15 грудня. Пам’ятні дати

Цього дня у 2018 році на Об'єднавчому соборі українського православ'я була створена Православна церква України

На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, Української автокефальної православної церкви та УПЦ Московського патріархату створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля – митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

Перша спроба створення незалежної української помісної Церкви була здійснена ще 100 років тому, за часів Гетьманату і Директорії. Але народженню Української церкви завадила більшовицька окупація.

І лише спроба 2018 року виявилася вдалою: 11 жовтня Синод Вселенського патріархату оголосив, що Російська православна церква втратила юрисдикцію над канонічною територією України, а церквою-матір'ю України є Константинополь.

Патріарх Варфоломій підписує томос про автокефалію ПЦУ

Завершальний акт у створенні помісної Православної церкви був 6 січня 2019 року – в Патріаршому храмі Святого Георгія відбулося вручення Томоса про автокефалію та божественна літургія, яку спільно відправили Вселенський патріарх Варфоломій та предстоятель Православної церкви України, митрополит Київський і всієї України Епіфаній.

В Україні відзначається День працівників суду. Дата цього свята вибрана не випадково: саме в цей день, у 1917 році, в Українській Народній Республіці було створено найвищий судовий орган – Генеральний Суд. Перше засідання Генерального Суду відбулося 15 січня 1918 року. Сучасну судову систему України складають: Конституційний Суд України, який вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України, дає офіційне тлумачення норм Конституції і законів України; суди загальної юрисдикції, які утворюються, як правило, за територіальним принципом і які розглядають всі цивільні і кримінальні справи та справи про адміністративні правопорушення; арбітражні суди, які розглядають справи стосовно господарських правовідносин. Вищим судовим органом у системі судів загальної юрисдикції є Верховний Суд України.

14 грудня 2000 року о 13:17 під час трансляції телемосту Чорнобильська АЕС – Національний палац «Україна» поворотом ключа аварійного захисту було зупинено реактор енергоблока №3. Чорнобильська атомна електростанція назавжди припинила генерацію електроенергії.

У цей день народилися

в Україні…

Соломія Павличко (1958-1999), письменниця, перекладачка, авторка праць із теорії літератури та історії фемінізму.

Дочка Дмитра Павличка. Народилася у Львові, згодом з батьками переїхала до Києва. Закінчила відділення романо-германських мов і літератури Київського державного університету ім. Т. Шевченка. З 1995 року – доктор філологічних наук, 3 1997 – професор «Києво-Могилянської академії», лауреатка премії ім. С. Єфремова за працю «Дискурс модернізму в українській літературі» (посмертно, 1999). У 1992 року Соломія Павличко створила видавництво перекладної наукової літератури «Основи», у якому незмінно очолювала редакційну раду і формувала видавничу політику. Започаткувала в Україні видання феміністичної літератури, займалася ідеєю партнерської сім'ї, образом нової української жінки – активної, творчої. «Фемінізм мене цікавить як наукове та інтелектуальне явище. Я вже розказувала, як мене було виховано. Це було справжнє феміністичне виховання, коли батьки тобі кажуть: ти повністю повинна розраховувати на власні сили – ніякі заміжжя, ніякі мужчини, ніякі сторонні люди – тільки ти сама можеш зробити себе щасливою. І я так і стараюся жити і сподіваюся, що моя дочка буде жити так само», – Соломія Павличко в інтерв’ю 1998 року.

Олександр Зінченко (1996), футболіст, півзахисник і лівий захисник англійського «Манчестер Сіті» та національної збірної України.

Народився у Радомишлі на Житомирщині. Спортивну кар’єру розпочав у 7 років – з 2004 почав виступати за місцеву дитячу команду Радомишльської ДЮСШ «Карпатія». А вже у 2011 році його, гравця молодіжного складу «Шахтаря», запросили до складу національної збірної України, у якій перебуває й по сьогодні. З 2016 року – в англійському «Манчестер Сіті». Триразовий чемпіон Англії, найкращий гравець своєї команди у фінальному матчі Ліги Чемпіонів УЄФА 2020-2021. На перший матч відбору на чемпіонат світу 2022 року проти Франції Олександр Зінченко вивів збірну України, як капітан, ставши таким чином наймолодшим капітаном в офіційних матчах української національної команди. 

…і у світі

Александр Гюстав Ейфель (1832-1923), французький інженер-будівельник і архітектор.

Народився в Діжоні. Закінчив Центральну школу мистецтв і ремесел в Парижі. Ейфелю не було рівних у проектуванні металевих конструкцій для залізничних мостів. У 1858 році за його проектом було побудовано залізничний міст через річку Гаронну в Бордо, в 1877 – міст через річку Дору в Порто (Португалія) з 162-метровою аркою. Проте весь світ знає Ейфеля як автора сталевої вежі, зведеної для всесвітньої виставки 1889 року в Парижі. Зведення вежі тривало два роки і два місяці, а коштувала споруда близько п’яти мільйонів франків (проект окупився швидко – за півтора роки). Її вага склала 7300 т, висота – 300 м. Вежа ще не була закінчена, коли в лютому 1887 в газеті «Le Temps» з’явився «Протест проти башти мсьє Ейфеля», підписаний Шарлем Гуно, Гі де Мопассаном, Александром Дюма-молодшим, Ернестом Мессоньє, Шарлем Гарньє та іншими видатними представниками культури Франції. Проте, нині мало хто уявляє собі Францію і Париж без Ейфелевої вежі.