Е-декларування «на паузі»: Новіков заявляє про втрату близько 5000 кримінальних справ
Унаслідок рішення Конституційного Суду у жовтні 2020 року, яке фактично поставило "на паузу" е-декларування і роботу Національного агентства з питань запобігання корупції, було втрачено 4712 кримінальних проваджень.
Як повідомляє кореспондент Укрінформу, про це сказав голова НАЗК Олександр Новіков під час дискусії "Конституційна криза: рік по тому" за участю керівництва НАЗК і НАБУ.
"4712 кримінальних проваджень, які розслідувалися правоохоронними органами, в тому числі кожне десяте провадження Антикорупційного бюро, кожен четвертий вирок на той момент Вищого антикорупційного суду зазнали непоправних втрат. Фактично особи, які вчинили кримінальні злочини, були звільнені від кримінальної відповідальності. В тому числі, Вищий антикорупційний суд, який належним чином виконав свою роботу, змушений був скасувати вироки, які вже були на той час винесені. Це те, що не вдалося на сьогодні відновити", – зазначив Новіков.
Як повідомляв Укрінформ 27 жовтня 2020 року Конституційний Суд провів засідання в закритому режимі, на якому визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за недостовірне декларування.
Національне агентство з питань запобігання корупції на виконання рішення Конституційного Суду було змушене закрити доступ до Реєстру декларацій. У НАЗК заявили, що Конституційний Суд позбавив їх доступу до державних реєстрів, необхідних для проведення спеціальної перевірки декларацій кандидатів на керівні посади до органів влади. А відтак – заблокував призначення керівних кадрів органів влади, у тому числі переможців місцевих виборів. Згодом НАЗК також заявило, що порушивши його роботу, КСУ пошкодив усю систему антикорупційних органів.
29 жовтня Президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт, яким запропонував припинити повноваження тодішнього складу Конституційного Суду. У законопроєкті пропонувалося визнати, що рішення Конституційного Суду від 27 жовтня 2020 року є нікчемним (таким, що не створює правових наслідків) як таке, що ухвалене суддями КСУ в умовах реального конфлікту інтересів.
4 грудня 2020 року Верховна Рада ухвалила закон, яким поновила відповідальність за недостовірне декларування.