінченка та Аброськіна - до розгляду в окремому провадженні та зупинив його до розшуку цих 3 осіб.
У подальшому суд розглядатиме справу саме щодо двох ексберкутівців – Маринченка і Тамтури.
Наразі справу щодо Маринченка і Тамтури розглядає суд присяжних у складі головуючого судді Сергія Дячука і судді Марини Оздоби, і присяжних Олександра Конєва, Юрія Щербакова та Анатолія Годлевського.