Окупанти вже понад 10 років продовжують терор у Криму, там ніхто не почувається в безпеці - Джелял

У тимчасово окупованому Криму жоден громадянин не може почувати себе у безпеці уже понад 10 років. Терор проти кримчан продовжується.

На цьому наголосив нещодавно звільнений з полону заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял на другій міжнародній конференції "Crimea Global. Understanding Ukraine through the South" у Києві, передає кореспондент Укрінформу.

"Сьогодні жоден громадянин в Криму не може почувати себе у безпеці та мати впевненість, що в разі потреби він зможе захистити свої права та своє життя. Терор проти кримчан продовжується і після 10 років війни", - сказав він.

Читайте також: У Криму за 1000 днів війни винесли понад 260 вироків за «ухилення від служби в армії РФ» - правозахисники

Джелял зауважив, що з 2014 року Росія почала жорсткі репресії – викрадення людей, заборона в'їзду на територію Криму лідерам кримськотатарського національного руху, обшуки та арешти громадських активістів, які супроводжуються катуваннями, переслідуваннями журналістів, заборона на проведення публічних заходів.

Мешканці Криму, за його словами, змушені жити в атмосфері страху та підозри, кризи довіри один до одного, змушені вчиняти дії проти власної волі під тиском окупаційної влади. Наприклад, брати участь в незаконних виборах, підтримувати так зване СВО чи виходити на різні політичні пропагандистські акції.

Також на сьогодні вільна журналістика в Криму знищена, продовжив Джелял. Громадянські журналісти та активісти, зокрема кримські татари, які зайняли місце медійників, піддаються репресіям. За гратами знаходяться 18 незаконно ув'язнених кримських журналістів. На сьогодні відомо про 218 кримських політв'язнів, серед яких 132 - кримські татари. І це лише офіційні дані.

Джелял нагадав, що за підрахунками українських правозахисників 60 кримських політв'язнів потребують негайної медичної допомоги. У російських в'язницях саме через брак медичної допомоги померли двоє кримських політв'язнів – Джеміль Гафаров та Костянтин Ширінг.

Заступник голови Меджлісу зазначив, що на собі відчув випробування, які переживають політичні в'язні. Це і погане харчування, відсутність медичного обслуговування, моральні та фізичні приниження та знущання, а також відчуття несправедливості.

Читайте також: Термінової медичної допомоги потребують уже 67 кримських політв’язнів - правозахисниця

При цьому Джелял зазначив, що попри все українські громадяни в Криму продовжують зберігати любов до своєї країни, прихильність до демократичних цінностей і бажають вільно користуватися правами та свободами людини.

"Тисячі моїх співвітчизників очікують на якнайскорішу деокупацію Кримського півострова. Ці настрої важко побачити ззовні, чи навіть перебуваючи сьогодні у Сімферополі, Бахчисараї, чи Ялті. Саме тому, що окупаційна влада жорстоко реагує на будь-які прояви лояльності мешканців Криму до України", - додав він.

При цьому Джелял наголосив, що Україна не піде ні на які поступки щодо своєї території.

"Будь-які спроби дозволити Росії залишити собі окуповані українські території, в тому числі Крим, означають продовження репресій щодо українських громадян. Погоджуючись на такі пропозиції ми повинні розуміти, що залишаємо сотні тисяч безневинних заручників без нашого захисту під владою Росії. Тому наші спільні зусилля в першу чергу повинні бути направлені на підтримку ЗСУ, на підтримку спроможності нашої держави захистити власних громадян та повернути окуповані території", - додав він.

Як повідомляв Укрінформ, у Києві 21-22 листопада проходить друга міжнародна конференція Crimea Global. Understanding Ukraine through the South, яка зібрала експертів з країн Африки, Азії та Латинської Америки для обговорення сучасних викликів та перспектив співпраці з Україною.